NASA chce letět pro horniny asteroidu, který by se mohl srazit se Zemí

Asteroid RQ36 by se měl stát cílem budoucí plánované mise americké kosmické agentury. Robotická sonda Osiris-Rex by na planetce přistála a odebrala z povrchu vzorky materiálu.

Robotická sonda Osiris-Rex

Šest set metrů veliký asteroid 1999 RQ36 je zajímavý hned ze dvou důvodů.

Ten první a důležitější: jednou se může srazit se Zemí. Informace o jeho složení by nám tak mohly posloužit při plánech na jeho odklonění či zničení.

Druhý motiv je čistě vědecký: vědci se totiž domnívají, že RQ36 je pozůstatek z počátků Sluneční soustavy a jeho průzkum by mohl přinést důležité informace o jejím vzniku a vývoji. "Tento asteroid je časovou schránkou pocházející z dob před zrodem naší Sluneční soustavy," tvrdí Bill Cutlip z Goddardova střediska pro kosmické lety, který vede přípravné práce na misi Osiris-Rex.

Vzorky asteroidu

Vzorek z povrchu asteroidu RQ36 bude

Plány nasa

Poté, co NASA své plány k návratu na Měsíc zřejmě definitivně odložila k ledu, se rozhodla investičně podpořit některé soukromé projekty. Dala také najevo, jakým směrem by se měl ubírat její další výzkum kosmického prostoru.

Finanční podporu mají přislíbeny společnosti Blue Origin a Sierra Nevada Corporation (za vývoj svých kosmických lodí New Shepard, resp. Dream Chaser) a také firma United Space Alliance, což není nic jiného než joint venture gigantů Lockheed Martin a Boeing (vyvíjí nové nosné rakety). Při rozdávání finančních prostředků NASA nezapomněla ani na projekt kosmického nafukovacího hotelu od Bigelow Aerospace.

uložen do schránky, která se vrátí na Zemi. Návratová sonda by měla přistát s padákem, podobně jako americká kometární mise Stardust, která v lednu roku 2006 sesbírala a úspěšně dopravila na Zem vzorky komety Wild 2.

Ovšem sonda Stardust na kometě nepřistála, jenom proletěla jejím ohonem a během letu posbírala vzorky prachu aerogelovým sběračem.
"Význam čistého vzorku nelze podceňovat," dodává Cutlip.

"Meteority, kusy asteroidů, které z nich odtrhávají a dopadají na Zemi, jsou při průletu zemskou atmosférou pořádně upečeny," vysvětluje Cutlip. "Jakmile spadnou na zem, hned do sebe nasáknou mikroorganismy a chemikálie z okolního prostředí."

Tyto nečistoty brání přesné analýze, v důsledku čehož se mnohé předpovědi ohledně asteroidu, ze kterého meteorit pochází, stávají velmi nejistými.

"Z čistého vzorku, zvláště z takového druhu asteroidu, který NASA ve své sbírce meteoritů nemá, se vědci dozvědí ještě víc o době před vznikem naší Sluneční soustavy, počátečních fázích formování planety a o zdroji dostupných organických sloučenin pro vznik života," doplňuje Cutlipa Josef Nuth, který se projektu Osiris-Rex rovněž podílí.

Zbytky sluneční mlhoviny

Astronomové jsou přesvědčeni, že asteroidy jsou zbytky prachoplynového mračna, tzv. sluneční mlhoviny, která se začala smršťovat, až se z ní zhruba před 4,5 miliardami let vytvořilo Slunce a planety. Mohou tedy obsahovat původní materiál ze sluneční mlhoviny, který by mohl leccos povědět o podmínkách panujících při formování Sluneční soustavy.

U některých asteroidů byl tento primární materiál značně přeměněn, ať už působením tepla a chemických reakcí nebo kvůli srážkám s jinými asteroidy či prostě protože se asteroid zvětšil natolik, až se jeho nitro roztavilo.

A právě proto je asteroid RQ36 tak zajímavý. Je totiž poměrně malý a zdá se, že u něj k žádným výraznějším materiálovým změnám nedošlo.

Další zajímavý fakt je, že RQ36 obsahuje uhlík, a ne v zanedbatelném množství. A uhlík je součástí mnoha organických molekul, bez nichž si život nelze představit.

