Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nastupuje úklidová četa - jak uvolnit místo na HDD

aktualizováno 
Na pevném disku každého počítače se povaluje velké množství souborů, které jsou jak pro nás, tak částečně i pro Windows zbytečné. A paradoxně, operační systém je nekompromisním žroutem volného místa. Dnes vám tedy poradíme, jak co nejvíce uvolnit diskové místo.

I přestože moderní disky oproti minulým letem disponují mnohem větší diskovou kapacitou, lehce se může stát, že po určité době i ten největší HDD nemusí stačit. Žádný pevný disk není nafukovací. Kromě dat, která na ně ukládá sám uživatel, se v něm hromadí spousta informací, jež si tam odkládá systém.

Díky nim pak mohou Windows některé úkony provádět daleko rychleji. Většina z nich není ani pro chod Windows potřebná. Kdo o ně tedy nestojí, může je odstranit. Přece jen se najde řada takových, kteří každý MB navíc přivítají. Proto se pojďte podívat, jak obnovit volné místo na HDD a přitom neuškodit operačnímu systému.

1. Odebrání nepotřebných aplikací
Při čisté instalaci se do počítače kopírují i soubory, které většina z normálních uživatelů nevyužije. Řekněte sami, je vám k něčemu Služba Fax, MSN Explorer, Windows Messenger či Hry? Někomu možná ano, ale drtivé většině z vás tyto součásti systému nebudou chybět. Jen pro zajímavost, zmíněné komponenty zabírají něco přes 30 MB na disku. Není to moc, ale pokud bychom se podívali na zoubek všem nepotřebným“ aplikacím, číslo by pěkně vzrostlo.

Aplikace, o které nemáte zájem, tedy jednoduchým způsobem odeberte. Ve Start menu, pod položkou Nastavení klikněte na Ovládací panely. V okně pak vyberte položku Přidat nebo odebrat programy. Vněm klikněte na třetí ikonu Přidat nebo odebrat součásti systému. V následně otevřeném Průvodci součástmi systému Windows odškrtněte ty položky, jež jsou vám cizí. Tlačítkem Další dojde k jejich odebrání ze systému.

Jak uklidit HDD počítače

2. Mažeme dočasné soubory
I přestože při každém zavření aplikace, využívající tzv. dočasné soubory, je automaticky odstraní z pevného disku, může se stát, že ne všechny budou vždy pečlivě smazány. Někdy k tomu dochází i při nekorektním ukončení systému (pád Windows atd.). Na scénu pak musí vstoupit úklidová četa - tedy sám uživatel.

Soubory naleznete v root pevného disku, ve složce \Documents and Settings\vaše jméno \Local Settings\Temp. Odtud odstraňte všechny soubory vyjma aktuálního data, které může systém potřebovat. Ostatně ty si sám Windows stejně nenechá odstranit.

Jak uklidit HDD počítače

3. Odstranění dalších nepotřebných souborů
Některé z aplikací si ale bohužel odkládají soubory i do jiných adresářů. Proto je zapotřebí odkládací soubory vyhledat.

Ve Start menu spusťte funkci Vyhledávání souboru a složek. Dejte Vyhledat všechny soubory a složky. Do řádku Název souboru zadejte - *.dmp, *.cnt, *.fts, *.gid, *.old, .*~mp, *.$$$, *.000  *.tmp, *.bak. Vyhledané soubory může, ale za každou cenu nemusíte odstranit!

DOPLNĚNO:

*.dmp – soubor Dump. Pokud dojde k selhání samotných Windows nebo aplikace, je na HDD zapsán obsah paměti RAM. Vy si chybové hlášení můžete v tomto logu následně prohlédnout.

*.bak – soubor se zálohou. Jestliže dojde ke změně konfigurace (Windows, programu), některé aplikace si zpětně uloží předešlé nastavení do souboru s koncovkou *.bak. Pokud nejste zrovna odborníky, tak tento soubor nevyužijete.

*.cnt, *fts a *.gid– pomocné indexové soubory nápovědy. Vytvářejí se při vyhledávání v nápovědě. Jde o záznam výrazů v tabulkách, u souborů s nápovědou. Díky nim je práce s nápovědou snadnější, ale také zbytečně zabírají místo na pevném disku.

*.old, *.$$$ a *.000 – dočasné pracovní soubory. Nejsou-li odstraněny automaticky, jsou nepotřebné. Jejich obsah se totiž za normálních okolností přepisuje do souboru, který je ukládán aplikacemi na disk PC. Totéž co v případě *bak

*.tmp a *.~mp – dočasné soubory. Zanechávají je aplikace, které si do nich odkládají různá data. Po jejich ukončení by měly z disku zmizet, nestane-li se tak, můžete je odstranit manuálně.

Jak uklidit HDD počítače

4. Dočasné soubory internetu
Tyto soubory využívá internetový prohlížeč pro ukládání webových stránek, obrázků a jiných souborů. Jsou značným žroutem volného místa. Naštěstí v nastavení samotné aplikace lze definovat velikost na disku. Nesmíte ale zapomenout na to, že čím více elementů z různých serverů prohlížeč uloží, tím bude při jejich příští návštěvě jejich načítání o poznání rychlejší.

Čas od času ale neškodí provést jejich odstranění. V nabídce Nástroje na hlavní liště IE vyberte položku Možnosti internetu. Uprostřed otevřeného okna se nachází oblast pro konfiguraci Dočasné soubory Internetu. Ale pozor - Vymažete-li soubory cookies, vaše oblíbené servery vás při příští návštěvě správně neidentifikují. Naopak Odstraněním souborů uvolníte místo na disku. Tímto krokem ale samozřejmě přijdete i o možnost procházet servery v offline režimu. Tlačítkem Nastavení můžete definovat maximální velikost složky dočasných souborů.

Jak uklidit HDD počítače

Jak uklidit HDD počítače

5. Vyčištění disku
Nejkomplexnějším nástrojem k uvolnění místa na HDD je funkce Vyčištění disku. Ta je součástí operačního systému Windows 98 a vyšších. Možná vás překvapí, kolik místa na HDD můžete pomocí tohoto programu ušetřit. Pokud jste si neporadili s některým z předchozích kroků, tento nástroj je částečně provede za vás.

Funkci spustíte tímto způsobem - tlačítko Start -> Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje a Vyčištění disku. Po spuštění se vás aplikace zeptá, který z disků v systému chcete vyčistit. Po té se objeví první záložka, v níž lze zaškrtnout různé položky, které budou odstraněny (Stažené soubory programů, Temporary internet Files, Koš, Katologové soubory pro službu  indexování, atd.). Ve druhé záložce s označením Další možnosti lze čistit – Součásti systému Windows, Nainstalované programy nebo Obnovení systému. Tlačítko prvně jmenovaného otevře Průvodce součásti systému, tomu jsme se věnovali v prvním bodu dnešního článku. Nainstalované programy – odebere doinstalované aplikace (Přidat nebo odebrat programy). Obnovení systému  odstraní všechny body obnovení systému vyjma posledního.

Jak uklidit HDD počítače

Jak uklidit HDD počítače

Jak uklidit HDD počítače

6. Virtuální paměť
Jde o zcela zvláštní paměť, která je tvořena z pevného disku. Tím značně snižuje jeho kapacitu.  Dojde-li místo v operační paměti, ale aplikace potřebuje natáhnout více dat, použije tzv. odkládací prostor. Jde tedy o virtuální paměť, jejíž velikost je buď nastavována dynamicky operačním systémem nebo manuálně uživatelem. U dynamické volby si systém volí automaticky velikost, kdežto u manuálního nastavení lze určit velikost ručně.

Tuto volbu najdete ve vlastnostech ikony (stiskněte pravé tlačítko myši) Tento počítač -> Výkon -> Virtuální paměť. Ve Windows XP Tento počítač -> Upřesnit -> Výkon -> Upřesnit -> Změnit. Windows si vytvoří soubor, jehož velikost bude závislá na nastavení virtuální paměti. Určené množství se samozřejmě promítne do volného místa na HDD. Velikost nechte raději určovat operačním systémem Windows, předejdete tak problémům. Chcete-li nastavit velikost manuálně, pak pro OS Win XP zvolte počáteční velikost minimálně 400 MB.

Jak uklidit HDD počítače

6. Vysypání koše
Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Koš, nacházející se na ploše Windows, a v menu zvolte položku Vysypat koš.

Jak uklidit HDD počítače

Věříme, že dnešní rady vám pomohu alespoň částečně uvolnit místo na pevném disku a tím zrychlit chod operačního systému Windows.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google.cz na své domovské stránce připomíná voličům, kde si vyřídit volební...
Český Google zve na domovské stránce k volbám. Radí, jak vyřídit průkaz

Na domovské stránce vyhledávače Google se objevil prominentní odkaz na informace ministerstva vnitra. Návštěvníci se tak dozvědí, jak volit, pokud budou v době...  celý článek

Tablet pro práci i zábavu
Tablet pomůže s bezpečným surfováním i upozorní na chybu v Bluetooth

Z nových a zajímavých aplikací pro tablety s Androidem jsme tentokrát vybrali například šikovného pomocníka na zaznamenávání poznámek, nástroj na prodloužení...  celý článek

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.