Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návod: Jak spojit více videosouborů do jednoho

aktualizováno 
Potřebujete spojit více VOB souborů na filmovém DVD do jednoho? Nevíte jak na to? My vám poradíme. Konečně si tak budete moci nahrané pořady z TV uložit do jediného MPEG souboru.

Často se nás ptáte, zda nevíme, jak spojit více VOB souborů do jednoho. Protože nejde o něco, co každý z nás využije, zajímalo nás nejprve, k čemu je to dobré. Jakmile jsme obdrželi odpověď od jednoho našeho čtenáře, bylo nám to jasné.

Mnozí z vás si již zakoupili či se možná chystají koupit harddiskový rekordér. Pokud váš videorekordér dosluhuje či chcete mít při nahrávání a přehrávání zaznamenaných TV pořadů vyšší komfort, je to jistě logické. Stále více domácností tak vlastní tento přístroj či dokonce rovnou DVD rekordér doplněný o HDD.

Chce–li jeho majitel zaznamenaný pořad uchovat napořád, není nic lehčího, než si ho pomocí tohoto rekordéru uložit na DVD. Co však dělat, pokud ho chcete mít uložený na pevném disku PC a přitom v jednom souboru? Pokud se podíváte na záznam vypálený na disku, zjistíte, že je v něm uložený v jakési struktuře (složky Video_TS a Audio_TS). Zatímco druhá zmiňovaná je ve většině případů prázdná, první obsahuje různé soubory:

VOB – soubory, které mají nejčastěji velikost kolem 1GB. Je v nich uloženo video s použitím kódování MPEG-2, audio (může být AC-3, lineární PCM, MPEG-2 multikanálový nebo MPEG1 layer2 dvoukanálový zvuk) a také titulky.

IFO – v těchto souborech se nalézají informace o jazykových verzích, jednotlivých kapitolách filmu a propojení jednotlivých kapitol.

BUP – jde o záložní soubory pro informační soubory typu IFO. Na každém DVD-Video je stejný počet souborů BUP a IFO.

Jak sami vidíte, žádný jediný soubor s nahrávkou zde není. Ten je nutné totiž vytvořit. Teď vám je tedy již určitě jasné, proč se nás čtenáři právě na toto ptají. Jak ze všech těchto souborů dostat jediný a to s videosouborem, si nyní ukážeme.

A jdeme na to
Dlouho jsme nemohli najít program, který by toto dokázal. Vyzkoušeli jsme jich celou řadu. Nakonec jsme ho však přece jen našli. Jde o starý dobrý a mnohým z vás známý DVD Shrink. Ano, právě tento dnes již dále nevyvíjený software toto umí.

Po instalaci proveďte jeho spuštění. Záznam, který budete upravovat, si nejprve z DVD disku zkopírujte na pevný disk počítače. Práce tak bude mnohem rychlejší. Poté klikněte na tlačítko Open Files. Program nyní provede analýzu videa (může trvat i několik minut).

Spojení VOB

Využít můžete také druhou a možná rychlejší metodu a tou je načíst video přes tlačítko Re–author. V záložce DVD Browser pomocí roletkového menu vyberte složku Video_TS. Zobrazí se seznam titulů disku. Vy si vyberte ten, na kterém je zaznamenán vybraný pořad. Nejpravděpodobněji bude uložen ve dvou či více souborech. Přetáhněte je pomocí myši do okna DVD Structure. Chcete–li provést jejich oříznutí, například vymazat reklamy na začátku pořadu a skončit ho titulky, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Set Start/End Frames.

Spojení VOB

Otevře se okno a vy pomocí posuvných lišt definujte začátek nebo konec záznamu. Klikněte na OK.

Spojení VOB

Nyní musíte kliknout na záložku Compression Settings. Zde z roletkového menu vyberte volbu No compression. Tím zadáte, že video nemá být komprimováno, a tudíž bude zachována jeho kvalita. Poslední, co je nutné provést, je změnit jednu položku v konfiguraci programu.

Spojení VOB

Klikněte na hlavním panelu na Edit –> Preference. V otevřeném okně se přepněte na záložku Output Files a zrušte zatržení u řádku Split VOB files into 1GB size chunks. Nastavení potvrďte.

Spojení VOB

Kliknutím na tlačítko Backup! odstartujete spojení do jednoho souboru. Tato operace by neměla trvat dlouho, protože program nic nekomprimuje. Výsledkem bude jediný soubor s koncovkou VOB. Tu můžete přejmenovat na MPEG a pokud máte v PC instalovaný DVD–Video přehrávač s kodekem, lze ho kdykoliv přehrát.

Závěrem
Tento způsob spojení více VOB souborů do jednoho je nejen jednoduchý, ale navíc zcela zdarma. Zdrojové video přitom neutrpí žádnou kompresi. VOB soubor, nebo chcete–li MPEG soubor, je poté možné nejen přehrávat, ale také kdykoliv později zpracovat. Například zkoprimovat do AVI souboru či ještě s dalšími záznamy ho použít do vámi vytvářeného DVD–Video souboru (vhodné např. u seriálů).
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz