Návod: jak levně vylepšit starý notebook vypalovací DVD mechanikou

Poradíme vám, jak levně vybavit starý notebook novou vypalovací DVD mechanikou. To, za co výrobci požadují horentní sumy, si uděláte sami a za hubičku. Máme pro vás podrobný návod.

Levně a jednoduše... | foto: Profimedia.cz

Repasované kvalitní notebooky jsou za stále rozumnější ceny. Někdy však jsou vybaveny pouze CD mechanikou, nebo hůře mechanikou, která již příliš nefunguje. U notebooků to není žádný div. Výměna v oficiálním zastoupení firmy je buď drahá a tudíž se nevyplatí, nebo vám ji firma odmítne udělat úplně. My vám poradíme, jak si mechaniku namontovat do počítače doma a za cenu nepřesahující 2000 Kč.

Protože se nám o tom nechce jen psát, sami jsme si to pochopitelně také vyzkoušeli. Vzali jsme dva starší notebooky - jeden no name Clevo D610S přeprodávaný pod nejrůznějšími jmény od mnoha firem v ČR a druhý z někdejší špičkové řady IBM ThinkPad T23.

Špičková DVD/RW - upgrade snadno, levně a rychle

Zkusili jsme na vlastní kůži, co obnáší upgrade - a výsledkem je tato třídílná série, která vás provede celou výměnou optické mechaniky v notebooku. Dnešní článek vám dá představu o tom, co vlastně výměna obnáší po stránce realizovatelnosti, přípravy, výběru a nákupu vhodné nové mechaniky. 

V dalším dílu se ukáže, jak snadný může být upgrade, na příkladu no name notebooku Clevo D610S. A poslední článek série ukáže záludnosti (a jak se jim vyhnout) při výměně mechaniky u notebooku ThinkPad T23, která je o něco náročnější na manuální práci a výměnu dílů.

Výsledek je však stejný – takřka bez rizika si můžete podle našeho návodu vyzkoušet, zda váš notebook novou mechaniku přijme – a pokud ano, pak budete mít v notebooku nejnovější DVD přepisovačku za zlomek ceny té originální (a v případě neúspěchu novou mechaniku vrátíte a peníze dostanete zpět).

Není to vždy zcela snadné - kupodivu byl upgrade jednodušší pro no name notebook než pro IBM. Obojí se však dá bez problémů zvládnout v domácích podmínkách a během několika desítek minut.

Odměnou za snažení je (nejen) velice hezky vypadající čelo mechaniky a skvělé přepisovací schopnosti. Skví se tam loga všech formátů DVD (a CD), která si lze jen přát: od Compact Disc ReWritable Ultra Speed přes DVD+RW DL a DVD Multi Recorder R DL až třeba po velmi hezké logo LabelFlash, které uvidíte jen na málo noteboocích. 


Anebo také úplně jinak - na mechanice nemusí být logo ani jedno, zato je tam úzká škvírka (alias mechanismus "slot-in"), do které disk jen zasunete namísto toho, abyste museli vysouvat z mechaniky talíř, klást disk na něj a opět jej zasouvat. Takovýmto mechanismem se chlubí například luxusní notebooky Apple a velmi populární jsou v CD autopřehrávačích. Každý notebook se slot-in mechanikou okamžitě zvedne svou morální hodnotu v očích uživatele a okolí – je prostě !in" a stylový.


Jaké mechaniky lze upgradovat?


Ne každý notebook používá takovýto typ mechaniky. Zvláště u nejstarších notebooků je značné riziko výskytu nestandardních mechanik. Klasické slim mechaniky jsou standardizované, se standardizovanými rozměry (výška 12,7 milimetru) a se standardními konektory (výrazně rozdílnými oproti stolním IDE/ATAPI rozhraním).


