Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jako na drogách. Pravěké malíře stimuloval nedostatek kyslíku a světla

Proč se malíři ze starší doby kamenné vydávali do špatně osvětlených míst, kde navíc trpěli nedostatkem kyslíku? Podle archeologů z Telavivské univerzity v Izraeli to byly cílené výlety za psychedelickými zážitky, které ještě umocňoval kouř z ohně.
Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. (14. ledna...

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. (14. ledna 2021) | foto: Profimedia.cz

„Když jsem před několika lety navštívil zdobené jeskyně ve Francii, začal jsem si všímat, že většina maleb se nachází v hlubokých a velmi úzkých jeskyních,“ uvedl pro The Jerusalem Post Yafit Kedar, archeolog na Telavivské univerzitě. 

„Začal jsem uvažovat o tom, proč se rozhodli pracovat tímto způsobem, místo aby malovali u vchodů širších jeskyní, kde si také mohli užívat přirozeného světla.“ Ne že by se v přístupnějších místech nenacházely žádné kresby. Ale v temnotě, kterou dávní lidé museli osvětlovat ohněm, se nacházejí často ta nejpůsobivější díla. 

Mezi takové případy patří například jeskyně Rouffignat ve Francii. Její stěny zdobí více než 250 rytin a jeskynních maleb z období paleolitu. Jde především o motivy mamutů, bizonů a další zvěře. Nejstarší zdejší díla byla namalována na zdech ve velice úzkých prostorech až 750 metrů od jediného vchodu do jeskyně.

Pravěký hashtag a prasečí umění

Posledních několik let vydalo nové vzrušující objevy jeskynních maleb. Začátkem tohoto roku byla na indonéském ostrově Sulawesi nalezena nejstarší jeskynní malba zvířete. Vyobrazuje prase celebeské, které bylo nejméně před 45 500 lety namalováno v životní velikosti s pomocí rudého okru, zemitého pigmentu. 

Na indonéském ostrově Sulawesi objevili vědci prastaré nástěnné malby. Zachycují lidskou ruku a několik zvířat. Například babirusu, zvláštní druh prasete, který Indonésii obývá dodnes.

Nejstarší jeskynní umění abstraktního charakteru bylo objeveno na jihu Afriky. Vzor byl nalezen ve 73 000 let staré vrstvě v jeskyni Blombos. Připomíná hashtag.

Izraelští vědci z Telavivské univerzity studovali jeskynní malby ve Francii a Španělsku objevené v 19. století, aby pochopili motivaci našich předků vytvářet nástěnné umění (zvířata, ale také otisky rukou, abstraktní geometrické tvary a surrealistické výjevy) v jeskynních systémech daleko od přirozeného světla a dostatku kyslíku. 

Ve studii, která vyšla v The Journal of Archaeology, Consciousness and Culture, výzkumníci uvádějí, že pravěcí umělci využívali kouř ve stísněných prostorech jeskyní k navození „vesmírných“ stavů ještě před tím, než začali užívat psychoaktivní látky rostlinné povahy. Čím hlouběji se dávní „malíři“ s pochodněmi v rukou plazili, tím byl jejich mentální výlet intenzivnější a jejich umění surrealističtější.

Tam, kde není kyslík

Simulace proudění vzduchu ve stísněných, úzkých jeskyních ukázaly, že čím užší vstup do jeskyně je, tím rychleji nastává nedostatek kyslíku. V hluboké jeskyni s jedním vchodem klesá hladina kyslíku v prostoru pod 18 procent, a to za 15 minut. 

V takovém případě hrozí hypoxie, život ohrožující stav. Kyslíková deprivace u lidí způsobuje nadměrné uvolňování dopaminu v mozku. Může následovat ospalost, euforie, halucinace a mimotělní zkušenosti. Vědci studující jeskyně po celém světě běžně hlásí podobné zážitky i bez zapálených pochodní.

V ústí jeskyně s otevřeným, širokým vstupem do vnějšího světa se s přítomností kouře utvářejí dvě odlišné vrstvy proudění. Spodní vrstva je tvořena vzduchem zvenčí, horní vrstvu tvoří plyny proudící ven z jeskyně, ukázaly simulace. V případě jeskyně s úzkým průchodem se obě vrstvy částečně promíchají. Vzduch v prostoru tak obsahuje méně než obvyklých 21 procent kyslíku. 

Protože jsou atomy kyslíku lehčí než molekuly oxidu uhličitého, stoupají vzhůru a pohybují se tunely směrem ke vchodu jeskynního systému. Čím hlouběji člověk do jeskynního systému cestuje, tím méně kyslíku má k dispozici. Pokud je větrání extrémně špatné, hladina kyslíku může klesnout až na 9 procent, a to se rovná ztrátě vědomí.

Poutníci do jiných světů

I přes toto všechno byla některá jeskynní díla z doby před 14 000 až 40 000 let zhotovena tak daleko od ústí jeskyně, jak jen to bylo v lidských silách. To nasvědčuje tomu, že pravěcí lidé, kteří se pohybovali v úzkých jeskynních systémech do hůře přístupných hloubek, tak činili vědomě a záměrně, snad právě kvůli vlivu hypoxie na vědomí. 

Nedostatek kyslíku podle výzkumu sloužil k navození halucinací ještě předtím, než jeskynní lidé objevili vlastnosti rostlinných drog. Smyslová deprivace v kombinaci s nedostatkem kyslíku mohla být příčinou surrealistické povahy některých děl. Jeskynní malby vznikaly na zdech, stropech i podlahách. 

Jejich zhotovitelé tvořili jakousi membránu, která spojovala horní a dolní svět. Pokud se na svá díla dívali v povzneseném stavu, obrazy po celé jeskyni v podstatě pluly, navrhují autoři. Nechápali to samozřejmě z vědeckého pohledu, vnímali to metafyzicky.

Kouzelné houbičky známé již v neolitu

Pozdější užívání přírodních halucinogenů dokládají zejména malby, které představují spirály a labyrinty. Tyto vzory, vzájemně si podobné a od sebe tisíce kilometrů vzdálené, odpovídají tomu, co lidé běžně vidí po užití psychedelických drog. Pokud takové struktury člověk pozoruje při změně vědomí, začne je vnímat jako díla naplněná významem. Jejich přítomnost v různých jeskyních po celém světě určitě není náhodná.

Přítomnost drog u našich předků prozradila také jejich díla samotná. Například jeskynní malba, nalezená v roce 2011 ve španělské jeskyni Selva Pascuala poblíž vesnice Villar del Humo, je považována za doklad toho, že pravěcí lidé v Evropě užívali halucinogenní houby již před 6 000 lety, přičemž jejich mnohdy až extravagantní výjevy sloužily jako součást rituálních obřadů. 

Nejvýraznějším prvkem nástěnné malby je velký býk. Třináct méně nápadných skvrn může představovat lysohlávky (Psilocybe hispanica), které v okolí jeskyně rostou i dnes. Malba s „kouzelnými“ houbičkami platí za nejstarší pravděpodobný doklad užívání přírodních drog v Evropě.

Halucinogenní látky ale také mohlo nepozorovaně uvolňovat samotné prostředí. Lascaux, jeskynní komplex v jihozápadní Francii. Právě zde se nacházejí malby s převládajícími motivy zvířat z období mladšího paleolitu (15 000 až 13 000 př. n. l.). Uvolňují se zde přírodní plyny, které mohly nic netušící umělce omámit.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 117 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 117 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 27 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...