Nastavení BIOSu díl 5. - Snížení nepotřebného napětí: Power management

Dalo by se říci, že řízení spotřeby napětí je využitelné jen pro přenosné počítače, ale opak je pravdou. Uspáním některých komponent dojde ke snížení napětí, ochlazení celého systému a samozřejmě k urychlení startu počítače. Proto se pojďme podívat, jak na to.
  • Nastavení BIOSu díl 1. - Jak pracuje a jaké má funkce
  • Nastavení BIOSu díl 2. - Jak a proč aktualizovat na novější verzi
  • Nastavení BIOSu díl 3. - Jak na standard a advanced BIOS features
  • Nastavení BIOSu díl 4. - Komunikace čipové sady
  • Nastavení BIOSu díl 5. - Snížení nepotřebného napětí: Power management
  • Nastavení BIOSu díl 6. - PnP a komunikace integrovaného rozhraní
  • Nastavení BIOSu díl 7. - Hardware Monitor Setup
  • Po minulém díle našeho seriálu o BIOSu váš počítač určitě funguje tak, jak má, a jeho výkon se razantně zvýšil. Proto se dnes můžeme věnovat méně významné, ale také důležité volbě, kterou je spotřeba elektrické energie a správné napájení s označením Power Management. Jednotlivé podsložky tohoto menu se starají o přepínání počítače do úsporného režimu, což má za následek snížení teploty komponent a tím celkové ochlazení systému.

    Power managementspráva napájení

    je označení schopnosti počítače přejít po určité době nečinnosti do režimu snížené spotřeby energie. V současné době se o správu napájení stará BIOS a operační systém. V minulosti správný chod této funkce zajišťoval APM (Advanced Power Managment), o samostatnou úsporu energie se tak staral přímo hardware. Správa režimu byla tímto způsobem značně omezena, proto byl vymyšlen nový standard ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Přepne-li se počítač do úsporného režimu, BIOS sníží spotřebu napětí zaparkováním disků, vypnutím monitorů a snížením napětí na procesoru. Počítač je proto stále schopen reagovat na vnější přerušení (klávesnice, myš), kterým opět aktivuje svůj normální režim.

    BIOS Power Management

    Defaultní nastavení Power Mangement

    IPCA Function – přístupnost funkcí napájení v operačním systému. Povolením této funkce se v operační sytému aktivuje menu s řízením napájení. Vždy Enable, operační systém může v některých případech přepsat nastavení BIOSu. Při Disable mohou někdy nastat problémy při natahování operačního systému.

    ACPI Standby State – režim úspory nebo spánku. S1/POS - aktivováním snížení energie dojde k přechodu do úspornému režimu, naopak S3/STR se postará o uložení informací v daném okamžiku na pevný disk, uspání počítače a jeho celkové vypnutí.

    USB Wakeup From S3 – probuzení z úsporného režimu USB zařízením. Funkční za předpokladu povolení ACPI Standby State.

    Power Management /APM – zapnutí či vypnutí úplné správy napájení v BIOSu. Pokud se chcete dostat k dalším možnostem napájení, nastavte na Enable.

    BIOS Power Management

    Nevyužívané funkce můžete klidně vypnout, nezapomeňte
    na nastavení kritické teploty procesoru

    Green PC LED Status – indikace stavu počítače. Mění indikaci LED diody na CASE, přičemž dojde-li k uspání počítače, dioda může a) blikat, b) zůstat beze změny nebo c) mít dvě různé barvy pro odlišení stavu. Doporučujeme zvolit režim blikání, v žádném případě se vám tak nemůže stát, že počítač zapomenete vypnout.

    Suspend Time Out (Minute) – nastavení doby, po níž počítač přejde do úsporného režimu Suspend Mode. Počítač bude prakticky vypnut - pevné disky jsou zaparkovány, monitor je vypnut a procesor odebírá méně jak 1% elektrické energie. Stisknutím jakékoliv klávesy dojde k opětovnému probuzení.

    Nastavení Dispaly Activity a IRQ 3-15 je funkční jen za předpokladu povolení Power Management

    Display Activity – monitorování aktivity zobrazení. Volba Ignore – ignoruje jakýkoliv vliv daného přerušení zobrazení, naopak Monitore zaznamená aktivující stav a probudí PC.

    IRQ 3-15 – monitorování přerušení IRQ 3-15. Zde můžete nadefinovat přerušení, která mohou probudit PC z úsporného režimu. Volba Ignore – ignoruje jakýkoliv vliv daného přerušení, naopak Monitore zaznamená aktivující stav a probudí PC.

    CPU Critical Temperature – teplotní limit pro procesor. Monitorovací systém, který umožní nastavení limitních teplot, po jejichž překročení bude systém vypnut. Určitě si nastavte teplotu, přes kterou nechcete nechat procesor přejít.

    Power Button Function – ruční vypínání počítače. Položka k nastavení tlačítka Power, pomocí kterého můžete ovládat úsporný režim. On/Off – buď povolené, nebo nepovolené ruční ovládání, Suspend držení tlačítka po dobu více jak čtyř sekund, dojde k úplnému vypnutí počítače.

    Restore on AC/Power Loss – kritické vypnutí. Dojde-li k nežádoucímu vypnutí vlivem například nedostatku proudu, po obnovení dodávky se počítač opět zapne (Power On) nebo vypne (Power Off). Funkce Last State vrátí počítač do stavu před vypnutím proudu.

    Wake UP On Ring – probuzení operačního sytému impulsem z modemu.

    Wake UP On PME# - probuzení operačního sytému impulsem z jakéhokoliv přídavného zařízení (LAN).

    Resume by Alarm – aktivuje nebo deaktivuje možnost probuzení počítače v určitý čas. O spuštění počítače se postarají systémové hodiny.

    Alarm Date – probuzení v určitý den (01-31, každý den)

    Alarm Hour – probuzení v určitou hodinu (00-23)

    Alarm Minute – probuzení v určitou minutu (00-59)

    Alarm Minute – a sekunda probuzení (00-59)

    U ostatních základních desek se můžete setkat ještě s nastavením následujících položek:

    Hard Drive – povoluje nebo zakazuje správu pevných disků v úsporném režimu nebo spánku. Pokud chcete ovládat jejich nastavení, povolte tuto volbu.

    Video Power Down – určuje správu grafického subsystému. Jak se má vypínat monitor a co s grafickou kartou.