Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návod, jak za pár korun uložit staré kazety, VHSky a vinyly do počítače

aktualizováno 
Má je doma skoro každý. Videokazety plné narozeninových oslav a dovolených, audiokazety s prvními dětskými slůvky, gramofonové desky s pohádkami a dobovou hudbou. Vyzkoušeli jsme přístroje a postupy, kterými vše zazálohujete pro budoucnost.

Digitalizujeme MC, VHS a LP | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Můžete být v jedné ze dvou situací. V horším případě máte audiokazety, videokazety nebo gramofonové desky, ale nemáte je na čem přehrát. V lepším případě je na čem přehrát máte, ale nejste si jisti, jak jejich obsah nahrát do počítače. Poradíme v obou případech.

OBSAH
MC - audiokazety
VHS - videokazety
LP - gramofonové desky

Narozdíl od předchozího článku Zákulisí: Jak jsme digitalizovali LP desky, které můžete o víkendu poslouchat nesměřujeme k nekompromisní zvukové kvalitě, ale naopak k nízkým nákladům a co nejjednoduššímu provedení.

Digitalizujeme audiokazety

Začněme variantou, že nemáte kazetový magnetogon. Zajímavou volbou je pak dvojitý kazetový USB magnetofon ION Tape 2 Pc, který pořídíte za 2 980 Kč. Stačí ho připojit USB kabelem k PC, nainstalovat software EZ Vinyl/Tape Converter a můžete nahrávat.

digitalizace magič

ION nabízí dvě páskové mechaniky, jednu pouze přehrávací, druhá umí i nahrávat. Mazání obstarává hlava, nemusíte se tedy bát permanentních magnetů, které nesvědčí kazetám, ale v levných přístrojích byly běžné. Kopírovat tak můžete kazetu na kazetu,a to i dvojnásobnou rychlostí. Nahrávat můžete i z linkového vstupu, bohužel ne z USB. Tedy, ne že bychom pro to viděli nějaké použití.

digitalizace magič 3

Zadní panel: výstupní hlasitost, USB port, linkový vstup a výstup

Obě mechaniky pohání jeden společný motor, počítadlo má jen mechanika záznamová. Nechybí potlačení šumu Dolby B. Přehrávat a nahrávat umí i chromdioxidové kazety, volba pásku je však manuální. Autostop je funkční při přehrávání i převíjení. Provedení a konstrukce zcela odpovídají velmi nízké ceně.

Magnetofon se k počítači přihlásí jako externí zvukové zařízení a nahrávat tak můžete jakýmkoli softwarovým rekordérem. Výrobce přibalil k magnetofonu program EZ Vinyl/Tape Converter.

digitalizace MC

EZ Vinyl/Tape Converter je snad až moc jednoduchý. Pro základní práci ale stačí

Zcela "blbuvzdorný" program nenabízí prakticky žádné volby, pouze nastavení záznamové úrovně (hlasitosti) a automatické či ruční indexování (rozdělování) skladeb. Hlasitost nastavte tak, aby indikátory nepřekračovaly "0 dB", jinak bude zvuk zkreslený (přebuzení digitálního signálu - clipping). Také doporučujeme používat ruční rozdělování skladeb, automatika nefunguje.

Komplikací je, že musíte mít nainstalované iTunes, které v posledním kroku zajistí kódování a vytvoření zvukových souborů.

A jak to nakonec hraje? Zdrojem byla nově koupená kazeta TDK D-60 nahraná na tapedecku Yamaha KX-493. Následná nahrávka z IONu obsahuje relativně dost statického šumu, ve špičkách je trochu "nakřáplá". Frekvenčně je docela bohatá, basy zní trochu dunivě. Na archivní záznamy domácích událostí nebo oblíbené pohádky z dětství postačí, pro přepis hudebních skvostů z analogové audiotéky je však lepší se poohlédnout po jiném řešení.

Varianta, že máte magnetofon, nebo si koupíte deck v bazaru, není o mnoho složitější. U staršího přístroje se však vyplatí vyčistit nejdřív celou páskovou dráhu. Poslouží čistící kazeta, vždy volte tu s čistícím roztokem. Je mnohem účinnější a šetrnější než suchá verze.

digitalizace magič 2b

Mechanika kazetového magnetofonu. B - snímací hlava, C - tónová hřídel a přítlačný váleček. V místě A je u záznamové mechaniky mazací hlava.

