Našel Bluetooth své přemožitele? Bezdrátové sítě Zigbee a UWB útočí

  • 4
Není to dlouho, co se standard pro bezdrátovou komunikaci malých zařízení, známý jako Bluetooth, prosadil ve větší míře. Již nyní však musí čelit narůstající konkurenci. UWB a Zigbee přicházejí. S rychlostí až 100 megabitů za vteřinu.
Bezdrátová komunikace je heslem dneška. Ač se to na první pohled nezdá, vládne zde poměrně silný přetlak. Dokonce i v donedávna na první pohled nedotknutelné doméně standardu Bluetooth. Na scénu pronikají další dva produkty, které by se rády prosadily jako prostředek bezdrátové komunikace u malých přenosných zařízení.

Historie Bluetooth

První základní kámen Bluetooth byl položen v květnu roku 1998, kdy vzniklo sdružení „The Bluetooth special interest group“. U jeho zrodu stály renomované společnosti Ericsson, IBM, Intel, Nokia a Toshiba. Přibližně za rok pak tato skupina stihla připravit standard Bluetooth 1.0, na základě něhož se již mohly začít připravovat první komerční výrobky. Stalo se tak ke konci roku 1999, kdy na svět přišly první Bluetooth produkty společnosti Ericsson.

V roce 2000 se do vývoje tohoto bezdrátového standardu zapojilo Japonsko a Jižní Korea. Dalším důležitým mezníkem ve vývoji Bluetooth se stal březen roku 2001, kdy byla představena vylepšená verze Bluetooth 1.1. Na začátku roku 2001 společnost TSMC začala stavět továrnu na výrobu Bluetooth čipů. Díky 0,18mikronové technologii výroby se ceny těchto čipů v druhém čtvrtletí 2002 dostaly na cenu pod 10 amerických dolarů. Ke konci tohoto roku se má ve Windows XP objevit podpora vyšší specifikaci Bluetooth.

Konkurence

Zdá se, že by tedy měl mít Bluetooth na růžích ustláno a před sebou jen zářivou budoucnost. Ve své oblasti neměl donedávna větší konkurenci a nejbližší bezdrátový standard – IEEE 802.11b (Wi-Fi), který disponuje několikanásobně větší přenosovou rychlostí, byl výrazně dražší. Časy se však mění, a tak ani Bluetooth nebyl ušetřen nástupu novinek, které se jej budu snažit vytlačit z jeho pozic.

Mezi největší konkurenty můžeme počítat především dva nové standardy IEEE 802.15.3 a 802.15.4. První je znám jako „Ultra wide band (UWB)“ a druhý byl pojmenován „Zigbee“.

Oba přitom nabízí poněkud jiné vlastnosti, než jakými oplývá Bluetooth. Jeden z hlavních rozdílů je v přenosové rychlosti. UWB nabízí propustnost 100 megabitů za sekundu, což je přibližně stonásobek přenosové rychlosti Bluetooth. Zigbee je ze všech těchto tří bezdrátových standardů nejpomalejší, dokáže za sekundu přenést 10 – 115,2 kilobitů. Díky své jednoduchosti je ale také ze všech zde uvedených standardů nejlevnějším produktem. Již příští rok by se mohly objevit Zigbee moduly v cenách kolem dvou amerických dolarů v produktech, jako jsou klávesnice nebo myši.

Kdo přežije?

Ačkoliv se množství standardů pro bezdrátovou komunikaci neustále rozšiřuje, nemusí to nutně znamenat, že si budou výrazněji konkurovat. Dokáži si velice jednoduše představit takové rozdělení trhu, kde vedle sebe budou žít výrobky s různými specifikacemi, přesně dle toho, jak u nich bude poměr cena/výkon odpovídat požadavkům na vlastnosti toho kterého výrobku.