Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

NASA bude muset „šetřit“ skafandry, aby ji vydržely do konce ISS

  11:04aktualizováno  9. května 12:12
NASA bude zřejmě ještě roky odkázána na staré vesmírné skafandry, založené na více než 40 let staré konstrukci. Náhrada je daleko, a tak do plánovaného konce provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) bude možná problém s nimi vyjít.

Astronaut Luca Parmitano ve skafandru „enhanced EMU“ během kontroly v laboratoři Crew Systems Laboratory (NASA Johnson Space Center v texaském Houstonu) | foto: NASA (volné dílo)

Štěbina ventilace, kudy do helmy Luky Parmitaniho vnikala voda. Bílý "jazyk" v helmě je opěrka hlavy, za kterou se voda shromáždila, než ji astronaut ucítil.

Možná si vzpomínáte, jak v létě 2013 italskému astronautovi Lucu Parmitanovi hrozilo na oběžné dráze kolem Země utopení. Během vycházky do kosmického prostoru mu voda ze zásob skafandru pronikla do helmy, ale naštěstí se mu nedostala do úst.

Šetření NASA tehdy ukázalo, že jednou z příčin události byl příliš laxní přístup posádky i techniků na Zemi k bezpečnosti skafandrů. Když se před procházkou objevil v Parmitaniho skafandru únik vody, posádka po dohodě se Zemí, přistoupila pouze k jeho výměně, a už neověřovala, zda skutečně oprava vadu odstranila. Přitom by stačilo jen udělat si deset minut času na provedení zkoušky. V případě skafandrů se však neopatrnost a nedůslednost může velmi snadno nevyplatit.

A netýká se to jen samotných astronautů a techniků, ale i plánovačů, varuje tento týden zveřejněná zpráva hlavních interních auditorů, úřadu tzv. generálního inspektora (OIG) právě k otázce skafandrů. Zpráva už neřeší případ italského astronauta, zabývá se hlavně výhledem do budoucna.

Má NASA co na sebe?

Jedním důležitým bodem auditu je právě situace kolem „obleků“ EMU (Extravehicular Mobility Unit, tedy „Jednotka pro pohyb mimo loď“), které se používají během výstupů z ISS - tedy těch „západních“ (Rusové mají vlastní Orlan-MK). Jde o dvoudílný skafandr, který je vyvrcholením vývoje zahájeného v roce 1974, ale má za sebou samozřejmě celou řadu drastických vylepšení - označuje se tak jako Vylepšený EMU (Enhanced EMU).

Původně byl tento typ určen pro posádky raketoplánů, měl tak být například servisován na Zemi po každém výstupu do volného vesmíru, ale postupně se ho podařilo přizpůsobit pro provoz na ISS. Dnes má servisní prohlídka proběhnout jednou za šest let, nebo po 25 výstupech do volného vesmíru (podle toho, co nastane dříve). Ale ani tento interval se nedařilo kvůli výpadku amerických letů k ISS po ukončení programu raketoplánů dodržovat. „Rekordmanem“ se stal nedávno skafandr, který se na Zemi vrátil až po devíti letech na oběžné dráze.

Nové EMU se dnes už nevyrábějí, NASA žije z inventárních zásob pořízených na konci 90. let. V provozu je dnes podle zprávy 11 z původních 18 skafandrů; pět bylo zničeno během letů, jeden při zkouškách na Zemi a jeden při výbuchu nosiče firmy SpaceX v loňském září. Nové se koupit nedají, byly by příliš drahé.

Součásti skafandru EMU, včetně funkčních součástí, které astronauti nosí pod jeho tvrdou ochrannou „slupkou“.

Vzhledem k tomu, jaké operace jsou na ISS naplánovány a kolik vycházek do vesmírného prostoru budou vyžadovat, NASA bude muset podle auditorů se svými zásobami zacházet velmi pečlivě. A v případě, že by provoz ISS neměl skončit v roce 2024, ale prodloužit se do roku 2028, což je stále otevřená možnost, bude problém o to větší. Nikde ve zprávě se nepíše, že by mělo jít o problém neřešitelný, ale podle auditorů by mohl výrazně omezovat provoz.

