Návod: Odstraňte z ICQ reklamní proužky!

aktualizováno 
Připravili jsme pro vás jednoduchý postup, jak vypnout či zcela odstranit reklamu v jednom z nejpoužívanějších on-line kecálků na světe. Pokud tedy i vás trápí bannery v komunikačních klientech ICQ, máme pro vás připraveny hned dva způsoby, jak je velmi rychle a bez větších obtíží odstranit. Zvládne to opravdu každý.

Hned na úvod bychom měli předeslat, že v následujícím článku popisujeme již dlouho známý postup, jak reklamu z ICQ klienta odstranit. Protože si však myslím, že stále existuje mnoho takových uživatelů, kteří o něm nemají ponětí a možná by ho přivítali, vznikl tento text.

Používáte-li pro on-line komunikaci klienta ICQ (I Seek you, česky „hledám tě“), pak jste si již  jistě všimli, že se v této aplikaci zobrazuje reklama. To je jistá daň za to, že je program k dispozici pro všechny jeho uživatele zdarma. V některých situacích však zobrazování reklamy může být na obtíž. Pokud se tedy s bannerem trápíte i vy, máme pro vás jednoduchý postup, jak se ho na vlastní zodpovědnost zbavit.

Trocha  historie ICQ
ICQ vzniklo pro potřeby izraelských vojenských výzvědných služeb. V současné době čítá jeho komunita na desítky miliónů aktivních uživatelů, přičemž jeho popularita v našich poměrech je přímo nevídaná. V Česku existuje jen málo internetových uživatelů, kteří by o programu ICQ neslyšeli. První verze se objevila v listopadu roku 1996. Vypustila ji čtveřice izraelských počítačových nadšenců, která založila společnost Mirabilis. Jejich klient během několika prvních dní po vypuštění nezaznamenal žádnou velkou odezvu, ale to se během několika následujících týdnů zcela změnilo. Během nich došlo k řetězové reakci, kdy na nejznámějších softwarových serverech, sdružujících aplikace k downloadu, bylo staženo na stovky tisíc ICQ klientů.

Současnost
Komunikačního klienta ICQ včetně jeho protokolu, běžícího na centralizované síti (síť využívající centrálních serverů, které slouží k vedení databáze připojených uživatelů) nyní provozuje společnost America Online (AOL). Ta za jeho používání nevyžaduje žádný poplatek. Své výdaje se pokouší hradit prodejem reklamy zobrazující se v klientech.

Ale je to právě reklama, která trápí nejednoho uživatele tohoto klienta. Pokud však chcete, můžete ji z klienta odstranit. Nejde o žádný složitý postup či razantní zásah do systému. Díky našemu plně vysvětlujícímu návodu by to měl zvládnout snad každý uživatel ICQ. Konečně se tak zbavíte dotěrného blikání, natahování reklam a získáte více místa na pracovní ploše.

Není verze jako verze
Od vzniku ICQ vyšla již pěkná řádka různých klientů. My se nebudeme věnovat všem a odstranění reklamy vám ukážeme na verzi ICQ Pro 2003b, ICQ 4 Lite a zatím poslední verzi ICQ 5 Lite. Používáte-li ještě staršího klienta, můžete postup zmíněný (manuální) v článku aplikovat i na něj. Měl by fungovat, v praxi jsme to však netestovali. Odstranění reklamy lze provést jak manuálně, tak i plně automaticky pomocí speciální softwarové aplikace. Reklamních proužků je v ICQ hned několik. Především jde o banner umístěný v hlavním okně a také o reklamu, jenž se zobrazuje v oknech pro zprávu osobě, se kterou komunikujete.

Manuální způsob:
První metoda spočívá v úpravě systémového souboru. Je sice určena spíše zkušenějším uživatelům, ale pokud budete postupovat přesně krok za krokem, zvládne ji i začínající uživatel.

Postup by měl fungovat pro všechny verze ICQ.

1. Vypněte ICQ - zcela ho zavřete, nestačí přepnout do režimu off-line! Přejděte do složky, kde se nachází soubor hosts. V každém operačním systému Windows je jeho výchozí umístění jiné:

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts (pro Windows XP)
C:\WINNT\system32\drivers\etc\hosts (pro Windows 2000 a NT)
C:\WINDOWS\hosts (pro Windows 95/98 a ME)

Odstraňte z ICQ reklamní proužky

2. Soubor nyní otevřete. Pokud na něj např. ve Windows XP poklikáte ukazatelem myši, objeví se okno pro otevření. Soubor totiž ve Windows není propojen s žádným programem. Vy ho však můžete bez problému otevřít aplikací Poznámkový blok (Notepad). Pokud používáte souborového správce Total Commander, stačí soubor označit a stisknout klávesu F4.

