Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návod: Jak vysílat z webkamery na internet

aktualizováno 
Chcete, aby vás bylo vidět? Tak proč nezačnete vysílat na internet? Máte-li doma webovou kameru, ukážeme vám krok za krokem, jak se dá takové vysílání zprovoznit. Jde o jednoduchou záležitost, jenž zvládne snad každý uživatel PC, a která vás navíc nebude stát ani korunu.

Díky vysokorychlostnímu internetu je dnes možné na celosvětové síti provozovat celou řadu služeb. Díky tomu již dávno nejsme odkázáni pouze na prohlížení internetových stránek a posílání elektronické pošty. Přes internet lze nejen stahovat video, audio, poslouchat oblíbenou rádiovou či televizní stanici, ale také např. prostřednictvím kamery vysílat živé přenosy. A právě vysílání z kamer se budeme věnovat v následujících řádcích. Ukážeme vám, jak jednoduše začít vysílat i z vašeho domova.

Abyste mohli začít vysílat obrázky do internetu je zapotřebí mít následující:

1. kameru připojenou k počítači
2. připojení k internetu
3. ovládací software
4. mít přístup na FTP

1. Kamera připojena k počítači
Pokud již kameru vlastníte a je správně instalována ve vašem operačním systému, můžete se rovnou přesunout ke druhému bodu. V opačném případě si nějakou kameru pořiďte. Kameru si však nutně kupovat nemusíte, máte-li např. digitální fotoaparát, může vám i ten dobře posloužit, tedy pokud toto umožňuje. Nemáte-li ani to, tak si kameru koupit musíte, ale nebojte se, nejde o žádnou velkou investici. Pro vysílání totiž můžete využít speciální kamery k tomu upravené, které se označují jako webkamery. Ty lze pořídit za několik stokorun.

Webkamera

2. Připojení k internetu
Abyste obrázky mohli vystavovat světu je samozřejmě nutné disponovat připojením k internetu. A zde platí pravidlo - čím rychlejší, tím samozřejmě lepší. Pro bezproblémový chod postačí rychlost uploadu kolem 54 kB. V našem případě totiž nebudeme přenášet videostream, ale pouze statické obrázky, které nejsou velké (záleží však na nastavení kamery).

3. Ovládací software
Kromě softwaru dodaného k vaší webové kameře, budete potřebovat i speciální program pro transport obrázků z kamery na FTP server. U některých kamer může být součástí dodávky. Pokud ho nevlastníte můžete vyzkoušet zdarma dostupný BooruWebCam. Jeho výhoda je nejen v tom, že nic nestojí, ale také v tom, že se nemusí do operačního systému instalovat a přitom je na ovládání velmi jednoduchý.

4. Vlastní FTP
Máte-li vlastní internetové stránky s podporou FTP, máte vyhráno. Obrázky budete jednoduše posílat na ně. Pokud stránky nemáte, můžete si zdarma vytvořit vlastní. Stačí navštívit některou ze služeb, která vám nabídne umístění vaší prezentace zdarma na jejich server – www.webz.cz, www.sweb.cz , www.mujweb.cz atd. Jde o tzv. freehosting, který vám může posloužit i pro další účely.

Webzdarma.cz

Jak vysílání zprovoznit
Zapněte či připojte kameru k počítači. Stáhněte si program BooruWebCam (134 kB). Zabalený soubor dekomprimujte a poklikejte na booruWebCam.exe. Dojde k otevření okna, ve kterém byste již měli vidět, co kamerka aktuálně snímá. Pokud se tak nestalo, webkamera nepracuje správně. V tom případě zkontrolujte, zda ji máte správně instalovanou a také, zda ji nepoužívá již jiný program (jestli se její obraz neobjevuje v současné době i v jiné aplikaci).

Klikněte na okno s vysíláním pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Settings a potom FTP. Zobrazí se nové okno, kde je zapotřebí zadat několik údajů. Ujistěte se, že je zatržené políčko Use FTP to upload each grabbed image. Nyní je zapotřebí vyplnit přihlašovací údaje na vaše stránky (např. freehosting). Jako příklad uvedeme přístup na stránky http://jakubdvorrak.unas.cz. Do pole host bychom v tomto případě zadali dvorrak.unas.cz, Port neměňte a do pole Username vložte přihlašovací jméno, kterým se na vaše stránky přihlašujete (např. dvorrak.unas.cz). Do Password vepište své uživatelské heslo. Nastavte si i jméno obrázku, který se bude na FTP server posílat (např. kamerka). Klikněte na OK.

Posílání obrázku na FTP máte nyní nastaveno, avšak nyní je nutné postarat se o to, aby se zobrazovaly na vaší internetové stránce. Nejednoduší je vytvořit speciální HTML soubor, který se o to postará za vás. Otevřete Poznámkový blok a vložte do něj následující zdrojový kód.

<html>

<head>

<title>Moje webová kamera</title>

<script language="Javascript" type="text/javascript">

<!-- hide

var REFRESHEVERY = 30;

var y = 1;

var now;

var x = REFRESHEVERY;

 

function startClock() {

x = x-y;

document.form1.clock.value = x;

if (x <= 1) reload();

timerID = setTimeout("startClock()", 1000);

}

 

function reload() {

now = new Date();

var camImg = " http://dvorrak.unas.cz/kamerka.jpg" + "?" + now.getTime();

document.campicture.src = camImg;

x = REFRESHEVERY;

document.form1.clock.value = x;

}

// end hide -->

</script>

</head>

<body onload="startClock()">

<center>

<h1>KAMERA</h1>

<h2>Slogan pro kameru</h2>

<img name="campicture" src="http://dvorrak.unas.cz/kamerka.jpg" border="1" width="320" height="240" alt="Moje webová kamera" /><br />

<form action="" name="form1" id="form">Aktualizace snímku za 

<input type="text" name="clock" size="1" />

sekund.</form>

</center>

</body>
</html>

Červeně označené jsou texty, které se budou zobrazovat na vaší stránce. Ty si můžete libovolně měnit. Žlutě označené jsou potom takové, které musíte změnit. První slouží k určení sekund, po jejichž uběhnutí  má dojít k natažení nového obrázku na vaše stránky. Druhý a třetí jsou totožné a udávají cestu k umístění souboru na vašem FTP. Pokud se posílaný obrázek jmenuje kamerka.jpg a posílá se na dvorrak.unas.cz, potom bude adresa vypadat takto http://dvorrak.unas.cz/kamerka.jpg.

Upravený soubor pro vaše FTP nyní uložte pod názvem index.html a nahrajte ho na vaše stránky. To můžete učinit po přihlášení k vašim stránkám přes internetový prohlížeč.

Startujeme přenos
Pro začátek přenosu již stačí udělat pouze jedinou věc, a tou je start posílání obrázků na FTP server. Klikněte tedy pravým tlačítkem myši obrazovku s vysíláním a vyberte položkou Run.

Závěrem
Pokud budete postupovat přesně dle článku, neměli byste narazit na větší problémy. Jen upozorňujeme, že pokud používáte firewall, nesmíte zapomenout vytvořit pravidlo pro prográmek BooruWebCam, který se pokusí komunikovat na internet. Chcete-li, aby se obrázek na vašich stránkách měnil častěji, změňte výchozí interval (10 sekund) např. na 5 sekund. Máte-li pomalý upload, můžete si pohrát i s nastavením kvality obrázku. To naleznete opět pod pravým tlačítkem myši volba Settings -> Image Settings. Snižte hodnotu Quality. Případně lze změnit rozlišení fotky, volba Camera Settings v dialogovém okně.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz