Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návod jako videoprezentace rychle a jednoduše. Naučí vás to ScreenToaster

aktualizováno 
Pro tvorbu videonávodů není nutné instalovat aplikaci. Stačí internetová služba ScreenToaster a máte možnost své návody vytvářet on-line, a to včetně textových titulků a hlasových komentářů.

ScreenToaster | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Když se řekne tvorba videonávodů zdarma, pak si znalí nejspíš vybaví program Wink. Slouží k tvorbě prezentací či videonávodů ve Flashi. Jsou animované a přehratelné v zařízení podporujícím Flash (nejen v PC, ale třeba i v mobilu atd.).

Program přesně zachycuje, co se na pracovní ploše PC děje, a data ukládá do souboru. Pokud tedy někomu potřebujete ukázat, jak něco udělat, a nedokážete mu to slovně popsat, lze celý tento proces ukázat krok za krokem, uložit do Flash souboru a poslat třeba elektronickou poštou či vystavit na videoserveru typu YouTube.

Doba však pokročila a díky novým technologiím a především aplikacím Web 2.0 již nemusíte tento či podobný program instalovat. Na internetu totiž existuje speciální služba ScreenToaster, která umí to samé a přidává některá vylepšení. Dokáže snímat pracovní plochu v PC, ale také audio a video z webové kamery či audio z připojeného mikrofonu.

Technické nároky

Domovské stránky najdete na této adrese. Pracovat se službou lze v PC vybavených Windows XP či novější verzí, dále v Linuxu a Mac OS X. Je optimalizovaná pro internetové prohlížeče Internet Explorer 7 a vyšší, Firefox 2 a vyšší, Chrome, Opera a Safari. Pro její spuštění musí být v operačním systému instalovaná podpora technologie Java. A je k dispozici zdarma.

ScreenToaster

ScreenToaster se představuje

Po spuštění aplikace se načte Java Applet a zobrazí se hlavní okno s informačním dialogem. V rychlosti vás seznámí s ovládáním služby. Nahrávání odstartujete kliknutím na Record či použitím klávesové zkratky Alt+S. Pak máte možnost vybrat, zda se bude snímat celá oblast pracovní plochy, či jen určitá část okna (tu si můžete nastavit, velikost i umístění), zda se má zaznamenávat i audio (z jakého zdroje), nebo pořizovat záznam z webové kamery. Pod pokročilými volbami je k dispozici možnost nahrávat pomocí VNC z hostitelského serveru. Vyberte tedy zdroj, ze kterého budete nahrávat.

ScreenToaster

Jak pořídit záznam

Jakmile záznam odstartujete, začne do pěti sekund. Máte pak možnost přepnout se do aplikace, ze které ho budete chtít pořizovat.

ScreenToaster

Po spuštění máte možnost kdykoliv ho pozastavit (opět klávesou Alt+S) či ukončit tlačítkem Stop recording. Během záznamu je vidět uběhnutý čas a jeho velikost.

ScreenToaster

Po dokončení si ho prohlédněte. Bohužel není možné se pomocí ukazatele přesouvat na určité místo. Lze si ho však pustit na celou obrazovku. Jste-li spokojeni, pak je na pravé straně část Edit video. První ikonka slouží k přidání textu. Umísťuje se automaticky na spodní část okna. Zapněte si video a tam, kam chcete umístit text, ho pozastavte. Potom klikněte na tlačítko textu. Objeví se okno, do kterého svůj text vepište. Vpravo bublinkou Add ho přidejte na toto místo a opět video spusťte. Jakmile dosáhnete části, kde ho již nechcete mít, pak video pozastavte a klikněte na tlačítko Hide. Takto si lze otitulkovat celé video.

ScreenToaster

Druhá ikonka v části Edit video slouží k odstranění zvukové stopy, další pak máte možnost nastavit obrázek začátku videa na místo, které si zvolíte, a poslední slouží k dodatečnému nahrání zvukové stopy. V části Video details již vidíte délku videa, jeho velikost a jeho náhled, který jste si v předchozím kroku nastavili.

ScreenToaster

Export záznamu

Pro uložení záznamu máte několik možností. Buď ho lze exportovat přímo na server této služby, nebo na YouTube, jako poslední se nabízí uložení do souborů MOV či SWF (nepodporuje záznam z webové kamery a zvuku z mikrofonu ani vložení titulků).

ScreenToaster

U exportu na server vyplníte metadata, jako je název, popis, tagy, kategorie apod., a také to, zda bude video viditelné pro všechny návštěvníky, či skryté a dostupné jen po zadání vygenerované URL adresy. U exportu na YouTube vyplňte své uživatelské jméno a heslo k této službě (musíte mít u ní uživatelský účet) a vepište název a popis. V obou případech se ale musíte stát registrovanými členy služby ScreenToaster. 

Závěrem

Pomocí ScreenToasteru můžete vyrábět videonávody snímané nejen z pracovní plochy počítače, ale také pořizovat záznam z webové kamery či mikrofonu a přidávat textové komentáře. Následně je lze vystavit na server této služby, poslat na YouTube či uložit jako soubor. Vytkli bychom jí nemožnost pracovat s obrázky, vkládat text na vlastní místo a také nemožnost pořízené video editovat. ScreenToaster je však zdarma a on-line, a tudíž pro tyto účely lze použít jiné, komfortnější aplikace, které však nejsou zdarma.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz