Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naučte se klávesové zkratky. Zjistíte, že už bez nich nebudete moci žít

aktualizováno 
Vytvořit si vlastní seznam klávesových zkratek pro ovládání Windows i nainstalovaných programů je snadné. Programy z našeho přehledu jsou navíc dostupné zcela zdarma.

Umět klávesové zkratky znamená ušetřit čas při práci s PC | foto: Profimedia.cz

Standardní klávesové zkratky ve Windows, jako například CTRL+C, CTRL+V, CTRL+A a další zná snad každý. Pokud ne, stačí se podívat například sem. Jestli si ovšem chcete práci s počítačem ještě více usnadnit a zrychlit, můžete si pomocí speciálních programů nastavit vlastní klávesové zkratky pro různé operace, přesně tak, jak vám to bude vyhovovat.

Qliner hotkeys

V programu Qliner hotkeys si můžete velmi snadným způsobem nadefinovat vlastní klávesové zkratky, například pro spouštění programů, otevírání složek, ovládání hlasitosti, různé úkony se soubory a složkami a mnoho dalšího. Nabídka různých nastavení je již v programu připravena, s konfigurací dalších klávesových zkratek vám pomůže průvodce. Qliner hotkeys lze jako open source využívat zcela zdarma, program funguje i v nových Windows Vista.

Qliner hotkeys 2.0.1 stahujte ze Slunečnice zde. (3,6 MB, open source)

Qliner hotkeys 2.0.1

Shortcuts Map

S aplikací Shortcuts Map si velmi jednoduše nastavíte klávesové zkratky, kterými můžete spouštět programy z nabídky Start. Řada klávesových zkratek pro spouštění běžně používaných aplikací je v programu již připravena, vytvoření dalších je záležitostí okamžiku. Všechny nastavené klávesové zkratky jsou v programu Shortcuts Map přehledně zobrazeny a lze je snadno upravovat. Shortcuts Map je tzv. cardware, což znamená, že chcete-li jej používat, musíte autorovi programu poslat pohlednici. V používání Shortcuts Map i bez zaslání pohlednice vám však nic nezabrání.

Shortcuts Map 2.3 stahujte ze Slunečnice zde. (0,4 MB, cardware)

Qliner hotkeys 2.0.1

Keyboard Extensions

Nástroj Keyboard Extensions je připraven na rychlé spouštění programů, otevírání dokumentů i ovládání Windows pomocí klávesových zkratek. Program se integruje i do Průzkumníka ve Windows, kde zvládá běžné operace se soubory a složkami, umí spouštět vyhledávání na internetu i otevírat předvolené webové odkazy pomocí klávesových zkratek. Keyboard Extensions nabízí dlouhou řadu přednastavených zkratek, další si můžete pohodlně nastavovat sami. Mezi speciality programu patří například nastavení upozornění na určitý čas nebo spouštění různých úkolů v nastaveném čase nebo v pravidelných intervalech.

Keyboard Extensions 1.0 stahujte zde. (0,8 MB, freeware)

Keyboard Extensions 1.0

DG Winamp Control Panel

Již podle názvu programu DG Winamp Control Panel je jasné, že slouží k pohodlnému ovládání oblíbeného multimediálního přehrávače Winamp pomocí klávesových zkratek. Možná vás napadne, že Winamp sám o sobě nabízí také klávesové zkratky. Rozdíl je ovšem v tom, že s pomocí DG Winamp Control Panel můžete přehrávač ovládat i když pracujete s jinými programy nebo třeba hrajete hry. Ovládání Winampu pomocí DG Winamp Control Panel zahrnuje možnost spouštět či přeskakovat skladby, pracovat s playlisty či ovládat hlasitost přehrávání. Mezi další možnosti programu patří i pohodlné spouštění běžných aplikací ve Windows (Poznámkový blok, kalkulačka, internetový prohlížeč Internet Explorer nebo e-mailový klient MS Outlook) pomocí klávesových zkratek.

DG Winamp Control Panel 2.5.4.1 stahujte zde. (0,5 MB, freeware)

DG Winamp Control Panel 2.5.4.1

Global Audio Control

K podobnému účelu jako předchozí aplikace slouží i program Global Audio Control. Umí totiž nejen pomocí klávesových zkratek regulovat hlasitost počítače, ale rovněž i ovládat přehrávání hudby v přehrávači Winamp (přeskakovat skladby atd.). Global Audio Control zvládne také ovládat přehrávání hudebních CD. Vzhled programu si můžete přizpůsobit pomocí skinů.

Global Audio Control 1.8.0 stahujte ze Slunečnice zde. (0,4 MB, freeware)

Global Audio Control 1.8.0

HotKeyz

Nástroj HotKeyz dokáže pomocí uživatelem nastavených klávesových zkratek spouštět libovolné program, otevírat soubory či složky, ovládat nástroje Windows, kontrolovat přehrávání hudby ve Winampu, vkládat přednastavený text do dokumentů, e-mailů nebo formulářů a třeba i otevírat a zavírat DVD mechaniku. Při spouštění programů pomocí HotKeyz můžete nastavovat i různé parametry, aplikace lze tedy spouštět rovnou minimalizované, maximalizované atd.

HotKeyz 2.6 stahujte zde. (1 MB, freeware)

HotKeyz

AutoHotkey

Program AutoHotkey slouží jednak k nastavení vlastních klávesových zkratek pro spouštění aplikací či ovládání Windows, umí ovšem rovněž i zaznamenávat makra, tedy celé sekvence úkonů. Makra mohou sloužit jako pro spouštění programů s dalšími parametry, tak například i k automatickému vkládání textů a libovolným dalším úkonům. Hotová makra lze exportovat ve spustitelných souborech, které můžete používat i na dalších počítačích, bez instalace AutoHotkey. Program umí při vytváření klávesových zkratek využívat i tlačítek myši nebo dalších polohovacích zařízení.

AutoHotkey 1.0.47.05 stahujte zde. (2 MB, open source)

AutoHotkey 1.0.47.05

HotkeyP

Program HotkeyP od českého autora umí přiřazovat klávesové zkratky programům, dokumentům nebo třeba i WWW stránkám. Zkratky můžete přiřazovat standardním klávesám, klávesám na multimediálních klávesnicích, tlačítkům myši a dalším polohovacím zařízením. HotkeyP umí také pomocí klávesových zkratek zamknout či restartovat počítač, měnit rozlišení obrazovky, ovládat hlasitost a mnoho dalšího. Méně zkušeným uživatelům přijde jistě vhod ovládání v češtině.

HotkeyP 4.4 stahujte ze Slunečnice zde. (0,1 MB, open source)

HotkeyP

Seznam všech programů na úpravu klávesových zkratek a pohodlné ovládání počítače jsme jistě v našem přehledu ani zdaleka nevyčerpali. Víte-li o dalších zajímavých programech, podělte se s námi o svoje zkušenosti v diskusi.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz