Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nasazením open source chce Francie ušetřit miliardy

aktualizováno 
Po vzoru Mnichovské radnice hodlá nahradit Windows a Office levnějšími open source řešeními také Francie. Slibuje si až poloviční úspory. Ty se však podle Microsoftu konat vůbec nemusí, neboť open source je podle něj do důsledku velmi drahý.

Linux je levný a proto ho nasadíme do státní správy - a výrazně tak ušetříme. Po Mnichově, kde s open source softwarem experimentují od loňského roku, se nechala vidinou úspor zlákat také Francie.

Nejen v hlavním městě, ale ve státní správě celé Francie by mohl být již brzy nainstalován namísto dosavadních Windows operační systém Linux. Tamní ministr pro veřejnou správu Reunald Dutreil hodlá ušetřit zemi nemalé finanční prostředky nasazením open source. Nemuselo by se přitom jednat pouze o změnu operačního systému, ale také o nasazení alternativy ke kancelářskému balíku Office.

Podle Dutreila by se osazením více než miliónu počítačů ve státní správě snížily výdaje na software až k polovině současných nákladů. Ty mají během tří let jen na kancelářské balíky dosáhnout 300 miliónů eur.

"Naším plánem však nechceme odstartovat válku Microsoftu ani jiným americkým společnostem," obhajuje plány Durteil. Microsoft se podle něj musí stát jedním z mnoha dodavatelů, dodává.

Na úvahy Francouzů již zareagoval šéf francouzské pobočky Microsoftu Christophe Aulnette. Ten pochopitelně tvrdí, že přechod na open source je i přes nižší pořizovací cenu do svého důsledku nevýhodný. Open source je podle něj velmi drahý, když se musí hradit poplatky za údržbu, integraci jednotlivých řešení či vyškolení pracovníků.

Pokud by Dutreil se svým návrhem uspěl, stane se dodavatelem Linuxu ve Francii nejspíše tamní výrobce MandrakeSoft. Prezident společnosti Jacques Le Marois příležitost vítá a bere ji jako šanci ukázat linuxová řešení také dalším vládám.

Na nasazení Linuxu, byť jen ve zkušebním provozu si vylámali zuby pracovníci mnichovské radnice. Po vítězství Linuxu nad Windows v polovině loňského roku přišlo počátkem letošního března vystřízlivění. Mnichovští přiznali, že nečekali záludnosti operačního systému Linux.

Přesto však v minulém týdnu zástupci mnichovské radnice odsouhlasili návrh, který umožní v příštích letech instalaci Linuxu na tamní počítače.

Zajímavostí je, že právě počátečním nadšením Mnichova z Linuxu se nechala inspirovat francouzská vláda. Ta si dokonce nechala vypracovat studii společností Unilog, jako tomu bylo v případě Mnichova.

Po Mnichovu a Francii po nasazení open source pokukují také východní země. Počátkem června se Japonsko, Čína a Jižní Korea dohodly na společném vývoji operačního systému s názvem Asianux vycházejícího z Linuxu. Země se tak chtějí zbavit dominantnosti Windows. Vlády všech zemí se zavázaly podpořit privátní sektor při vývoji vlastní distribuce. Tu budou také používat ve státní správě.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Najdete na iDNES.cz