Záludnosti konektorů

Avšak už tyto standardizované konektory a rozměry mohou představovat problém. Standardní konektory mají buď svůj protikus na straně notebooku (viz Clevo D610S), nebo mají speciální rám s adaptérem/převodníkem pro vnitřní mechanismus, který je rozdílný podle výrobce notebooku (viz IBM T23). Samozřejmě je lepší varianta, kdy je přímo na straně notebooku použit standardní protikus, avšak většina značkových výrobců používá nějaký druh rámu a převodníku, který je nutno použít pro slim mechaniku. Nevýhodou standardní metody je naopak pevné zabudování mechaniky do notebooku a její potenciálně komplikovanější vymontování (rozhodně je předností mít k ruce dobře napsaný manuál).

Výška: slim versus ultra-slim


Druhý problém je u rozměrů. Problematické jsou špičkové notebooky, které používají speciální odrůdu slim mechanik s výškou ne 12,7 milimetru, ale podstatně nižších, cca 9,5 milimetru ("ultra-slim"). Díky jejich štíhlosti může být notebook podstatně tenčí, avšak prakticky neupgradovatelný v domácích podmínkách, respektive za ceny, kdy se tento upgrade opravdu nevyplatí. Pak je lepší se rozhlédnout u prodejců repasí, kteří někdy tyto mechaniky nabízejí za nižší ceny než oficiální výrobci a s plnou zárukou.

Typickým příkladem jsou profesionální notebooky IBM ThinkPad velmi oblíbené řady T41, T42 a T43 (případně mobilní pracovní stanice s přívlastkem p - např. T41p) - tyto notebooky jsou velice tenké, lehké a velmi odolné, daní za tato pozitiva je mechanika ultra-slim v nejlepším případě v provedení DVD-ROM pro čtení a CDR/RW pro zápis. Lze do nich získat z přeprodeje mechaniku DVD+-RW za 4000 Kč s daní, je však otázkou, zda se tento krok vyplatí. Takovýto příplatek se nám zdá již enormní, pokud můžete získat externí mechaniku za cenu nejméně o čtvrtinu nižší - případně rovnou nový notebook s přepisovací DVD mechanikou za cenu cca trojnásobnou. Ultra-slim mechaniky navíc nelze získat v běžných e-shopech, prakticky se v koncovém obchodě neobjevují ani v USA, natož pak v ČR. A když na ně náhodou na světovém Internetu narazíte, ceny jsou velmi vysoké.


Tvarovaná čelíčka znamenají komplikace


U rozměrů pak jsou vlastní kapitolou čelíčka mechanik. Opět je zde velkou výhodou, pokud výrobce použil standardní čelo dodané s mechanikou. Jak je však například u IBM ThinkPad T23 zřejmé, nebývá to především u značkových notebooků zdaleka normou. Často zde jsou čelíčka různě modelovaná pro designový efekt, případně z praktických důvodů, aby udělala místo pro povolovací mechanismus pro výměnu modulární mechaniky.


V případě IBM ThinkPad T23 tak například platí obojí - notebook má speciálně tvarované čelo mechaniky, které je velmi atraktivní a zapadá do odolného rámu, navíc je v pravém rohu čelo vykrojené kvůli uvolňovacímu mechanismu pro vysunutí či upevnění mechaniky (nebo druhého akumulátoru, pevného disku, atp.)


Kde a co kupovat


Slim mechaniky jsou dnes již snadno dostupné zboží a najdete je v každém lépe vybaveném internetovém obchodě s počítači. Jejich ceny také poklesly a ačkoliv stojí bezmála dvojnásobek než stolní mechaniky, za cca 1500 Kč s daní již lze pořídit základní mechaniku. Samozřejmě si lze i pár set korun připlatit dle vlastních preferencí. Asi není od věci věnovat chvíli hledání na internetu a ověřit si, že případně vybraná mechanika nemá nějaké zásadní neduhy. Při redakčním nákupu jsme vsadili na proslulost značky NEC a vybrali si dva její zajímavé modely:

  • AD-7543 v černém provedení nabízí podporu pro popis médií LabelFlash (a zápis/přepis všech formátů DVD včetně DVD-RAM), nevýhodou je zde poněkud nižší rychlost přepisu médií RW (max. 4x), zápis je standardně osmirychlostní jako u ostatních mechanik
  • AD-7630 je novinka, která má slot-in mechanismus (tedy zasouvání škvírkou namísto pokládání na talíř) a podporuje vyšší rychlosti u přepisovacích médií (DVD-RW 6x, DVD+RW 8x), chybí jí však popis médií z druhé strany (LabelFlash či konkurenční LightScribe).