Organické molekuly byly ve vzorcích meteoritů a komet v minulosti už nalezeny, z čehož se dá usuzovat, že některé chemické látky nezbytné pro vznik života vznikly v kosmickém prostoru a na Zemi z něj jen byly zavlečeny, jak tvrdí známá teorie panspermie.

Přítomnost organických sloučenin byla potvrzena na mnoha místech vesmíru, například ve vzdálených oblastech Mléčné dráhy či u Saturnova měsíce Enceladu (viz článek U Saturnu je možná život).

Riziko srážky se Zemí

Dopravit vzorky asteroidu k dalšímu zkoumání ale není jediným cílem mise Osiris-Rex. Dráha asteroidu se kříží s oběžnou dráhou Země a Mezinárodní astronomická unie už RQ36 oficiálně prohlásila za "potenciálně nebezpečný", ke kolizi by mohlo dojít v roce 2170.

"Asi rok budeme kolem RQ36 kroužit, abychom analyzovali jeho povrch a vybrali vhodné místo pro odběr vzorku. Tak získáme zkušenosti s ovládáním rakety v blízkosti asteroidu, které by mohly být užitečné v případě, že by bylo jednoho dne potřeba nějaký asteroid odklonit z jeho dráhy," upřesnil Nuth.

Pilotovat kosmickou loď poblíž asteroidu není nic jednoduchého, jak by se mohlo zdát. Většina z nich má nepravidelný tvar a rotuje rychleji než planety, což z eventuálního přistání dělá opravdu složitý úkol. Protože gravitace asteroidů bývá velmi slabá, mohou polohu kosmické lodi významně ovlivňovat i jiné síly.

Spíš než o přistání by bylo vhodnější hovořit o nárazu. Jen pro představu, radiační tlak slunečního záření na kosmickou loď a její solární panely by představoval asi 20 % gravitační síly asteroidu RQ36.

Yarkovského efekt

Mise Osiris-Rex by rovněž měla přispět ke zlepšení odhadů oběžných drah asteroidů, u kterých hrozí střet se Zemí. Poprvé by měly být přesně proměřeny účinky tzv. Yarkovského jevu, který se uplatní, pokud se na povrchu tělesa ustanoví nerovnoměrné rozložení teploty, což nastává dost běžně, například při oběhu asteroidu kolem zdroje záření, tedy Slunce.

Přivrácená strana má vyšší teplotu než odvrácená, tudíž fotony, které jsou z ní vyzařovány sebou odnášejí víc energie než fotony z neosvětlené části povrchu. To má za následek vznik negravitační Yarkovského síly, která asteroid nepatrně vychyluje.

Přestože její působení je velmi slabé, časem se její účinky nahromadí a mohou pak ovlivnit rotaci a další pohyby asteroidu. Důsledky Yarkovského jevu se asteroid od asteroidu liší, především závisí na jejich tvaru a složení povrchového materiálu.

Podle vědců neexistuje spolehlivý způsob, jak přesně předvídat a odhadnout dráhu asteroidu, u něhož hrozí, že by se jednou mohl srazit se Zemí. Předpokládá se ale, že vliv Yarkovského efektu není zanedbatelný, a proto se jeho výzkumu přikládá takový význam.

Co to vlastně znamená Osiris-Rex

Jméno Osiris-Rex je složený akronym, který vysvětluje účel mise.

O představuje počátek (angl. origin), tím se má na mysli počátek života či Sluneční soustavy.

Dvojice písmen "SI" je zkratkou pro spektrální interpretaci (spectral interpretation), sonda by měla pořídit snímky asteroidu v oboru vlnových délek, které by měly odhalit jeho chemické složení.

RI v názvu odkazuje na další úkol mise, identifikaci zdrojů (resource identification), tedy hledání případných zdrojů vody a kovů, pro účely kosmické těžby nerostů.

A konečně poslední písmeno S představuje bezpečí (security).

Trojice REX je zkratkou pro Regolith Explorer. Regolitem nazýváme nezpevněné vrstvy prachu a hornin, které vznikají na povrchu vesmírných těles při srážkách s jinými tělesy. Pokrývá většinu povrchu mnoha asteroidů a měsíců planet Sluneční soustavy.

Zdroj: www.nasa.gov

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 30 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...