Lunární buňka

Lunární buňka | foto: NASA

NASA chce během dvaceti let obydlet Měsíc

  • 55
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil plány na osídlení Měsíce. Za necelých dvacet let - v roce 2024 - chce na oběžnici Země postavit první stálou základnu.

Odborníci pro její stavbu vybrali plochu na severním pólu Měsíce kvůli lepším tepelným podmínkám, ale i většímu počtu slunečných dnů než v jiných oblastech.

To je důležité pro napájení ze slunečních panelů, které budou stanici dodávat energii. NASA sice zvažuje i použití malé jaderné elektrárny, ale zde by mohl být problém v jejím zásobováním.

Dalším důvodem je snadnější navázání stálé komunikace se Zemí.

Argumentem pro polární oblast je i předpoklad, že se zde nachází zdroje surovin, jako vodík, led a další, které mohou být využity pro podporu života.

Lidé na Měsíci

Obyvateli plánované základny budou podle NASA vědci, kteří budou moci na Měsíci testovat nové technologie. Základna bude sloužit také k přípravě pilotovaného letu na Mars. Stavba by měla započít v roce 2020.

NASA hodlá projekt financovat z prostředků, které bude mít k dispozici po ukončení životnosti raketoplánů a dostavbě vesmírné stanice ISS. Rozpočet celé NASA na rok přitom činí asi 16 miliard dolarů (cca 325 mld.Kč)

Spojené státy nehodlají celý projekt financovat ze svých zdrojů. Proto se už nyní na projektu podílejí například Evropská kosmická agentura (ESA), Austrálie, Čína, Indie, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Francie, Německo, Rusko, Ukrajina, Velká Británie a řada komerčních subjektů. Poptávka je především po doplňkových energetických subsystémech, obyvatelných buňkách a zařízení pro pohyb po měsíci.

Američané plánují osídlení Měsíce již od roku 1972, kdy běžel projekt Apollo.