Náhrada by neměla mít zpoždění

Samozřejmě, ideální by bylo v takové situaci pořídit skafandry nové. Typ EMU má celou řadu konstrukčních nevýhod a nedostatků, které jsou do značné míry dány jeho původním určením pro lety raketoplánů. Například se nikdy nezvažovalo, že by jeho servis mohl probíhat na oběžné dráze, což je pro provoz stálé stanice pochopitelně handicap.

Velkou část nedostatků by měl nahradit vývoj vylepšených skafandrů další generace nazvaných xEMU (x ve zkratce je od slova „exploration“, tedy průzkum). V rámci programu by měly vzniknout postupně skafandry použitelné pro vesmírné vycházky nejen na oběžné dráze Země (tzv. xEMU Lite), ale také Měsíce a Marsu. Jeho vývoj běží, zpráva auditorů jen upozorňuje, že časový harmonogram je velmi napjatý. První jednotky xEMU by měly být dodány v roce 2023, a pokud ISS skončí v roce 2024, na testování skafandrů tak nebude mnoho času.

Auditoři v podstatě agenturu varují, že si nemůže dovolit udělat velké chyby. A zároveň naznačují, že podle nich se už také některé chyby kolem skafandrů staly. Konkrétně při vývoji nových typů určených pro lety mimo okolí Země.

Skafandry na dvou kolejích

NASA donedávna (do ledna 2016) platila dva projekty pro vývoj skafandrů do volného prostoru. Trochu paradoxně dnes běží jen menší z nich, tzv. Advanced Space Suit Project s dosavadním rozpočtem cca 50 milionů dolarů, který má vést k vývoji skafandru použitelného nejen pro ISS, ale také pro delší cesty ve vesmíru, především případný let k Marsu.

Tři NASA vyvíjené skafandry pro výstup do volného vesmíru. Vlevo je nová generace skafandrů EMU, takzvaný xEMU. Uprostřed prototyp dnes již zrušeného programu Constellation Space Suit System. Vpravo pak tzv. Z-Suit, který se vyvíjí v rámci tzv. Advanced Space Suit Program.

Programem, který v lednu 2016 skončil, byl výrazně dražší Constellation Space Suit System s celkovým rozpočtem 135 milionů dolarů. Jak naznačuje název, byl zahájen v rámci přípravy zrušeného nosiče Constellation. Před šesti lety tedy celkem logicky padlo doporučení zastavit i vývoj skafandru, ale NASA se rozhodla pokračovat a zaplatila za program ještě dalších 80 milionů dolarů - a podle auditorů bez viditelného přínosu (žádný použitelný skafandr vyroben nebyl).

William Gerstenmaier, šéf oddělení pro pilotovaný výzkumný program NASA v oficiální odpovědi napsal, že výsledky z Constellation agentura považuje za důležité, protože mohou posloužit k vylepšení stávajících obleků. Je skutečně představitelné, že NASA z něj „odkláněla“ výsledky např. do vývoje xEMU či vylepšení „enhanced EMU“, ale to se samozřejmě z naší redakce ověřuje těžko. Uvidíme, co nového se v této souvislosti objeví.

Pro úplnost dodejme, že kromě skafandru do volného prostoru pak NASA vyvíjí ještě tzv. Orion Crew Survival System. Jeho výsledkem má být nový oblek pro posádky na palubě, během kritických fází letů, jako je start atp. Má tedy například chránit posádku v co největší míře například před ohněm či toxickými zplodinami. Samozřejmě, před výbuchem paliva je neochrání, ale od toho jsou jiné systémy - v případě Orionu systém na odpálení kabiny do bezpečné vzdálenosti.

Oprava: Popisek fotografie chybně uváděl okolnosti testování skafandru.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...