Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návod: Jak spojit více videosouborů do jednoho

aktualizováno 
Potřebujete spojit více VOB souborů na filmovém DVD do jednoho? Nevíte jak na to? My vám poradíme. Konečně si tak budete moci nahrané pořady z TV uložit do jediného MPEG souboru.

Často se nás ptáte, zda nevíme, jak spojit více VOB souborů do jednoho. Protože nejde o něco, co každý z nás využije, zajímalo nás nejprve, k čemu je to dobré. Jakmile jsme obdrželi odpověď od jednoho našeho čtenáře, bylo nám to jasné.

Mnozí z vás si již zakoupili či se možná chystají koupit harddiskový rekordér. Pokud váš videorekordér dosluhuje či chcete mít při nahrávání a přehrávání zaznamenaných TV pořadů vyšší komfort, je to jistě logické. Stále více domácností tak vlastní tento přístroj či dokonce rovnou DVD rekordér doplněný o HDD.

Chce–li jeho majitel zaznamenaný pořad uchovat napořád, není nic lehčího, než si ho pomocí tohoto rekordéru uložit na DVD. Co však dělat, pokud ho chcete mít uložený na pevném disku PC a přitom v jednom souboru? Pokud se podíváte na záznam vypálený na disku, zjistíte, že je v něm uložený v jakési struktuře (složky Video_TS a Audio_TS). Zatímco druhá zmiňovaná je ve většině případů prázdná, první obsahuje různé soubory:

VOB – soubory, které mají nejčastěji velikost kolem 1GB. Je v nich uloženo video s použitím kódování MPEG-2, audio (může být AC-3, lineární PCM, MPEG-2 multikanálový nebo MPEG1 layer2 dvoukanálový zvuk) a také titulky.

IFO – v těchto souborech se nalézají informace o jazykových verzích, jednotlivých kapitolách filmu a propojení jednotlivých kapitol.

BUP – jde o záložní soubory pro informační soubory typu IFO. Na každém DVD-Video je stejný počet souborů BUP a IFO.

Jak sami vidíte, žádný jediný soubor s nahrávkou zde není. Ten je nutné totiž vytvořit. Teď vám je tedy již určitě jasné, proč se nás čtenáři právě na toto ptají. Jak ze všech těchto souborů dostat jediný a to s videosouborem, si nyní ukážeme.

A jdeme na to
Dlouho jsme nemohli najít program, který by toto dokázal. Vyzkoušeli jsme jich celou řadu. Nakonec jsme ho však přece jen našli. Jde o starý dobrý a mnohým z vás známý DVD Shrink. Ano, právě tento dnes již dále nevyvíjený software toto umí.

Po instalaci proveďte jeho spuštění. Záznam, který budete upravovat, si nejprve z DVD disku zkopírujte na pevný disk počítače. Práce tak bude mnohem rychlejší. Poté klikněte na tlačítko Open Files. Program nyní provede analýzu videa (může trvat i několik minut).

Spojení VOB

Využít můžete také druhou a možná rychlejší metodu a tou je načíst video přes tlačítko Re–author. V záložce DVD Browser pomocí roletkového menu vyberte složku Video_TS. Zobrazí se seznam titulů disku. Vy si vyberte ten, na kterém je zaznamenán vybraný pořad. Nejpravděpodobněji bude uložen ve dvou či více souborech. Přetáhněte je pomocí myši do okna DVD Structure. Chcete–li provést jejich oříznutí, například vymazat reklamy na začátku pořadu a skončit ho titulky, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Set Start/End Frames.

Spojení VOB

Otevře se okno a vy pomocí posuvných lišt definujte začátek nebo konec záznamu. Klikněte na OK.

Spojení VOB

Nyní musíte kliknout na záložku Compression Settings. Zde z roletkového menu vyberte volbu No compression. Tím zadáte, že video nemá být komprimováno, a tudíž bude zachována jeho kvalita. Poslední, co je nutné provést, je změnit jednu položku v konfiguraci programu.

Spojení VOB

Klikněte na hlavním panelu na Edit –> Preference. V otevřeném okně se přepněte na záložku Output Files a zrušte zatržení u řádku Split VOB files into 1GB size chunks. Nastavení potvrďte.

Spojení VOB

Kliknutím na tlačítko Backup! odstartujete spojení do jednoho souboru. Tato operace by neměla trvat dlouho, protože program nic nekomprimuje. Výsledkem bude jediný soubor s koncovkou VOB. Tu můžete přejmenovat na MPEG a pokud máte v PC instalovaný DVD–Video přehrávač s kodekem, lze ho kdykoliv přehrát.

Závěrem
Tento způsob spojení více VOB souborů do jednoho je nejen jednoduchý, ale navíc zcela zdarma. Zdrojové video přitom neutrpí žádnou kompresi. VOB soubor, nebo chcete–li MPEG soubor, je poté možné nejen přehrávat, ale také kdykoliv později zpracovat. Například zkoprimovat do AVI souboru či ještě s dalšími záznamy ho použít do vámi vytvářeného DVD–Video souboru (vhodné např. u seriálů).Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz