Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Následky virové války stále přetrvávají

aktualizováno 
Virové útoky jsou přitom stále promyšlenější a jejich hlavním cílem je získat citlivá data. Šest z deseti nejvážnějších hrozeb citovaných laboratoří TrendLabs v měsíci srpnu se stále vázalo k Bagle, Netsky a MyDoom.

Tvůrci virů jsou stále rafinovanější

Virové útoky na počítačových sítích jsou od nesmělých prvopočátků stále promyšlenější. Jejich cílem tak už není seberealizace mladíků v pubertálním věku, ale snaha vydělat značné peníze za zisk takzvaných choulostivých dat. "Velký zájem je o hesla, osobní údaje a přístup k bankovním aplikacím," řekl odborník na počítačovou bezpečnost Tomáš Přibyl z firmy AEC Brno.

Typickým útokem je podle něj fingovaná zpráva od banky, která vyžaduje obnovení bezpečnostních údajů. Řada lidí na tuto žádost reaguje a vyplní ve formuláři požadovaná data, ta však již banka nezíská. Například červ BugBear.B z června 2003 obsahoval snímač stisknutých kláves, který sbíral hesla a přihlašovací jména téměř z 1400 předdefinovaných internetových domén. Data poté odeslal na jednu z deseti připravených e-mailových adres.

"Napadenou skupinou byly finanční instituce z celého světa, ale žádná oficiálně nepřiznala jakýkoli incident nebo únik dat," uvedl Přibyl.

Následky virové války stále přetrvávají

Společnost Trend Micro objevila v období od počátku srpna do 20. srpna 2004 kolem 3300 nových nebezpečných programových kódů (počítačových červů, virů, trojských koní a jiného škodlivého softwaru). Největší podíl měly trojské koně, zadní vrátka a červy. Do desítky největších škůdců pro tento měsíc patří:

0. WORM_SASSER.B

0. PE_ZAFI.B

0. WORM_NETSKY.P

0. HTML_NETSKY.P

0. WORM_NETSKY.D

0. WORM_NETSKY.B

0. WORM_NETSKY.Z

0. WORM_MYDOOM.M

0. JAVA_BYTEVER.A

0. TROJAN_AGENT.AE

Na tomto seznamu můžeme vidět výsledky „virové války“ (o které se můžete blíže dočíst v našem článku Válka virových klanů) mezi autory červů WORM_BAGLE, WORM_MYDOOM a WORM_NETSKY, šest z deseti hrozeb stále patří k těmto kódům. Tento měsíc laboratoře TrendLabs vyhlásily dva globální žluté poplachy, oba vztažené k počítačovým červům, byly to červy WORM_BAGLE.AC a WORM_RATOS.A (viz článek Nová verze viru Mydoom útočí). Tyto červy přitom neukázaly žádné nové techniky.

Červi skrývají spamové nebezpečí

Dalším problémem je rozesílání nevyžádané pošty, takzvaného spamu. Generují se zde velké zisky a jen náklady na distribuci a likvidaci spamu se odhadují na více než 20 miliard dolarů ročně. Prakticky každý e-mailový červ nyní nainstaluje do počítače rutinu, která jej umožní ovládat a používat k rozesílání spamu bez vědomí uživatele. Databáze takto napadených počítačů je nyní předmětem lukrativního obchodu.

Příkladem popsané instalace 'zadních vrátek' je loňský útok červa Sobig.F (více v článku Červ Sobig.F se nevyhnul ani českým firmám a institucím ). Jedna z největších epidemií v historii znamenala v prvním týdnu kolem 300 až 500 milionů infikovaných e-mailů. Smršť pak přinesly první týdny a měsíce letošního roku, kdy se objevilo čtrnáct nových modifikací červů Bagle, Netsky a Mydoom.

Podle některých statistik obsahuje průměrný nezabezpečený e-mail 28 různých virů a dalších škodlivých kódů. Nijak nechráněný stroj připojený k internetu, pak zůstane "čistý" v průměru jen dvacet minut. "Je potřeba především používat hlavu," zdůraznil Přibyl. Znamená to především mít jistotu, s kým uživatel hovoří a trvat i na dohodnutých podmínkách například při předávání informací.

Jak se bránit virům

Odborníci doporučují v každém případě používat "bezpečnostní trojnožku". Jedná se o funkční antivirový program, záplatování systému a personální firewall. Společnost TrendMicro v této souvislosti doporučuje IT manažerům a uživatelům počítačů:

 • Ujistěte se, že máte nastavena silná pravidla blokování připojených souborů na úrovni brány do internetu, stejně tak jako připravené antivirové řešení (To může předcházet infekcím mnoha červů jako např. WORM_RATOS.A).

 • Ověřte, že máte silná pravidla na úrovni firewallu pro filtrování příchozích dat z internetu a také odchozích dat do internetu (Toto opatření může být účinné pro boj s červy a stejně tak se síťovými viry jako je WORM_SASSER.B (o kterém jsme psali v článku Vir Sasser útočí na studenty a domácí uživatele)).
 • Ověřte si, že vaše síť a informační systém jsou doplněny o všechny bezpečnostní doplňky, které vydává tvůrce operačního systému a softwaru (k tomu patří vedle operačního systému i vaše softwarové aplikace).
 • Ověřte si, že váš antivirový software je také „updatován“ neboli, že má všechny doplňky dostupné na internetu, všechny definice virů a bezpečnostní záplaty.
 • Postarejte se o to, aby všichni vaši uživatelé a zaměstnanci byli kvalitně proškoleni a uměli co nejlépe předcházet všem ztrátám produktivity práce způsobeným falešnými poplachy, žertovnými programy a jinými škodlivými programy, kterých rádi využívají hackeři a také tzv. „sociální inženýři“.
 • Nové hrozby odhalené tento měsíc

  Když se podíváme blíže na různé druhy škodlivých softwarů, které byly tento měsíc odhaleny, okolo 53% jsou to „zadní vrátka“ a trojské koně a zhruba 21% jsou červy. Toto rozdělení škodlivého softwaru ilustruje trend, se kterým se setkáváme. Úmyslem autorů virů a jiného škodlivého softwaru již není zničit a poškodit co nejvíce počítačů, ale získat k nim přístup a stáhnout si nějaká data. Jedním možným cílem je získat peníze prodejem takových dat jako jsou hesla a čísla kreditních karet. Jiným možným motivem je postavit spící „neviditelnou“ síť, která může být v budoucnu použita pro útoky na jeden nebo několik cílů.

   

  související odkazy

  Útočí Beagle.AO, mějte se na pozoru
  )))
  Autor:


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz