Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nástroje pro pevné disky

aktualizováno 
Tentokrát jsme si pro vás připravili celou desítku programů, se kterými lze lehce spravovat vaše datové úložiště. V článku tak naleznete nástroje na obnovu smazaných souborů a složek z pevného disku, výborného defragmentačního agenta, kopírovač harddisků, analyzér adresářů, indikátor aktivity HDD a mnohem více.

Minulý týden jsme se v tomto článku zmínili o desítce užitečných programů, jež vám mohou pomoci s diagnostikou a monitorováním údajů vašeho HDD. Dnes se opět podíváme na některé aplikace určené pevným diskům. Tentokrát však půjde o nástroje, které vám usnadní jeho správu.

V naší desítce tedy naleznete např. nástroje na obnovu smazaných dat, kterým nečiní při brzkém použití žádné potíže jejich zpětné obnovení a to i v případě, že jste je již odstranili z Koše Windows. Představíme vám také výkonný defragmentační software či dokonce i specializovaný nástroj na klonování pevných disků. Pomoci dalšího budete moci číst data z Windows 98 uložené na discích formátované NTFS souborovým systémem. Nezapomeneme ani jednoduchý program pro zjištění detailních informací o obsazení HDD a dalším lze provést jeho očistu od již zbytečných dat.

Tip Technet.cz: Norton Ghost 9.0 je produkt, který nabízí vyspělé zálohování a obnovu pro vaše PC. Vy tak můžete chránit svá data zálohováním obsahu pevného disku do jednoho souboru. Zálohování můžete naplánovat tak, aby probíhalo automaticky. Rychle obnovíte jednotlivé soubory, vybrané složky nebo celý pevný disk. Bohužel společnost Symantec v současné době nenabízí verzi k vyzkoušení, můžete si ji však zakoupit na http://www.symantec.com/region/cz/.

Utilitky pro vaše pevné disky:

PC INSPECTOR File Recovery 3.0 – freeware
Výkonný prográmek na obnovu smazaných dat z disků se souborovým svazkem FAT 12, 16, 32 a také NTFS. Pomocí agenta vyhledá všechny smazané soubory a složky. Ty které lze obnovit označí zelenou barvou. Nová verze navíc dokáže obnovovat i data ze zbořených FATek a obsahuje i nástroj pro zvláštní obnovení souborů formátu: ARJ, AVI,BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, HTM, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF, TAR, TIF, WAV a ZIP.

 • Stahujte na této adrese (3.8 MB).
 • O&O Defrag Professional Edition 6.5.851 – shareware
  O&O Defrag je nová verze jednoho z nejlepších defragmentačních programů. S jeho pomocí lze dosáhnout vysokého výkonu s minimálním úsilím. Defragmentuje všechny typy souborových systémů Windows (FAT, FAT32 a NTFS) a tím zaručuje řešení problémů způsobených roztroušením dat po pevném disku. Nabízí celkem pět různých defragmentačních metod, takže skládat disk, lze např. i během práce na PC. Novinkou je i nová grafika.

 • Stahujte na této adrese (7 MB).
 • HDCopy 2.104 – freeware
  Tomuto nástroji nečinní problémy zkopírovat celý fyzický disk PC na druhý. Díky tomu si lze vytvářet identickou kopii během několika minut a tím si tak naklonovat systém vč. dat v něm uložených. Jeho použití se nabízí například při zakoupení nového disku, kdy nebudete muset znovu instalovat systém a díle ho konfigurovat. Bohužel program pracuje pouze pod Windows 95, 98 a Me.

 • Stahujte na této adrese (151 kB).
 • DiskFree 2.2 - freeware
  Program po spuštění umístí svou ikonku do lišty vedle hodin a po najetí nad ní myší zobrazí volné místo na všech dostupných pevných discích počítače. Pokud si program přidáte do nabídky "Po spuštění", spustí se při každém startu Windows, a budete tak mít po celou dobu práce přehled o volném místu.

 • Stahujte na této adrese (5 kB).

  FolderAnalyzer 1.11 - freeware
  Program je rozšířením shellu windows (jde jakýsi modul do aplikace Průzkumník) a zobrazí se jako jedna z karet vlastností adresáře nebo disku. Slouží k zjištění, jak je v daném adresáři/disku rozdělen prostor mezi adresáře (tj. např. Program Files zabírá 850MB (54%), Windows 472MB (30%) atd.), umí také zjistit nejnovější soubor v každém z podadresářů. Tyto možnosti jsou např. použitelné při zálohování, odinstalování nepoužívaných programů, či zjištění, jaký adresář vám nejvíce zabírá diskový prostor.

 • Stahujte na této adrese (212 kB).
 • NTFS for Windows 98 2.0 - shareware
  Ten, kdo by chtěl rozchodit pod starší verzí OS (Win 95/98/ME) souborový svazek tipu NTFS, může použít tuto utilitku. Díky ní budete moci na pevné disky s touto strukturou přistupovat stejně jako ve Win 2000 a novějších verzích.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).

  Hard Disk Indicator 1.3 - freeware
  Toužíte-li po indikátoru zápisu či čtení pevného disku přímo v systému, potom již nemusíte dále hledat. Hard Disk Indicator je totiž jednoduchý užitečný nástroj, který se usadí v systémové oblasti hlavní lišty vašich Windows a vizuálně indikuje aktivitu pevného disku, jež vyberete. Lehce tak nahradí klasické LED diody na PC skříni.

 • Stahujte na této adrese (145 kB).

  TreeSize 3.2 - shareware
  Tento nástroj vás informuje o využití pevného disku a složek, které se v něm nachází. Pracuje velmi rychle a dokonce nemusíte čekat na celé proskenování pevného disku. V profesionální verzi jsou navíc přidány další funkce (grafy, poslední přístup, vlastník atd.). Výsledky si lze ukládat nově do formátu XML, HTML či TXT.

 • Stahujte na této adrese (2.6 MB).

  Scanner 2.6 - freeware
  Jedinečný nástroj, který vám pomůže s manuálním promazáváním vašich dat. Pomocí Scanneru (snímače) budete mít perfektní přehled o velikosti svých adresářů jako na dlani. Po analýze vašich diskových úložišť (či jiných médií) totiž zobrazí koláčový graf využití všech adresářů. Je vhodný tedy především pro situace, kdy hledáte objemnější soubory.

 • Stahujte na této adrese (162 kB). 
 • MoreSpace 3.3 - freeware
  Kompletní program pro analýzu pevného disku. Dokáže najít a odstranit soubory, duplikáty, najde příliš objemné či příliš staré soubory. Dále lze podle filtrů nastavit mazání jednotlivých přípon. V neposlední řadě disponuje slušnou grafickou statistikou. 

 • Stahujte na této adrese (1.5 MB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

  „Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

  Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

  Děti a počítač

  Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

  Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

  Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

  Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

  Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

  Ilustrační foto - browser

  Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

  Najdete na iDNES.cz