Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takové snímky ještě nikdo neviděl: Planetka se rozpadla v přímém přenosu

aktualizováno 
Vesmírný teleskop poprvé udělal snímky rozpadu malého vesmírného tělesa "v přímém přenosu". Planetka P/2013 R3 se z ne zcela jasných příčin pomalu rozpadá na deset kusů.

Ne každý rozchod je tak klidný a uvážlivý, jako za sebou má planetka P/2013 R3. Toto malé těleso se postupně rozpadá nejméně na deset kousků, které se od sebe vzdalují vycházkovým tempem zhruba 1,5 kilometru za hodinu. Ukázaly to snímky Hubbleova teleskopu, který planetu zachytil v průběhu rozchodu od října 2013 do letošního ledna.

Největší úlomky planetky mají zřejmě rozměry kolem 200 metrů, menší jen pár desítek metrů. Celková hmotnost tělesa by mohla být kolem 200 tisíc tun (i když jde o hrubý odhad, na který se nedá příliš spoléhat). Pro srovnání, největší egyptská pyramida - Chufuova - má celkovou hmotnost cca 6 milionů tun, takže asteroid je dost "nadýchaný".

A také křehký. K rozpadu mu zřejmě stačilo to, že se roztočil kolem vlastní osy. Proč, to nevíme jistě. Mohl se například srazit s nějakými ještě podstatně menším tělesem a to ho mohlo roztočit, ale možná to ani nebylo zapotřebí. Mohlo stačit jenom sluneční záření.

Některé planetky se mohou rozpadnout v důsledku tlaku plynů, které vznikají v jejich nitru, když Slunce zahřeje led, ze kterého jsou stvořeny (jako se to nedávno stalo kometě ISON). Ale P/2013 R3 je od naší hvězdy příliš daleko a podle propočtů dráhy se k ní nikdy v průběhu posledních stovek milionů let planetka nedostala dostatečně blízko, a tak sublimace plynů rozpad nevysvětluje.

Ilustrace předpokládaného průběhu rozpadu planetky  P/2013 R3. Nerovnoměrné...

Ilustrace předpokládaného průběhu rozpadu planetky P/2013 R3. Nerovnoměrné zahřívání ji postupně roztočilo, a jednotlivé kusy se pak od sebe odstředivou silou oddělily.

Ale světlo mohlo způsobit roztočení. Objekty se mohou roztočit jenom v důsledku síly, kterou na ně působí záření unikající z jejich povrchu (tzv. Jarkovského efekt). Můžeme si to představit tak, že na těleso působí fotony tepelného záření "odlétající" z povrchu. Pokud je zahřívání nerovnoměrné - třeba jen z jedné strany - nakonec se roztočí.

Na Zemi by se to nikdy nestalo; jde o velmi malou sílu, která gravitaci nikdy nemůže přetlačit. Ale v tomto případě je tato hypotéza přesvědčivá právě kvůli pomalému tempu rozpadu tělesa. Kdyby se srazilo s jiným objektem,  probíhal by "rozchod" zřejmě podstatně rychleji.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Statistici se přou, zda je dnešní mír výjimka, či „nový normál“

ilustrační snímek

Poučilo se lidstvo od dob druhé světové války a dokázalo omezit výskyt válek? Zdá se, že na jasnou odpověď si budeme...

Malý obrněnec z Utahu je jediný dinosaurus objevený díky radioaktivitě

Animantarx ramaljonesi byl jedním ze severoamerických nodosauridů, „obrněných“...

Dinosaurus Animantarx ramaljonesi není ani příliš známý, ani dobře prozkoumaný tvor, má ovšem na své straně jiné...

Najdete na iDNES.cz