Důkladnější je ruční čištění. Stačí k němu čistý Isopopylalkohol, respektive dnes běžně dostupný sprej Isoclene a čistá měkká jelenice. Isoclene nastříknete na jelenici a opatrně pohyby očistíte zvukovou hlavu, mazací hlavu, hřídelku a přítlačný pryžový váleček. Běžně se používají i vatové tyčinky, jsou totiž nejdostupnější. Musíte ale dát pozor, aby nikde neulpělo vlákno. Nikdy nečistěte mechaniku v chodu, protože by hřídelka mohla vlákno navinout. K hlavám se nepřibližujte kovovým

Čištění

digitalizace clean

Na čištění je ideální sprej Isoclene a čistá měkká jelenice. V nouzovém případě lze opatrně použít i neparfemované vatové tyčinky.

šroubovákem, mohl by hlavy zmagnetizovat. Hlavy se také nesmíte dotknout ostrým nástrojem.

Na okraj: Pokud to s digitalizací kazet myslíte opravdu vážně, pak je dobré mechaniku i demagnetizovat. Slouží k tomu speciální demagnetizéry, potkáte je ale hlavně v internetových dražbách a bazarech. Dala by se zvážit i kalibrace náklonu snímací hlavy, ale to, stejně jako demagnetizace, není úkon pro laického uživatele. Lepší je svěřit přístroj do péče odborníkům.

Analogový signál linkového výstupu pak musí zpracovat zvuková karta. Pro běžné nahrávání postačí integrovaná zvuková karta počítače, pro zvukově lepší nahrávky je vhodné použít kvalitní externí USB zvukovku (například M-Audio Transit).

Magnetofony mají linkové výstupy s konektory cinch, zvukové karty povětšinou Jack 3,5 mm. Redukční kabel mají v každém elektru.

K nahrávání se dobře hodí například freewarový nástroj Audacity. V něm vstupní zvukový signál snadno nahrajete, doporučujeme do formátu WAV 44 kHz, 16 bit. Z ní pak nejlépe vytvoříte CD i MP3. Strana kazety se nahraje v celku, ale přímo na časovou osu si můžete přidělat značky "popisek k výběru" na začátky skladeb. Potom zvolíte "vícenásobný export" a jednotlivé skladby se uloží zvlášť. Jednoduché a elegantní. Vzniklé soubory pak vypálíte na CD jako "Audio CD".

Přepis audiokazety na CD je hotový.

Digitalizujeme videokazety

Videopřehrávač ION s USB výstupem už není v prodeji a na českém trhu jsme dostupnou alternativu nenašli. Počítejme tedy s variantou, že přehrávač VHS kazet máte, můžete si ho půjčit, nebo ho koupíte v bazaru. My použili kombinovaný VHS/DVD přehrávač Funai D8D-D4110DB, který byl jako jeden z posledních videorekordérů ještě loni v prodeji.

digitalizace video 1

Pokud nejde o nový přístroj, prvním krokem by mělo být vyčištění páskové dráhy. Při troše štěstí ještě koupíte čistící VHS kazetu, preferujte vždy "mokrou" variantu s čistícím roztokem. Kazety se suchým čištěním jsou neúčinné a méně šetrné.

digitalizace VHS 2

Mechanika videomagnetofonu. A - mazací hlava, B - přehrávací / nahrávací hlava, C - hlava pro podélnou monofonní zvukovou stopu.

Odvážnější uživatelé se mohou pustit do pracnějšího ručního čištění, které navíc vede k lepším výsledkům. Vypojíte přístroj ze zásuvky a sejmete vrchní kryt. Čistou jemnou jelenici postříkejte čistým isopropylalkoholem (například běžně dostupný sprej Isoclene) a vyčistěte s ní rotační hlavu, mazací hlavu a i hlavu pro podélnou zvukovou stopu. Jen pozor, hlav se nesmíte dotknout žádným ostrým předmětem a ani se k nim přiblížit kovovým šroubovákem. Zmagnetizovaly by se.

U silně zašpiněných mechanik je dobré vyčistit všechna místa, která jsou v kontaktu s páskem - tedy například i kladky.

Přehrávač je nyní připraven, stačí ho připojit k počítači. Použili jsme USB převodník Terratec GrabsterAV350. Videorekordér můžete připojit buďto kabelem SCART, nebo kompozitním videem (žlutý cinch) / S-Videem (hosiden) a stereofonním linkovým vstupem (červený a bílý cinch).

digitalizace video 2

Počítač ho rozpozná jako externí obrazové a zvukové zařízení a můžete ho používat s libovolným multimediálním softwarem. Velmi jednoduchý je přibalený nástroj od MAGIXu.