Odstraňte z ICQ reklamní proužky

3. V otevřeném okně se přesuňte na poslední řádek (pod 127.0.0.1  localhost). Nyní zadejte příkaz 127.0.0.1 stiskněte klávesu Tabulátor a připište ar.atwola.com. Výsledek vidíte na obrázku.

Odstraňte z ICQ reklamní proužky

4. Nyní na hlavní liště klikněte na Soubor a vyberte položku Uložit. Křížkem vpravo nahoře okno hosts, respektive Poznámkový blok uzavřete.

5. Přejděte do ICQ složky LiteDataFiles. U ICQ 4 Lite a ICQ 5 Lite se nachází v cestě C:\Program Files\ICQLite\LiteDataFiles. U ICQ 203b Pro, potom C:\Program Files\ICQ\DataFiles. Na toto místo zkopírujte (nebo vytvořte) prázdný soubor. Nyní ho pojmenujte jako banner.gif. Budete upozorněni, že v adresáři se již nachází soubor se stejným názvem. Vy však zvolte, že ho chcete přepsat. Ten samý postup proveďte ještě jednou, tentokrát pro soubor climage.gif.

Odstraňte z ICQ reklamní proužky

6. Nyní již stačí klienta znovu zapnout a to je vše. Na plochách, kde byla dříve reklama se zobrazí prázdné místo.

Po aplikaci: ICQ 2003b Pro s reklamou a bez reklamy

Odstraňte z ICQ reklamní proužky       Odstraňte z ICQ reklamní proužky

Automatický způsob:
Druhý a pro některé z vás také schůdnější způsob spočívá v aplikaci speciálního programu. Jde o jakýsi patch (opravný či rozšiřující balíček programu). Pro každou verzi je určen trochu jiný patch. Výhoda tohoto způsobu, oproti předchozímu, je nejen v tom, že nemusíte zasahovat do nastavení systému, ale také v tom, že vám odstraní nejen reklamu, ale také rovnou pozice na kterých se zobrazovala. To znamená, že v klientech nebudete vidět místo reklam ani prázdná místa.

1. Nejprve si stáhněte patch pro vaši verzi ICQ:

ICQ 5.04 Lite nebo na ICQ 5.04 Build 2321 bannerkiller
ICQ 4 Lite nebo na ICQ Lite B1807 1717 1646 Ad Remover
ICQ 2003b Pro nebo na ICQ Pro 2003b b3916

Poznámka: Všechny antibannery a další vychytávky k ICQ naleznete na ET Planet.

2. Vypněte ICQ. U patche pro verzi ICQ 2003b Pro a ICQ 5.04 stačí stažený soubor rozbalit, spustit soubor anti-banner_patch_for_icqpro_build3916, respektive ICQ 5.04 build #2321 Banner Killer.exe a proklikat se okny. U patche pro verzi ICQ 4 Lite musíte stažený soubor rozpakovat a soubory banners.xml a crack.bat umístit do složky s ICQ 4 Lite (C:\Program Files\ICQLite\). Nyní poklikejte na soubor crack.bat.

Odstraňte z ICQ reklamní proužky

Po aplikaci: ICQ 2003b Pro s reklamou a bez reklamy

Odstraňte z ICQ reklamní proužky       Odstraňte z ICQ reklamní proužky

Závěrem
Je-li vám proti srsti tento návod použít a zasáhnout do kódu programu ICQ (a tím tak vlastně připravit AOL o příjem z reklamy), nemusíte postup aplikovat. Pokud však reklamu nechcete trpět, můžeme vám vřele doporučit alternativní aplikaci pro komunikaci v reálném čase, kde se bannery nenachází. Díky Mirandě získáte většinu funkcí, které má ICQ klient a dokonce si nebudete muset zřizovat nový účet. Stačí klienta pouze nainstalovat, přihlásit se k účtu ICQ a začít chatovat. Miranda vám navíc poskytne řadu dalších funkcí a je zcela zdarma.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Deset doplňků, které vymáčknou z Firefoxu ještě více

Firefox

Firefox Quantum je nejnovější verze internetového prohlížeče od Mozilly s novým a vylepšeným rozhraním, rychlejším...

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz