Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Narovnejte kácející se linie na fotografiích architektury (Tutorial pro ZME 6)

aktualizováno 
Historické a jinak architektonicky zajímavé stavby patří k oblíbeným námětům fotografií nejen z dovolené. Velmi často se však stává, že vinnou několika faktorů kostely a hrady na fotografii jakoby padají (kácejí se). Dnes vám poradíme jak tento nepříjemný efekt odstranit pomocí programu Zoner Media Explorer 6.

V následujících týdnech vám přineseme několik podrobných návodů jak si jednoduše upravit, vylepšit a případně i vyretušovat vaše fotografie z dovolené, rodinných událostí apod. Veškeré popsané úpravy budou provádeny pomocí programu Zoner Media Explorer od společnosti Zoner software. 

Tento náš nový seriál volně navazuje na sérii článků Začínáme s digitálním fotoaparátem, ve kterých naleznete základní informace o záludnostech digitální fotografie.

Články ze seriálu "Začínáme s digitálním fotoaparátem"

Dnes vám poradíme jak odstranit z fotografií nepříjemný efekt kácejících se linií.

Profesionální fotografie architektury se pořizují speciálními fotoaparáty nebo objektivy, které dokáží vyrovnat svislé linie. Ale i s běžným fotoaparátem a programem Zoner Media Explorer 6 lez dosáhnout velmi profesionálního výsledku.

Padající kostel

tutorial_linie

Na fotografii pořízené z podhledu vidíte, že se svislé linie ustupují a celé průčelí kostela se jakoby kácí. Běžný fotografický přístroj zachytí budovu v této perspektivě, na rozdíl od lidského oka a mozku, které tuto „závadu“ zkorigují, takže člověk vidí budovu rovnou. Během fotografování lze svislice vyrovnat buď použitím přístroje s nastavitelnou zadní stěnou a nastavitelným objektivem, nebo použitím takzvaného shift objektivu. Rovné svislice průčelí budovy lze též nafotit ze stanoviště u kterého střed objektivu odpovídá středu budovy.

Krok 1

tutorial_linie

Náprava je velice snadná s pomocí nástroje Úprava kolinearity, který je součástí programu ZME 6. Fotografii si otevřete v okně Editor, které slouží k úpravám obrázků. Po kliknutí na ikonu tutorial_liniev na liště s nástroji, nebo po stisknutí písmene „C“, se na fotografii zobrazí 2 svislá pravítka. Pomocí myši tato pravítka přiložte k liniím, které mají být narovnány. Velmi záleží na přesnosti - během práce s pravítku lze fotografii zvětšovat či zmenšovat.

Krok 2

tutorial_linie 

Kliknutím na tlačítko použít, nebo stisknutím pravého tlačítka myši se obraz srovná. Pokud zaškrtnete volbu „Automatický ořez“ fotografie se ořízne na maximální využitelnou plochu po vyrovnání, které způsobí deformaci formátu (viz obrázek).

screenshot (JK) 

Po srovnání linií bez automatického ořezu vznikla prázdná místa do kterých je možno naklonovat oblohu či stromy. Klonování, kterému se budeme věnovat v některém z dalších pokračování, je retušovací proces, při kterém se do určitého místa přenese jiná část obrazu. Automatický ořez nelze použít v případě, že na vyrovnání není dostatek prostoru okolo budovy a automatický ořez by odstranil i některou její část.

Krok 3

tutorial_linie 

Vzhledem k tomu, že během vyrovnání dojde k přepočítání obrazu, je vhodné fotografii následně doostřit. K tomu se nejlépe hodí funkce Maskování neostrosti, kterou naleznete v menu Upravit - Vylepšit obraz - Maskování neostrosti.

Výsledek

tutorial_linie 

Výsledná fotografie nyní působí profesionálním dojmem a nemusíte se jí stydět ukázat ani velmi náročným divákům.

Recenze a informace o programech Zoner naleznete na našich stránkách zde:

  

Článek vznikl ve spolupráci se společností ZONER software, s.r.o.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Šest jednoduchých rad, jak se okamžitě zlepšit ve focení už před Vánocemi

Snímek vánoc bez blesku

Některé fotografie se nám líbí a při pohledu na jiné často nevidíme, čím to je, že to zkrátka není ono. Připravili jsme...

Najdete na iDNES.cz