Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naspeedujte si svého akrobata a vyhledávejte bez vyhledávače

aktualizováno 
Toužíte po výrazném urychlení spouštění prohlížeče Adobe Reader? Chcete PDF dokumenty načítat třikrát rychleji? Nebo si jen přejete vyhledávat na internetu z řádku Adresa aplikace Internet Explorer? Znějí-li vaše odpovědi kladně, pak se seznamte s dvojicí zajímavých programů.

Soubory ve formátu PDF (Portable Document Format) jsou určeny jako elektronická náhrada klasických tištěných dokumentů. Lze je totiž zobrazovat a tisknout z prostředí libovolného operačního systému, a to prostřednictvím aplikace Adobe Reader (dříve Adobe Acrobat). Ve formátu PDF se objevuje stále více informací, a proto je dnes již prakticky vyloučené, aby v počítači nebyl instalován jeho prohlížeč.

Ne, nebojte se, nebudeme psát o jeho kladech či záporech, ale spíše poradíme, jak se postarat o rychlejší otevírání dokumentů vytvořených v tomto formátu. V druhé polovině článku se navíc dozvíte, jak na internetu vyhledávat v IE aniž byste museli navštívit webovou stránku vyhledávače.

Adobe Reader SpeedUp
Nebudu tajit, že jsem „šťastným“ uživatelem vysokorychlostního broadbandu jedné nejmenované společnosti. Stejně jako ostatním uživatelům této služby, i mě chodí měsíční vyúčtování elektronickou poštou. Aby se vyúčtování dalo otevřít v každém PC a zároveň bylo zaručeno zajištění dokumentu před zneužitím v několika úrovních, musela společnost zvolit vhodný bezpečnostní formát. Volba padla na PDF. Osobně proti PDF nic nemám, jen kdyby otevírání dokumentů v prohlížeči netrvalo tak dlouho. S příchodem šestkové verze se doba mezi kliknutím na soubor a jeho úplném načtení protáhla tak razantně, že jsem se raději vrátil k Adobe Acrobat verze 5. To však neřešilo můj problém. Zapátral jsem tedy na internetu a našel spásnou utilitku Adobe Reader SpeedUp pocházející od človíčka Josepha Coxe, se kterou bych vás chtěl seznámit.

Co program umí?
Adobe Reader SpeedUp je jednoduchá aplikace, která razantně urychlí otevření prohlížeče PDF souborů. V praxi to znamená, že zakáže jednotlivé plug-iny, které Reader automaticky načítá při každém svém startu, a tím tak sníží potřebný čas pro jeho otevření.

Adobe Reader SpeedUp

Instalace
Aplikaci si můžete stáhnout na této adrese - Adobe Reader SpeedUp (100 kB). Po dekomprimaci archívu spusťte soubor Reader SpeedUp.exe. Poté se objeví okno upozorňující na to, že nebyla nalezena ani registrovaná, ani neregistrovaná verze Readeru. Okno potvrďte a po otevření aplikace klikněte na Change Settings. V řádku Adobe Reader Directory zadejte úplnou cestu ke komponentám Readeru (standardně C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0 CE\Reader\) a klikněte na Save. Nyní zatrhněte volbu Speed Up a klepněte na tlačítko Next, objeví se okno s dostupnými plug-iny. Některé z nich jsou předem zaškrtnuté. Vy však ještě zatrhněte volbu (je-li k dispozici) WolrdReady.api. Vyberte jeden z módů zrychlení (rychlý či turbo) a klikněte na Start.

Adobe Reader SpeedUp

O kolik se start Readeru zrychlí?
Otevření osmistránkového dokumentu trvalo dříve přibližně 15 vteřin. Po aplikaci nástroje v rychlém módu se potřebná doba zkrátila na pouhých 5 vteřin. Z toho tedy vyplývá, že došlo ke dvoutřetinovému zlepšení, což není rozhodně málo. Turbo mód se moc nevytáhnul a dosáhl podobného času jako rychlý mód. Závěrem nesmíme zapomenout zmínit, že nástroj funguje od Adobe Acrobat verze 3.0 až po Adobe Reader 6.0.1.

Tip: V hlavním okně „zrychlovače“ se nachází odkaz Tweak, který umožňuje vypínat startovací logo Readeru. Při tomto nastavení lze dobu pro start snížit o další vteřinku.

Adobe Reader SpeedUp

IE QuickFind
Na stránkách www.tnk-bootblock.co.uk lze však najít ještě jednu velmi zajímavou aplikaci. Pod názvem IE QuickFind (26 kB) se ukrývá softwarový nástroj, který umožní pouhým zadáním hledaného výrazu do příkazové řádky aplikace Internet Explorer otevřít konkrétní vyhledávač, a to již s výsledky. Že to není možné? Omyl!

Instalace
Princip je v instalaci speciálního zásuvného modulu, který do prohlížeče přidá tzv. zkratky. Ty pak zpřístupní vyhledávání ve 39 celosvětových vyhledávačích, bez nutnosti napsat jejich URL adresu do browseru. Po stažení a dekomprimaci souboru spusťte instalační proces. V okně naleznete seznam všech vyhledávačů včetně prefixu, což je unikátní zkratka pro každý z nich. Doporučujeme seznam zkratek někam uložit, alespoň do doby, než si je zapamatujete. Pak již stačí kliknout pouze na tlačítko Install Shortcuts.

IE QuickFind

Nyní, když otevřete okno IE a do řádku zadáte „y technet.cz“ a stisknete Enter, otevře se stránka s výsledky dotazu technet.cz vyhledávače Yahoo!. Pokud využíváte filmovou databázi IMDB, pak se vám bude jistě hodit příkaz „i jméno filmu“ (i simone). Během krátké chvíle se objeví seznam všech filmů s nazvem Simone. Částečná nevýhoda tohoto způsobu vyhledávání je v nutnosti pamatovat si zkratky. Já osobně si však raději několik prefixů zapamatuji, než bych se vracel ke klasické metodě "prosívání" internetu a ztrácel tak čas.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Další z rubriky

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Najdete na iDNES.cz