USB klíčenka

USB klíčenka | foto: Profimedia.cz

Našel jsem USB klíčenku a nebojím se ji zneužít. Radíme, jak předejít nebezpečí

  • 78
Mnozí z nás si ani neuvědomují, co hrozí, pokud si na USB flash disk uložíme důvěrná, osobní či jinak citlivá data. Zneužít je lze totiž během několika okamžiků. Jak se tomuto nebezpečí bránit?

USB klíčenky, či chcete-li USB flash disky, se po celém světě rozmnožily, kdekdo dnes vlastní její kapacitně menší či větší variantu. Ano, jde o dokonalého společníka především tam, kde potřebujete mít některá svá data s sebou. Zároveň však představuje obrovskou hrozbu pro svého majitele, pokud mu ji někdo odcizí, či ji někde sám ztratí.

Co lze nalézt v USB flash disku
Do USB flash disku si každý z nás ukládá něco jiného. Jestliže ho využíváte k ukládání dokumentů, fotografií, videa a hudby, pak, máte-li zálohu těchto souborů, by se dalo říci, že v případě jeho ztráty se nic neděje. Opak je však pravdou. V dokumentech můžete mít citlivé údaje, na fotografiích a videu rodinnou dovolenou. Nikdo z nás by jistě nechtěl, abychom tyto informace našli vystavené někde na internetu. Mnohem horší variantou je však případ, že si do klíčenky ukládáte i výpisy z účtů, přihlašovací jména a hesla k různým, nejen internetovým službám (přístup k platebnímu mikrosystému, e-shopu, e-mailům), čísla bankovních účtů a přístupová práva k nim apod. Pak je již pouze otázkou okamžiku, kdy si nálezce klíčenky data prohlédne a začne je "využívat". Málokdo si i uvědomí, že na klíčence tato data vlastně měl. Takže oproti ztrátě peněženky ani neprovede příslušné kroky k tomu, aby informace někdo nemohl zneužít. V některých případech to ani není možné. Představte si, že klíčenku nalezne nějaký zloděj a vy na ní budete mít adresu, kde bydlíte, a pak hlavně stav vašich financí. Máte-li slušný majetek, můžete se o něj začít bát.

USB klíčenka Verbatim Store ´n´ Go

Příklad z praxe
Nedávno se mi stalo, že jsem šel po ulici a přede mnou na chodníku leželo cosi malého a plastového. Věc jsem zvedl a záhy zjistil, že jde o USB klíčenku. Její majitel ji ztratil z toho důvodu, že se mu přetrhl řetízek, který mohl být připevněn ke klíčům. Bohužel na trhu totiž existuje celá řada klíčenek, na kterých se šetří, a tak se dělají z materiálů, u kterých toto hrozí. Co s takovou klíčenkou? No samozřejmě prozkoumat ji. Než jsem tak učinil, vypnul jsem v PC autorun a nechal ji prozkoumat antivirovým programem. Infikována nebezpečným kódem dle použitého antiviru nebyla. Po jejím otevření jsem se však nestačil divit. Nejenže jsem našel celou řadu dokumentů, u kterých nebylo těžké zjistit majitele, adresu, informace o tom, kde pracuje, jeho mobil apod., ale měl jsem přístup jak k několika internetovým obchodům a službám, tak i k elektronické poště, ale i do banky dotyčného přes internet.

USB pamet - 6

Pak vzala situace rychlý spád a kontaktoval jsem majitele. Ten nejenže byl překvapen, kdo mu to volá, ale zároveň ani nyní ještě netušil, že o svoji obyčejnou USB klíčenku přišel. Když jsem mu sdělil, co vše o něm vím, nestačil se divit. Pátral po tom, kde jsem to zjistil. Nechtěl věřit, že tyto všechny informace mám "z té malé věci". Vlastně si ani nepřipouštěl, že by se daly nějak zneužít. Klíčenku jsem mu osobně předal a sdělil, ať si na ni dává větší pozor a hlavně, aby dodržoval několik jednoduchých bezpečnostních doporučení.

USB pamet - 3

Doporučení pro bezpečné zacházení s USB klíčenkou

1) Kupujte jen USB klíčenky, které se nemohu jen tak utrhnout, vyvléci či vypadnout z ohebných kloubů.

2)
 Nenoste je samotné po kapsách, v tašce či batohu. Odtud mohou snadno vypadnout.

3)
 Neukládejte na ně osobní, citlivá data a už vůbec ne přístupové údaje k vašim službám a bankovním účtům.

4)
 Šifrujte. Data na USB klíčenkách mějte v šifrované podobě. Existují aplikace (např. TrueCrypt), které je už při kopírování automaticky zašifrují a bez znalosti speciálního klíče se k nim běžný člověk vůbec nedostane a specialista jen velmi obtížně. Přehled některých programů zde.

5)
 Pokud již na USB disk potřebujete uložit citlivá data, určitě je zašifrujte a kupte si speciální klíčenku, která se otevře až po zadání hardwarového PINu přímo na klíčence, anebo takovou, která bude opatřena biometrickým snímačem prstů.

Nejmensi USB pamet?

Shrnutí
Účelem tohoto článku nebylo vás vystrašit, ale spíše upozornit na možná rizika, která plynou z používání USB flash disků. Nezapomínejte však na to, že zde jsou i další datová úložiště (CD, DVD, přenosné disky, paměťové karty apod.), která mohou obsahovat různá osobní data. Je tedy dobré se ještě před tím, než na disk data zapíšete, rozhodnout, jak je budete chránit. Po jejich ztrátě je pozdě a následky mohou být obrovské.