Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nástupce legendy je tu aneb jaký bude Nikon D80?

aktualizováno 
Už nějakou dobu se šuškalo v kuloárech, že Nikon připravuje funkčně nadupanějšího nástupce veleúspěšného a dnes už prakticky legendárního modelu D70. A nová digitální zrcadlovka D80 už je tu... tedy konkrétně ve druhé polovině září se objeví tato novinka na našem trhu. Na co se tedy můžete těšit?

Kategorie digitálních zrcadlovek začíná být nejdynamičtější části trhu s digitálními fotoaparáty, protože cena "amatérských" zrcadlovek klesla pod 20 tisíc korun a kvalitnějších poloprofesionálních verzí se pohybuje kolem 30 tisíc korun (tělo + objektiv). Přitom ještě před pár lety se říkalo segmentu pravých (DSLR) zrcadlovek "královský", nejenom protože tehdy do ní patřilo pouze několik modelů, které představovaly to nejlepší, co si mohl náročný ještě amatérský uživatel (to znamená fotograf, který se fotografováním neživí) pořídit. Tomu odpovídaly také ceny, takže do této královské komnaty digitální fotografie nakoukl opravdu jen málokdo. Ale to už je několik měsíců dávnou minulostí. Možná také díky tomu, že se rozšířil počet výrobců pravých (DSLR) zrcadlovek (nově letos na tento trh vtrhli Sony a Samsung), začaly rapidně v této kategorii klesat ceny, a tedy se začala zvyšovat dostupnost těchto kvalitních fotoaparátů pro více a více zákazníků.

Digitální fotoaparát Nikon D80

Také proto je příchod nového Nikonu D80 takovou událostí, přestože jde o technologicky vyspělejší model, než jsou například zrcadlovky právě od Samsungu (GX-1L nebo GX-1S). I když předpokládaná cena D80 bude jenom za tělo necelých 28 tisíc korun, tak jsem přesvědčen, že díky popularizaci zrcadlovek díky uvedeným levnějším modelům si cestu k ní najde překvapivě hodně zákazníků. Ti se nebudou rekrutovat jenom z fotografů nadšených z D70-ky, ale novinka je určena třeba pro velmi náročného fotografa, kterému už nestačí například jeho EVF ultrazoom.

Digitální fotoaparát Nikon D80

Pojďme se tedy podívat, v čem spočívá upgrade na D80 (z modelu D70). Do přibližně stejně velkého snímače tentokrát umístil výrobce již deset milionů obrazových buněk, což je v tomto případě jedině dobře, protože se jedná o CCD čip o velikosti 23,6 x 15,8 milimetrů (DX formát), takže by to pravděpodobně nemělo mít velký vliv na přítomnost šumu na snímcích (situace je u zrcadlovek jiná než u například kompaktů, kdy se do již tak malých snímačů pokoušejí výrobci v honbě za megapixely natlačit co nejvíce buněk). Citlivost snímače se dá nově nastavit přitom až na 3200 ISO.

Digitální fotoaparát Nikon D80

Novinka by však hlavně měla nabídnout kvalitnější ostření, protože autofocus již umožňuje ostření pomocí 11 bodů, navíc si můžete při ostření vybrat některou z těchto 11 oblastí podle aktuální situace. Praktická je také funkce, která sama (automaticky) vybere zda je vhodnější aktivovat jednorázový autofocus nebo jeho průběžnou variantu.

Zajímavý je také přechod na paměťové karty typu Secure Digital (SD) místo podle všeho již nemoderních CF karet. Možná ovšem bude mít tato změna více odpůrců než příznivců, ti první se budou rekrutovat především z řad vlastníků několikagigových CF karet, které používali u svých předcházejících fotoaparátů. Na závěr se musíme zmínit o kvalitnějším hledáčku (zvětšuje už na 0,94x, při stejném pokrytí scény), zvětšil se také LCD displej, který je již 2,5 palcový. Digitální zrcadlovka D80 bude určitě patřit k nejzajímavějším modelům na podzimním trhu - jediné, co snad v tuto chvíli můžeme novince vytknout, je poměrně nízká rychlost při sekvenčním snímání (max. 3 snímky za sekundu, na druhou stranu ovšem v sérii až 100 snímků za sebou!).

Spolu s novinkou uvede na trh Nikon i dvojici nových objektivů: kromě AF-S DX Zoom-Nikkor 18–135 mm f/3,5-5,6G IF-ED (vybaven ultrazvukovým zaostřovacím motorem, 7,5× optický zoom) nepřehlédněte především stabilizovaný teleobjektiv AF-S VR Zoom-Nikkor 70–300 mm f/4,5-5,6G IF-ED. Ten totiž disponuje redukcí vibrací VRII, přičemž stabilizace má dva režimy – normální režim potlačuje projevy chvění rukou, druhý režim pak potlačí silnější vibrace. Cena druhého kousku, díky němuž zhotovíte ostřejší snímky při použití delších časů závěrky, bude ovšem dosahovat téměř ceny, kterou zaplatíte za samotné tělo D80-ky...

Specifikace Nikon D80
 • Snímač: CCD, 10,2 miliónů pixelů
 • Snímek: JPEG, RAW, max. 3872 x 2592 obrazových bodů
 • Ostření: 11bodové s výběrem bodu, bodové, kontinuální, manuální
 • Měření expozice: maticové, průměrové, bodové
 • Citlivost: 100 - 3200 ISO
 • Úprava expozice: ± 5EV po 0,3 nebo po 0,5 EV krocích
 • Závěrka: 30 - 1/4000 sekundy
 • Kontinuální snímání: 3 snímky za sekundu (fps)
 • Kalibrace bílé: automatická, manuální, podle šesti druhů osvětlení
 • LCD panel: úhlopříčka 2,5 palce, rozlišení 230 000 pixelů
 • Paměť: podpora Secure Digital
 • Tisk: PictBridge
 • Napájení: li-ion akumulátor
 • Rozhraní: USB 2.0 (High Speed), Video Out (NTSC, PAL)
 • Rozměry: 132 x 77 x 103 mm
 • Hmotnost: 585 gramů (bez akumulátoru a karty) 
 • Cena: tělo - 27 990 Kč, tělo + objektiv 18-135 AF-S DX - 36 990 Kč
 • Dostupnost: září 2006

 • Autor:


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

  Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

  Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

  Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

  Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

  Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

  Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

  I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

  Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

  Najdete na iDNES.cz