Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nasazením open source chce Francie ušetřit miliardy

aktualizováno 
Po vzoru Mnichovské radnice hodlá nahradit Windows a Office levnějšími open source řešeními také Francie. Slibuje si až poloviční úspory. Ty se však podle Microsoftu konat vůbec nemusí, neboť open source je podle něj do důsledku velmi drahý.

Linux je levný a proto ho nasadíme do státní správy - a výrazně tak ušetříme. Po Mnichově, kde s open source softwarem experimentují od loňského roku, se nechala vidinou úspor zlákat také Francie.

Nejen v hlavním městě, ale ve státní správě celé Francie by mohl být již brzy nainstalován namísto dosavadních Windows operační systém Linux. Tamní ministr pro veřejnou správu Reunald Dutreil hodlá ušetřit zemi nemalé finanční prostředky nasazením open source. Nemuselo by se přitom jednat pouze o změnu operačního systému, ale také o nasazení alternativy ke kancelářskému balíku Office.

Podle Dutreila by se osazením více než miliónu počítačů ve státní správě snížily výdaje na software až k polovině současných nákladů. Ty mají během tří let jen na kancelářské balíky dosáhnout 300 miliónů eur.

"Naším plánem však nechceme odstartovat válku Microsoftu ani jiným americkým společnostem," obhajuje plány Durteil. Microsoft se podle něj musí stát jedním z mnoha dodavatelů, dodává.

Na úvahy Francouzů již zareagoval šéf francouzské pobočky Microsoftu Christophe Aulnette. Ten pochopitelně tvrdí, že přechod na open source je i přes nižší pořizovací cenu do svého důsledku nevýhodný. Open source je podle něj velmi drahý, když se musí hradit poplatky za údržbu, integraci jednotlivých řešení či vyškolení pracovníků.

Pokud by Dutreil se svým návrhem uspěl, stane se dodavatelem Linuxu ve Francii nejspíše tamní výrobce MandrakeSoft. Prezident společnosti Jacques Le Marois příležitost vítá a bere ji jako šanci ukázat linuxová řešení také dalším vládám.

Na nasazení Linuxu, byť jen ve zkušebním provozu si vylámali zuby pracovníci mnichovské radnice. Po vítězství Linuxu nad Windows v polovině loňského roku přišlo počátkem letošního března vystřízlivění. Mnichovští přiznali, že nečekali záludnosti operačního systému Linux.

Přesto však v minulém týdnu zástupci mnichovské radnice odsouhlasili návrh, který umožní v příštích letech instalaci Linuxu na tamní počítače.

Zajímavostí je, že právě počátečním nadšením Mnichova z Linuxu se nechala inspirovat francouzská vláda. Ta si dokonce nechala vypracovat studii společností Unilog, jako tomu bylo v případě Mnichova.

Po Mnichovu a Francii po nasazení open source pokukují také východní země. Počátkem června se Japonsko, Čína a Jižní Korea dohodly na společném vývoji operačního systému s názvem Asianux vycházejícího z Linuxu. Země se tak chtějí zbavit dominantnosti Windows. Vlády všech zemí se zavázaly podpořit privátní sektor při vývoji vlastní distribuce. Tu budou také používat ve státní správě.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Ruská obdoba WhatsAppu musí podle soudu spolupracovat s tajnou službou FSB

Messenger Telegram

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že komunikační síť Telegram, která je obdobou oblíbené aplikace WhatsApp, musí...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Najdete na iDNES.cz