Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nastal čas na nového kecálka?

aktualizováno 
Přinášíme vám seznam nejslavnějších kecálků pro vedení rozhovorů v reálném čase přes internet. Pište zprávy, mluvte do mikrofonu, veďte videorozhovory s kýmkoliv na světě.

Miranda | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Komunikační programy pro internet nejsou žádnou novinkou. Již řadu let tak můžeme využívat kecálky pro textovou komunikaci napříč celosvětovou sítí. Nové verze však přidávají i další novinky. Komunikaci prostřednictvím hlasu, videa či možnost hodnotit vystavené fotografie. Tak proč nebýt on-line?

Hledáte-li službu pro on-line komunikaci mezi vámi a vašimi přáteli či kolegy, pak by se vám mohl hodit speciální komunikační nástroj. Takzvaný instant messenger vás propojí s kýmkoliv na celém světě. Stačí pouze disponovat připojením k internetu a můžete chatovat v reálném čase.

Tzv. klientů pro „pokec“ na síti existuje opravdu velké množství. Komunikačních sítí je však již méně. U nás jsou známé především tyto – ICQ, AIM, Skype, Windows Live Messenger a Jabber. Pro tyto sítě existuje kromě oficiálních i řada dalších neoficiálních klientů. Tak například máte-li účet u ICQ, můžete využívat pro komunikaci nejen klienta ICQ 6, ale také Mirandu, QIP atd. Stačí se pouze do těchto programů přihlásit pod vaším identifikačním číslem ICQ (UIN). Některé sítě jsou bohužel navzájem nekompatibilní. Uživatel s programem ICQ tak nemůže komunikovat například s uživatelem používající Windows Live Messenger apod. Najdou se však i aplikace, které vám umožní rozhovor s přáteli bez ohledu na to, jakou službu používají. Více naleznete u popisu níže uvedených klientů.

ICQ 6 – freeware
Společnost America Online má na svém kontě dva instant messengery ICQ a AIM. Z toho ICQ je ve více mutacích. ICQ 6 je chatovací nástroj v češtině s rychlým startem a základními komunikačními nástroji: messengerem, chatem, přenosem souborů atd. Obsahuje také filtr nevyžádaných zpráv – spamu, zprávy odesílá stiskem klávesy Enter (možno konfigurovat), umí i Push2Talk, ICQ Voice Chat – služba pro hlasovou komunikaci prostřednictvím internetu. Integrace služby vyhledávání Google Search, status manager Xtra – umožní vytvořit vlastní stav vedle již přítomných Available, DND atd., nechybí Xtraz obsah (můžete si s ostatními ICQ uživateli zahrát hru, číst si zprávy, stahovat hry do mobilu apod.) a zasílat SMS do Vodafone a O2 a to zdarma.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (13,4 MB).


  QIP 2005 – freeware

  Pokud nemáte rádi oficiálního klienta ICQ, štvou vás reklamy, vysoká náročnost na paměť a zbytečné funkce, pak si pořiďte QIP. Jde o velmi populárního komunikačního klienta, který pracuje na síti ICQ, takže může používat své ICQ číslo a mít kamarády na dosah ruky, stejně jako např. v ICQ 2006. Nabízí všechny funkce, na které jste u instant messengerů zvyklí, doplněné o řadu zajímavých vlastností a funkcí, které usnadňují práci s programem. Za zmínku stojí například členění chatovacího okna do záložek, více smajlíků, funkční přenosy souborů, možnost zašifrování zpráv, více invisible (neviditelných) režimů, menší nároky na paměť počítače a absence reklam.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (2 MB).


  Miranda IM 0.7 - freeware

  A ještě jeden klient pro používání v síti ICQ. Podobně jako QIP, tak i Miranda je alternativou ke klasickému ICQ klientovi. Pokud hledáte jednoduchý komunikační program, který byste si chtěli rozšířit o další funkce (prostřednictvím plug-inů), jistě bude Miranda vhodnou volbou. Systémové nároky jsou zanedbatelné a díky jednoduché grafice je vhodný pro ty, kteří nepotřebují zbytečné ovládací prvky. Klient navíc pracuje i s dalšími konkurenčními protokoly (AOL, MSN Messenger, Jabber, Gadu-Gadu, IRC a dalšími). Mirandu si také můžete díky velkému množství plug-inů upravit k obrazu svému, nebo ji obohatit o nové funkce. Navíc existuje řada tzv. balíčků, které již obsahují řadu doplňků. Dost jich pochází i od českých autorů. Více o Mirandě jsme psali v tomto článku.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).


  Gaim 2.3 – GPL

  Kecálek podporující protokoly ICQ, AIM, Yahoo!, Google Talk atd. Je možno samozřejmě přímo komunikovat i s uživateli jiných protokolů. Podporuje přenosy souborů, konference a hlasovou komunikaci. V okně pro komunikaci lze použít záložky a to umožňuje komunikovat s více uživateli v jednom okně.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (11,8 MB).


  AIM 6.5 – freeware

  Druhý instant messenger patřící do stáje AOL je narozdíl od ICQ přímým dítkem této mediální skupiny. V Americe si drží dominantní pozici zejména díky propojení se sítí AOL. Disponuje obsáhlými funkcemi. I zde můžete ke svému profilu přiřazovat fotografie. Ty lze i zveřejnit a nechat si je hodnotit ostatními uživateli. AIM je k dispozici i pro Linux, Mac OS, což je výhodou. Bohužel stejně jako ICQ zobrazuje reklamy.

 • Stahujte  na této adrese (13,2 MB).


  Skype 3.6 – freeware

  Komunikační klient Skype si sice poradí i s textovou komunikací, ale primárně je určen pro komunikaci hlasovou a to přes internet. Telefonování mezi uživateli Skype je zdarma, šifrováno a to kdekoliv na světě a nezávisle na délce hovoru. Možné je i volat na pevné linky, mobily či posílání SMS, to je však již za poplatek. Mezi další funkce patří videohovory. Výhodou je i to, že pokud jen jeden účastník má webkameru, může ho ten druhý sledovat.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (21,6 MB).


  Windows Live Messenger 8.5 – freeware

  V rámci předělání portálu Windows Live dostal i oblíbený kecálek Microsoftu nové jméno. Již nějakou dobu se jmenuje Windows Live Messenger. Opět jde o nástroj pro okamžitou komunikaci s vašimi známými, přáteli a rodinou, tentokrát však na jiné síti než ICQ. Také můžete jednoduše poslat e-mail těm, kteří nejsou právě on-line. A v případě, že chcete vaše blízké slyšet nebo vidět, jednoduše jim zavolejte prostřednictvím vaší webové kamery a sluchátek s mikrofonem.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).


  Trillian Pro 3.1 – freeware

  Skvělý komunikační program využívající nejrozšířenější protokoly. Hlavní výhodou je možnost komunikace s messengery Yahoo Messenger, MSN Messenger, ICQ, mIRC a AIM. Jednoduše si importujete svoje účty, kontaktní listy a preference. Možnosti vytváření skinů, přenosy souborů atd. - ale hlavně komunikace křížem mezi jednotlivými klienty! K dispozici je také placená verze s více funkcemi.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (6 MB).


  Yahoo! Messenger 8.1 – freeware

  Program s možností audio i video komunikace, chatem, konferencemi. Dále díky němu můžete přenášet soubory nebo hlasovou komunikaci. Integruje v sobě všechny služby Yahoo! portálu (upozornění na e-mail, kalendář, předpověď počasí atd.).

 • Stahujte  na této adrese (435 KB).


  Jabber - Gajim 0.1 – GPL

  Jabber je komunikační protokol založený na XML pro posílání rychlých zpráv. Výhodou je otevřenost protokolu a z ní vyplývající velké množství klientů a snadná implementace nových funkcí. K dalším přednostem patří podpora PGP a SSL, které zvyšují bezpečnost přenášených dat, kontakty uložené na serveru nebo možnost komunikovat se všemi ostatními IM systémy prostřednictvím tzv. transportů (ICQ, Yahoo!, MSN, ..). Neobsahuje reklamu. Existuje hned několik druhů klientů (seznam na této stránce).

 • Stahujte  na této adrese (11,3 MB).


  Simple Instant Messenger (SIM) 0.9.4 – GPL

  Multiplatformní kecálek pocházející z Ruska. Prográmek je tedy určen jak počítačům se systémem Windows, tak i Linux. S klientem můžete používat hned několik konkurenčních protokolů najednou, díky čemuž nemusíte instalovat další SW vybavení. Je oblíben zejména pro svoji HW nenáročnost. Díky němu můžete komunikovat na sítích AIM, ICQ, Jabber, Yahoo!, MSN a další. Možnost posílání a přijímání SMS zpráv, kontakt list máte uložen na serveru. Obsahuje i SPAM filtr, klávesové zkratky, přeposílání zpráv, možnost poslat zprávu více uživatelům najednou, umí přichytit okýnka k okraji monitoru.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (6,9 MB).


  Google Talk beta 1.0 – freeware

  Také společnost Google se pustila do světa instant messagingu. Jejich řešení se jmenuje Google Talk a je postaveno na technologii, která využívá protokol Jabber/XMPP, proto je možné využívat tuto službu například i prostřednictvím programů jako Trilian či iChat. Poslední verze klienta navíc přináší možnost komunikovat i s uživateli GAIM, Psi, Apple iChat, Jabber, Gizmo Project, Tiscali, Netease, Chikka, MediaRing a dalšími sítěmi. Zkušení uživatelé mohou rozchodit i komunikaci s lidmi na ICQ.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).


  ICQ Pro 2003b - freeware

  A na závěr jsme si pro vás nechali legendu. ICQ Pro 2003b byl jedním z nejoblíbenějších klientů, který dodnes využívá tisíce uživatelů. Chcete-li tak rychlého klienta pro ICQ bez zbytečných funkcí a nepotřebujete-li malovanou grafiku verze poslední, potom je to vaše volba.

 • Stahujte  ze Slunečnice na této adrese (4,4 MB).
 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Google Home - domov pro Asistenta Google
  Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

  Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

  Diskové úložiště
  Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

  Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

  Notebook
  Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

  Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.