Nastavení BIOSu díl 2. - jak a proč aktualizovat na novější verzi

Jak pracuje hlavní programové vybavení základních desek již určitě víte. Ale jste natolik zdatní, abyste dokázali aktualizovat stávajicí BIOS na novou verzi bez pomoci? Pokud ne, jistě uvítáte následujicí text, kde vám poradíme, jak a proč aktualizovat.

Věříme, že minulý týden jsme vás dostatečně obeznámili v tomto článku se základními funkcemi a vlastnostmi, které má plnit BIOS. V dnešním, druhém díle si proto řekneme něco málo o hlavních výrobcích BIOSu, jakým způsobem aktualizovat na novější verzi a proč je to vlastně zapotřebí. Na závěr vám uvedeme některé linky na hlavní výrobce základních desek, kde najdete jejich nejnovější aktualizaci pro svůj motherboard.

B.I.O.S.

Všechny základní desky musí mít speciální čip obsahující software, tzv. ROM BIOS. Ten obsahuje programy a ovladače pro spuštění operačního systému. Jednou z nejdůležitějších součástí je SETUP, používá se ke změně a uložení údajů o konfiguraci systému do paměti CMOS RAM. Tento čip je využíván jak ke čtení, tak k neomezenému počtu zápisů o nastavení hardware počítače. Informace zde zůstanou i po vypnutí systému a po odpojení počítače od napájení. Tato paměť je stále zálohovaná z baterie, která je součástí základní desky a lze ji po vybití vyměnit. Proto vyjmutím baterie nenávratně vymažete uložené informace v CMOS, a tudíž dojde ke ztrátě nastavení hardware.

Hlavní výrobci BIOSu

B.I.O.S.

Pěkně pohromadě

Vývojem a výrobou ROM BIOS pro počítače se zabývá více firem, ale mezi ty nejrozšířenější patří společnosti American Megatrends Inc (AMI), Award Software a Phoenix Software. Společnost Phoenix zakoupila firmu Award, což znamená, že v dnešní době jsou na poli výrobců BIOSu dvě nejsilnější firmy (AMI a Phoenix). Ty distribuují ROM BIOS výrobcům základních desek, kteří je implementují do všech svých motherboardů. Ovšem je nutno podotknout, že ne každý BIOS je určen do všech druhů desek. Každý integrovaný čip má své specifické vlastnosti, které je nutné doprogramovat do ROM BIOSu. Proto není možná záměna mezi dvěma různými deskami.

Výrobci BIOSu

Výrobci BIOSu

Výrobci BIOSu

Čipové sady od AMI, AWARD, PHoenix

Mezi další výrobce BIOSu patří přední světové společnosti, které se zabývají kompletní montáží počítačů, jako jsou firmy Compaq, HP, AT&T a IBM. Jejich výrobky jsou ve většině případů shodné buď s kódem AMI nebo Phoenix. Společnosti však dále tento BIOS upravují pro své potřeby, a proto aktualizaci BIOSu musíte hledat u nich.

AMI BIOS www.amibios.com - je v současné době asi nejrozšířenějším BIOSem mezi základními deskami vůbec. Jejich nové výrobky jsou označovány jako Hi-Flex (vysoce přizpůsobivé). Do jeho nastavení se ve většině případů dostanete stisknutím klávesy Del nebo Esc během několika sekund po zapnutí počítače. Po provedení příkazu POST již tato volba není možná. Systém vám obvykle napíše, jakou klávesou se dostanete do nastavení.

Award BIOS www.award.com - firma svůj výrobek prodává jako OEM a umožňuje tak změnu kódu. Tohoto BIOSu využívají hlavně další výrobci počítačů, neboť nemusí psát kód od začátku. Do nastavení se nejčastěji dostanete stisknutím kláves Ctrl+Alt+Esc, popřípadě je kombinace napsaná krátce po startu systému. V roce 1998 byla firma koupena společností Phoenix, ale i nadále se můžete setkat jen s BIOSy pod hlavičkou Award.

Phoenix BIOS www.phonix.com - byl dlouhou dobou průmyslovým standardem kompatibility a je zárukou v kvalitě POST a v perfektní dokumentaci. Do programu Setup se dostanete obvykle klávesami F2, Ctrl+Alt+S nebo Ctrl+Alt+Esc, popřípadě se řiďte instrukcemi po startu počítače.

Aktualizace - proč a jak

BIOS je souhrn základních ovladačů spolupracující na jedné straně s hardwarem a na druhé s programovým rozhraním (operační systém, aplikace). Proto každý BIOS musí být napsán tak, aby rozpoznal základní součásti obsahující motherboard a další přídavný hardware (grafickou kartu, procesor, paměti atd.). Může se vám stát, že budete instalovat nový hardware nebo software a počítač nebude pracovat tak, jak by měl. Takový problém je ve většině případech způsobený nekompatibilitou BIOSu a je nutné poohlédnout se po aktualizované verzi pro vaši základní desku. Příkladem budiž nejnovější procesory společnosti AMD. Starší BIOSy nerozpoznají typ procesoru, a proto ho korektně nemohou označit. Ale mohou nastat problémy i s HDD, nebo CD a DVD-ROM mechanikami a řadou dalších. Proto je nutné "flashnout BIOS" - nahrát novou verzi, která obsahuje informace o nejnovějším hardware a opravy stávajících chyb.

B.I.O.S.

Identifikační retězec AMI BIOSu (VIA)

Aktualizaci BIOSu hledejte vždy u výrobce základní desky, přitom musíte znát tyto údaje: výrobce a typ desky, stávající verzi BIOSu. Tyto informace zjistíte buď v manuálu, nebo po startu počítače na úvodní obrazovce počítače. Informace jsou zobrazeny po několik málo sekund, proto stiskněte klávesu Pause, která zastaví provádění programu POST. Po stisknutí jakékoliv klávesy bude POST pokračovat. Nyní stačí navštívit stránky výrobce a najít novou verzi pro váš motherboard. Soubor stáhněte, rozpakujte a uložte na disketu, která obsahuje operační systém (startovací disketa). Pokud ji nemáte, vytvoříte ji příkazem SYS A: (jen ve verzi Win 9x/Me). Soubory je nutné ukládat na médium, které nepotřebuje speciální ovladače, aby v době aktualizace nebyl spuštěn žádný jiný program.

B.I.O.S.

BIOS pro A6380VMS verze 1.9 013102

BIOSy jsou chráněné proti nežádoucímu přepsání dvěma způsoby:

  • na desce musíte najít propojku, která znemožňuje přepis obsahu ROM BIOSu, a nastavit do polohy, která zápis povolí
  • v programu setup v BIOSu najděte volbu BIOS Protection a nastavte na Disable
  • Motherboardy jsou tímto způsobem chráněny proti počítačovým virům a hackerům, kteří by mohli napadnout váš systém.

    Postup pro aktualizaci BIOSu je opět pro každou desku úplně jiný, a tudíž se liší. My vám ho ukážeme na základní desce MSI VIA KT266 Pro-R, jehož jádro tvoří čipová sada VIA KT266.

    Vložte startovací disketu a nechte zavést spouštěcí soubory, spusťte program - v našem případě AMIFL827 - a postupujte podle uvedeného návodu v programu. Napište cestu k souboru pro aktualizaci a zadejte název souboru, do kterého se mají uložit informace o předchozí verzi, jíž je nutné zálohovat pro případné vrácení předchozí verze. Pak již stačí zavést novou verzi pomocí "Go ahead". Proces aktualizace v žádném případě nepřerušujte!! V této době je již obsah ROM BIOSu nenávratně pryč a po přerušení by byla paměť prázdná a vy byste již nikdy nemohli bez autorizovaného servisu nastartovat počítač. Vyjměte disketu a restartujte systém.

    Linky na aktualizaci BIOSu top výrobců základních desek:

  • ABIT
  • AOpen
  • Asus
  • ECS
  • EPOX
  • FIC
  • Gigabyte
  • Intel
  • MSI
  • Shuttle
  • Soltek

    Nyní máte již nahranou novou verzi BIOSu, a jste tudíž připraveni na příští díl, kde vám začneme popisovat jednotlivé funkce a nastavení.

  • <-- Bios: díl1 - jak pracuje a jaké má funkce

    Bios: díl 3. -  jak na standard a advanced features -->