Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naučte se nahrát filmy bez reklam a vytvořit si vlastní DVD včetně menu

aktualizováno 
Přejete si více videozáznamů na jedno DVD-Video? Chcete vystříhat reklamy z pořadů zaznamenaných pomocí stolního DVD rekordéru či digitálním TV tunerem v PC a to beze ztráty kvality videa? A proč si pro disk nevytvořit vlastní menu? To vše a ještě více se můžete naučit.

Originální DVD se mohou snadno poničit .. | foto: Profimedia.cz

Není to tak dlouho, co jsme publikovali článek Jak převést a úsporně uložit nahrávku z digitální TV do počítače. Tento návod se setkal s velmi dobrým čtenářským ohlasem a tak na něj dále navazujeme. Tentokrát si neukážeme, jak nahrávku převést do AVI, ale jak zaznamenané MPEG video převést do DVD-Video formátu. Ten je poté možné přehrát v klasickém stolním DVD přehrávači.

Zaznamenáte-li si video na digitálním TV tuneru v PC, či ve vašem stolním DVD rekordéru a rádi byste z něho odstranili začátek a konec před pořadem, reklamy a další zbytečné scény, můžete tak u některých přístrojů učinit přímo. Avšak jiné to nemusí umět, či jsou pro střih špatně ovladatelné a nepřesné. Zkrátka video úprava na PC je v mnoha případech jednodušší. Kromě vypuštění různých scén umožňuje vytvořit i jednoduché, leč hezké menu disku. Programů, které toto vše umí existuje mnoho. My jsme si vzali na mušku TMPGEnc DVD Author. Tento program vám v poslední verzi umožní jednoduchou konverzi videa ve formátu MPEG-1, MPEG-2 a DivX na DVD-Video. Video úpravy dělá bez re-encodingu a ztráty kvality. Takže se nemusíte bát, že vaše video utrpí na kvalitě.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační balíček si potom můžete stáhnout přímo zde – TMPGEnc DVD Author (49,1 MB). Je určen operačním systémům Windows 2000 až Vista. Jde však o trial verzi a oproti plné verzi obsahuje několik menších omezení. Funguje 14 dní, program je možné spustit až po 10 sekundách, do menu disku je vkládáno logo programu, není k dispozici tolik šablon pro tvorbu menu, neumožňuje projekty ukládat a má ještě pár drobných omezení. Instalace není nikterak složitá, stačí se jí doslova proklikat. Na konci instalace je vyžadován restart, který však není nutný.

TMPGEnc DVD Author

Zajímavost třetí verze
Možná jste si již při stažení produktu stihli všimnout slůvka with DivX Authoring. Ano, právě tato třetí verze obsahuje nově také možnost pracovat se soubory ve formátu DivX. Pro naše potřeby tuto vlastnost nebudeme potřebovat, ale pokud se chystáte programem vytvořit AVI (kódovaný v DivX) ze souborů MPEG, potom se vám bude tato možnost jistě hodit.

První spuštění
Při prvním spuštění je zapotřebí produkt ověřit. To provedete příslušným tlačítkem – platí i pro trial verzi. Při dalších spuštěních již stačí kliknout pouze na tlačítko Start trial.

TMPGEnc DVD Author

Otevře se hlavní a zároveň jediné okno aplikace. Tomu dominuje hlavní lišta s pěti tlačítky. Na pravé straně potom naleznete dva boxíky a dole lištu znázorňující zaplněnou kapacitu připravovaného projektu.

TMPGEnc DVD Author

Zdroj videa
Nejprve je nutné zvolit formát. Vytváříme DVD-Video a v Evropě používáme normu PAL. Proto klikněte na DVD-Video PAL. Tím se přepnete do dalšího kroku. Zde klikněte na Source Wizard. Otevře se okno, ve kterém určete zdrojové médium pro import. My upravujeme video uložené DVD rekordérem, proto volíme druhou položku DVD-Video, DVD-VR or DVD-RAM. Chcete-li zpracovat video ve formátu MPEG (zaznamenané třeba TV kartou), klikněte na volbu File. Nyní vyhledejte zdrojové soubory – naše se nachází v DVD mechanice.

TMPGEnc DVD Author

V dalším okně zvolte, který ze záznamů chcete importovat – pokud jich je více. Poté se již zobrazí stručné informace o záznamu (poměr stran videa, zdroj videa a informace o zvukové stopě). Tlačítkem Cut-edit se přepněte do video editoru.

TMPGEnc DVD Author

V něm máte jako na dlani celé video a můžete začít stříhat a upravovat kapitoly. U každé z nich lze dokonce zvolit, jaký obrázek se má zobrazit. Tlačítkem nůžek vystřihněte označenou oblast. Uděláte-li chybu, lze se kdykoliv později vrátit zpět. Budete-li s úpravami hotovi, klikněte na tlačítko OK.

TMPGEnc DVD Author

Chcete-li přidat další videa, klikněte na tlačítko Add a track a opakujte předchozí postup. V opačném případě se vrhněte na tvorbu DVD menu a to kliknutím na tlačítko Menu.

Menu disku
Automaticky se nastartuje průvodce tvorbou menu. Nestojíte-li o menu, vyberte volbu No menu. Chcete-li si menu ušít doslova na míru, potom klikněte na druhou volbu. První je poloautomatická tvorba.

TMPGEnc DVD Author

Vyberte si předvolby dle svých představ a v posledním kroku definujte, co má disk udělat, pokud přehraje záznam(y), anebo dojde na konec menu. Návrh menu je hotov. Upravit ho však ještě můžete v Page editor.

TMPGEnc DVD Author

Test, zda vše funguje
Aby se nestalo, že po re-encodingu nebude vše fungovat tak jak má, můžete si nastavení otestovat. To se dělá v okně Simulation. Klikněte na tlačítko Start a pomocí ovládacích tlačítek vše otestujte. Až si budete jisti, že disk pracuje správně, klikněte na Output.

TMPGEnc DVD Author

Finální zpracování
Vyberte pracovní adresář pro uložení dat. Zvolte výstupní velikost (4,7, 8,5 GB či vlastní) a případně co má aplikace s počítačem udělat, skončí-li svoji práci. Tlačítkem Start output proces odstartujete.

TMPGEnc DVD Author

Závěrem
Jak sami vidíte, finální upravení uloženého videa ve formátu MPEG není nikterak složité. Čeká na vás celkem pět jednoduchých kroků. S aplikací se navíc pracuje velmi dobře a díky přehledným a logicky uspořádaným oknům není problém s jejím ovládáním. TMPGEnc DVD Author můžete využít pro vytváření vašich DVD-Video disků bez zbytečných scén či na tvorbu DVD menu celých 14 dní a to aniž byste za něj dali korunu. Poté si ho však budete muset zakoupit, nebo přestat používat. Plná verze vás přijde přibližně na 1 650 Kč. Nezapomínejte však, že TMPGEnc DVD Author vám jednoduše umožní složité.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Najdete na iDNES.cz