Naučte se snadno vytvářet vlastní dokumenty ve formátu PDF

  • 25
Minulý a předminulý týden jsme se v článcích o zajímavých programech a utilitkách ke stažení zdarma věnovali nástrojům sloužícím k tvorbě, respektive k úpravě formátu PDF. Protože tento formát získává stále více na popularitě a někteří z vás, by si chtěli převést své dokumenty právě do této podoby, ukážeme si v tomto článku, jak si vlastní PDFko vytvořit snadno, rychle a hlavně zadarmo.

Nástrojů, pomocí kterých vytvoříte vlastní PDF, existuje opravdu celá řada. Některé z nich jsou plně profesionální, jiné komerční, ale najdou se i domácí produkty. Většina z nich však pracuje bezproblémově a liší se především ve způsobu vytvoření a doplňkových funkcích (šifrování, ochrana heslem apod.), které však mohou být někdy klíčové. My jsme si pro naše účely vybrali jednoduchý program PDFCreator. V druhé polovině článku vás však seznámíme ještě s jednou možností, jak převádět dokumenty a to on-line.

Stažení a instalace
PDFCreator je jedním z u nás nejpoužívanějších nástrojů na konverzi PDF. Hovoří pro něho nejen jeho jednoduchost, uživatelská přívětivost, dostatečná paleta doplňkových funkcí, ale také to, že je k dispozici zcela zdarma. Ti z vás, kteří neoplývají angličtinou či mají češtinu raději si ho dokonce mohou dodatečně počeštit. Stahovat ho můžete buď z této přímé adresy PDFCreator (7.2 MB), anebo na domovských stránkách projektu. Je určen pro všechny 32bitové verze Windows (95 a novější).

Instalace je primitivní. V úvodu si vyberte jazykovou verzi programu (anglický, německý) a pak se stačí instalačním rozhraním proklikat. Na konci budete vyzváni k restartu počítače. Aplikace si do systému integruje takzvanou virtuální tiskárnu, jež lze použít ve všech aplikacích umožňujících tisk. Po opětovném startu PC můžete začít s PDFCreatorem pracovat.

Tip: Na této adrese si můžete stáhnout soubor s češtinou. Ten potom zkopírujte do složky s jazykem, kam jste program instalovali (standardně C:\Program Files\PDFCreator\languages).

PDFCreator

V jednoduchosti je síla
Na pracovní ploše se objevila nová ikonka, kterou spustíte program. Kliknete-li nyní v novém okně na tlačítko Language, můžete si anglické uživatelské rozhraní přepnout do českého. Protože program pracuje podobně jako tiskárna, najdete pod jeho tlačítky podobné funkce. Výjimkou je snad volba Možnosti nacházející se v menu Tiskárna.

PDFCreator

Nastavení jedna báseň
Díky nově otevřenému oknu můžete program konfigurovat podle svých požadavků. V obecném nastavení najdete asociaci s postscriptovými soubory či nastavení priority. To určuje, kolik systémových prostředků má program zabrat při zpracování dokumentu. Zde můžete také odebrat či přidat kontextovou nabídku produktu (o té si řekneme více v závěru článku). V dalších volbách si vybíráte, jaký Ghostscript (překladatel pro jazyk PostScript a PDF) chcete použít a specifikujete vlastnosti dokumentu (jméno autora, datum vytvoření a možnosti uložení). Zřejmě nejdůležitější nastavení se ukrývá pod stromovou strukturou Formáty.

PDFCreator

Formátování obrázků
Přeskočíme-li nyní možnost PDF, potom tu dále najdete sedm formátů obrázků. Pro každý z nich si můžete definovat obecné nastavení, které bude použito při konverzi na PDF. Lehce tak nastavíte vlastnosti obrázků použitých v dokumentu, čímž můžete výrazně ubrat na velikosti výsledného archívu.

PDFCreator

Formátování PDF
Vrátíme-li se nyní k první volbě a to PDF, pak zjistíme, že tu je k dispozici pět záložek. V obecných si nastavíte kompatibilitu, rozlišení či přetisk. Neméně zajímavá jsou i nastavení pod kompresí. Zde si vyberete možnosti komprese obrázků. Pod fonty se nachází možnost zakomponovat všechny použité fonty v dokumentu. PDF tak potom bude možné prohlížet v nezměněné podobě i na těch počítačích, které použité druhy písem neobsahují. V menu barev si vyberete, jaké barvy chcete používat. Vás však bude jistě zajímat především záložka bezpečnost. Pomocí ní definujete, co bude a nebude možné s dokumentem po vytvoření provádět.

PDFCreator

Jeden klik a je tu PDF
Z nastavení je to vše, nyní stačí otevřít váš dokument v libovolné aplikaci, která umí tisknout a převést ho do PDF. Pokud tedy např. ve Wordu zvolíte Soubor -> Tisk. Otevře se okno tisku, kde si v otevíracím menu název vyberete položku PDFCreator a můžete začít tisknout. Aplikace dokument zpracuje a po chvilce se objeví okno, kde zadáte titulek, datum, autora, předmět a klíčová slova PDFka. Potom již kliknete na tlačítko Uložit a vše je hotovo.

PDFCreator

Závěrem
Jde o jeden z nejjednodušších programů na tvorbu dokumentů ve formátu PDF, proto od něho neočekávejte pokročilé funkce, jako je převod hypertextů a hlubší možnosti zabezpečení či nastavení. Pro jednoduché převody však poslouží velmi dobře. Navíc, tisknout lze i pomocí kontextového menu. Stačí, když kliknete na soubor, který chcete převést pravým tlačítkem myši a z menu vyberete možnost Create PDF with PDFCreator.

Perlička na závěr
Protože ne vždy se dostanete k počítači, který má instalovánu aplikaci na převod dokumentu do PDF a nemůžete na něm dokonce ani dodatečné programové vybavení instalovat (internetové kavárny apod.), mohou se v některých případech hodit tzv. on-line služby. My jsme si vyzkoušeli inPDF. Jediné, co musíte splnit je připojit se k internetu. Potom již stačí do webového prohlížeče zadat např. adresu http://pdf.bluetone.cz/conversion.aspx.

inPDF

Službu inPDF můžete použít jednoduše z každého PC nebo počítače Mac, z domova nebo z kanceláře, z kteréhokoliv místa na světě. Vstupní dokument může být text ve Wordu, tabulka v Excelu, prezentace v Powerpointu, obrázek, HTML nebo čistý text. Úplný výčet podporovaných formátů je dostupný na této stránce.

Ve třech krocích si může vytvořit vlastní PDFko opravdu každý. Soubor si můžete vyzvednout buď rovnou na stránkách, nebo si ho nechat poslat do elektronické pošty. Pro převod je nezbytně nutné souhlasit s podmínkami použití. Služba má i velmi dobře zpracovanou nápovědu, ve které se neztratíte a určitě vám může být nápomocna.