Program sice nemá českou lokalizaci, ale díky názorným piktogramům a střízlivému uživatelskému rozhraní si s ním po chvilce zkoumání poradí každý.

digitalizace VHS

Přibalený program MAGIX Movies on DVD TerraTec Edition patří k těm jednodušším

Nahrajete zvukový a obrazový signál přicházející z převodníku, dejte si vždy pozor na správné nastavení úrovně zvuku. Nesmí být příliš tichý, ale ani přebuzený, ke správnému nastavení pomohou grafické indikátory.

Jednotlivé nahrávky pak můžete "ostříhat", propojit přechodovými efekty a doplnit titulky. V základním nastavení je vše připraveno pro vytvoření DVD, ale můžete video přizpůsobit pro jiné formáty. Export do souborů chybí, což je škoda.

Přepis VHS na DVD je hotový.

Digitalizujeme gramofonové desky

I zde vezmeme v potaz pouze variantu, že gramofon nemáte. Pokud máte, nebo chcete pořídit opravdu kvalitní model, pak najdete návod na digitalizaci zde. My se podíváme na jedno z nejlevnějších řešení.

digitalizace gramec

ION Profile LP je jednoduchý gramofon s USB výstupem. Při ceně 2 299 Kč je jasné, že cenové kompromisy jsou vidět na každém kroku. Největší výtky máme k raménku přenosky, které neumožňuje jakékoli vyvážení a nastavení.

Přenoska je upevněná natvrdo, za lepší vyměnit nejde. Váha na hrot je podle našeho měření necelých 12 gramů, což je opravdu hodně. Na časté opakované přehrávání desek tak tento gramofon rozhodně nedoporučujeme, opotřebení desek přehráváním bude citelné. O pohon se stará motorek upevněný na šasi, přenos pohybu na talíř zajišťuje řemínek. Na výběr jsou rychlosti 33 a 45 otáček za minutu, mechanika gramofonu je poloautomatická, takže na konci desky zvedne přenosku a vrátí do výchozí polohy.

digitalizace gramec 2

K počítači ho připojíte USB kabelem a funguje zcela stejně jako Tape 2 PC magnetofon. Dodávaný software je také stejný. Na případné odšumění a odstranění praskanců musíte použít software jiný, například zmíněné Audacity. Specializovaných nástrojů je ale celá ředa, třeba EasyTools a Sound Loundry.

digitalizace gramec 3

Zadní panel: linkový výstup, USB port, napájecí kabel

Před každým nahráváním nezapomeňte desku zbavit prachu a náboje statické elektřiny pomocí grafitového smetáčku.

Zvuk nahrávky gramofonu také odpovídá ceně. Stařičké evergreeny, pohádky a divadelní hry přehrajete docela solidně. U hudby je však nepříjemné zdůraznění sykavek a komprimovaná dynamika celkově.

Vyexportované soubory vypálíte na CD jako "Audio CD".

Přepis LP na CD je hotový.

Elektroniku ION a Terratec zapůjčila společnost Conrad.Témata: počítač, software, USB

Nejčtenější

Největší vzducholoď Zeppelin je v Praze. Podívejte se na přistání

Netradiční pohled se naskytl Pražanům i lidem, kteří bydlí mezi hlavním městem...

Netradiční pohled se dnes naskytl Pražanům i lidem v Česku, jimiž nad hlavami proletěla největší komerční vzducholoď...

Libeňský most nejde zachránit. Stavěli ho starou technologií, práci odbyli

Libeňský most

Nejde opravit tak, aby vydržel sto let, shodují se odborníci na mostní konstrukce a beton. Libeňský most je postaven...Někdo zřejmě tajně vyrábí látky ničící ozónovou vrstvu. Ale kdo a kde?

Ozonová díra, jako je nad Antarktidou na snímku, nad Arktidou není. Zatím.

Množství látek poškozujících ozónovou vrstvu v posledních letech klesá překvapivě pomalu, ohlásili vědci. Někde zřejmě...

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

Budete si moci dát na web fotky z koncertu i příští týden? GDPR přichází

Vyšší ochrana dat klientů neboli GDPR

Už v pátek 25. května začne platit Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, tzv. GDPR. Ačkoliv se kolem něj rozvinula...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Samsung představil první 8K televizor, skvostně zobrazí i běžné vysílání

Nývlt Václav: 8K TV

Společnost Samsung na trh uvedla novou vlajkovou loď QLED televizorů, model Q9S s rozlišením 8K. Televizor je vybaven...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Najdete na iDNES.cz