Pro popis média LabelFlash jsme se rozhodli, protože již máme LightScribe ve stolním PC - a stojí za to mít pokrytý celý trh (podle toho, která média budou právě levnější). Žádná jiná preference za tímto rozhodnutím nebyla - v nabídce jsou i mechaniky s LightScribe technologií, rozhodnutí je na vás - rozhodovali bychom se pragmaticky na základě aktuálních cen médií a toho, zda jsou snadno k zakoupení.

Žel jsme nenalezli žádnou mechaniku, která by podporovala rychlost zápisu 16x - takže u notebooku si stále ještě počkáte o něco déle nežli u stolního PC, ale s tímto omezením lze snadno žít.


Nákup nejlépe v e-shopech

Z pohledu prodejců to možná nezní úplně košer, nicméně doporučujeme využít výhod, které vám nabízí současná úprava zákonů, a nakupovat v e-shopech na internetu spíše než v kamennému obchodu. Proč? Protože si budete moci mechaniku vyzkoušet (právě v intencích zákona při objednávání bez fyzického kontaktu), a pokud náhodou něco nebude pasovat či fungovat, jak má, stále ji můžete (nepoškozenou) vrátit zpět.


Doporučujeme z téhož důvodu takzvané "bulk" balení - tedy nezabalené (holé) mechaniky, u kterých nehrozí, že bude e-shop schopen argumentovat, že mechanika je již "rozbalená" a "neprodejná". Dobře si schovejte balík a materiál, ve kterém mechanika přijde - pokud bude vše fungovat, můžete jej s klidem po 14 dnech vyhodit, jinak jej v tomtéž obalu pošlete zpět.


Podobně doporučujeme se vyvarovat zadání IČO či DIČ při objednávce - v některých obchodech pak totiž rádi argumentují, že se nákup řídí obchodním, a ne občanským zákoníkem (z toho titulu mohou nechtít vrátit plnou cenu).

Také si dejte pozor na nákupy ve výprodejích při nákupu příslušenství - prodejci mohou tvrdit, že atraktivní zboží (například dotčenou mechaniku) již prodali někomu jinému (kdo je měl zamluvené/objednané před vámi, ačkoliv na internetu se ukazuje ještě skladem), ale příslušenství k němu (dodatečně objednávaný vypalovací software) vám na objednávce zůstane, ačkoliv jej vlastně nemáte s čím používat. Počítají prostě s tím, že se vám nevyplatí kvůli malé položce zboží balit a posílat zpět. Proto braňte svá práva agresivně a trvejte na nich, máte na to plné právo - i údajně kvalitní obchodníci se vůči zákazníkům nechovají nejsolidněji a používají ne právě vybraných taktik. I přes výše uvedené je však e-shop pro nákup slim mechaniky to nejlepší místo – aneb zákonem garantovaný princip "vyzkoušet a případně vrátit" se hodí.


Příště: demontujeme, montujeme a pálíme

V příštím dílu si ukážeme výměnu mechaniky zásuvné, slot-in mechaniky NEC AD-7630 v typickém no name masovém notebooku Clevo, jehož produkty prodává mnoho importérů notebooků. V posledním dílu nás pak čeká výměna talířové mechaniky NEC AD-7543A v notebooku IBM ThinkPad T23, který je velmi populární u prodejců repasovaných notebooků díky své odolnosti a i po letech používání kvalitním vzhledu.

   V příštích dílech si přečtete:
 2.  Montáž slot-in mechaniky do notebooku Clevo
 3.  Montáž light-scribe mechaniky do notebooku IBM    -    již příští týden na Technet.cz

Ne každý notebook se hodí k upgradu, velmi záleží na konkrétním typu mechaniky. I notebookové mechaniky jsou standardizované. Používá se pro ně název "slim mechaniky", respektive prostě "slim".
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 32 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 32 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...