Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takové snímky ještě nikdo neviděl: Planetka se rozpadla v přímém přenosu

aktualizováno 
Vesmírný teleskop poprvé udělal snímky rozpadu malého vesmírného tělesa "v přímém přenosu". Planetka P/2013 R3 se z ne zcela jasných příčin pomalu rozpadá na deset kusů.

Ne každý rozchod je tak klidný a uvážlivý, jako za sebou má planetka P/2013 R3. Toto malé těleso se postupně rozpadá nejméně na deset kousků, které se od sebe vzdalují vycházkovým tempem zhruba 1,5 kilometru za hodinu. Ukázaly to snímky Hubbleova teleskopu, který planetu zachytil v průběhu rozchodu od října 2013 do letošního ledna.

Největší úlomky planetky mají zřejmě rozměry kolem 200 metrů, menší jen pár desítek metrů. Celková hmotnost tělesa by mohla být kolem 200 tisíc tun (i když jde o hrubý odhad, na který se nedá příliš spoléhat). Pro srovnání, největší egyptská pyramida - Chufuova - má celkovou hmotnost cca 6 milionů tun, takže asteroid je dost "nadýchaný".

A také křehký. K rozpadu mu zřejmě stačilo to, že se roztočil kolem vlastní osy. Proč, to nevíme jistě. Mohl se například srazit s nějakými ještě podstatně menším tělesem a to ho mohlo roztočit, ale možná to ani nebylo zapotřebí. Mohlo stačit jenom sluneční záření.

Některé planetky se mohou rozpadnout v důsledku tlaku plynů, které vznikají v jejich nitru, když Slunce zahřeje led, ze kterého jsou stvořeny (jako se to nedávno stalo kometě ISON). Ale P/2013 R3 je od naší hvězdy příliš daleko a podle propočtů dráhy se k ní nikdy v průběhu posledních stovek milionů let planetka nedostala dostatečně blízko, a tak sublimace plynů rozpad nevysvětluje.

Ilustrace předpokládaného průběhu rozpadu planetky  P/2013 R3. Nerovnoměrné...

Ilustrace předpokládaného průběhu rozpadu planetky P/2013 R3. Nerovnoměrné zahřívání ji postupně roztočilo, a jednotlivé kusy se pak od sebe odstředivou silou oddělily.

Ale světlo mohlo způsobit roztočení. Objekty se mohou roztočit jenom v důsledku síly, kterou na ně působí záření unikající z jejich povrchu (tzv. Jarkovského efekt). Můžeme si to představit tak, že na těleso působí fotony tepelného záření "odlétající" z povrchu. Pokud je zahřívání nerovnoměrné - třeba jen z jedné strany - nakonec se roztočí.

Na Zemi by se to nikdy nestalo; jde o velmi malou sílu, která gravitaci nikdy nemůže přetlačit. Ale v tomto případě je tato hypotéza přesvědčivá právě kvůli pomalému tempu rozpadu tělesa. Kdyby se srazilo s jiným objektem,  probíhal by "rozchod" zřejmě podstatně rychleji.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Homeopatika nebudou placená z veřejného zdravotnictví, rozhodla Británie

Homeopatie (ilustrační foto)

Poslední místní organizace britského národního zdravotního systému se dohodly, že ukončí podporu homeopatické léčby....

Proč i v horku spíme pod dekou? I proto, že v noci jsme jako plazi

V posteli. Olejomalba Henri de Toulouse-Lautreca z roku 1893

I v létě stále platí, že v noci naše tělo potřebuje zahřát více než ve dne. Navíc nám pokrývka dává pocit bezpečí....

Najdete na iDNES.cz