Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návod: Úchvatné, funkční a vyrobené vlastními silami. Také chcete takové vlastní filmové DVD?

aktualizováno 
Tvorba vlastního filmu, který je možné přehrát ve stolním DVD přehrávači, není dnes vůbec obtížná. Stačí k tomu pouze váš čas a software, který již možná máte. Zbytek vám již ukážeme krok za krokem my.

Vlastní filmové DVD může mít každý | foto: Václav Nývlt

Letní měsíce jsou za námi, prázdniny již skončily a doba, kdy pracující čerpali více dovolené, než je tomu v jiných měsících se také pomalu chýlí ke svému konci. Právě uplynulých několik měsíců je doslova rájem pro vznik neopakovatelných filmových okamžiků. Nyní vás čeká obrovský kus práce v podobě zpracování těchto okamžiků. Avšak nemusí to být neúmorná práce. Chcete–li se o své zážitky podělit s blízkými, vytvořte si vlastní filmové DVD. Není to nic těžkého a nemusí vás to stát tisíce.

Existuje mnoho a mnoho programů, které nabízejí uživatelům zpracování filmových záznamů do formátu DVD–Video, tedy filmového DVD. Některé z nich jsou lepší, jiné zase horší. Každý z nás od nich jistě požaduje něco jiného. Někomu jde hlavně o výrobu perfektního menu, jinému o kvalitu videa, možnost přidat další zvukovou stopu, komentář, titulky, videa prolínat atd. Jestliže máte svého favorita již jasného a nedáte na něho dopustit, můžete se o něm zmínit v diskuzi.

Ti z vás, kteří s tvorbou vlastních DVD teprve začínají, však jistě uvítají nějaký produkt, který nebude složitý, bude v češtině a navíc k němu nebudete muset znát problematiku zpracování videa. Kde však nějaký takový sehnat a pokud možno za něj neplatit? Zkuste produkt Nero Vision, který se nachází v multimediálním balíčku Nero Expres Rom. Většina z vás ho jistě doma má, takže ho nemusí kupovat. Pokud ho přece jen nemáte, tak si ho můžete pořídit za 1 500 Kč. Jeho koupě se vám však mnohokrát vrátí. V balíku se totiž nachází celá řada užitečných produktů pro zpracování videa, audia a fotografií. Nechybí ani oblíbený vypalovací program, který dnes na platformě Windows nemá prakticky konkurenci.

Nero Vision je jednoduchá aplikace s pokročilými funkcemi, která dokáže krok za krokem vytvořit filmové DVD doslova na míru. Pomocí ní můžete video sestříhat, vytvořit film včetně kapitol, vložit přechodové efekty, texty, titulky, hudbu, spouštěcí menu a ještě více. Program samotný je navíc intuitivní a v češtině.

Kde Nero stáhnout
Pokud přece jen Nero ještě nevlastníte a chcete si nejprve vyzkoušet jeho funkce pro zpracování videa, stáhněte si ho zde – Nero Burning Rom (178 MB). Následně proveďte jeho instalaci. Poté spusťte aplikaci Nero Vision, která se nachází ve Start menu pod Nero 7 Ultra Edition v podsložce Fotografie a video.

Tvorba vlastního filmového DVD

Jak vytvořit DVD–Video
Jestliže máte video zachycené v digitální podobě a na pevném disku počítače, zvolte možnost Vytvořit DVD –> DVD–Video. Pokud dosud zaznamenáváte na analogovou kameru, musíte nejprve video do PC dostat. Máte–li v PC kartu pro připojení analogové kamery, tak ji připojte a video zachyťte pomocí volby Nahrát video na pevný disk.

Tvorba vlastního filmového DVD

1. Jak přidat videosoubory
Nejprve je nutné vybrat video soubory. To učiníte volbou Přidat videosoubory. Najednou jich lze vložit i několik, takže nemusíte vybírat jeden po druhém. Aplikace zjistí parametry videa a vloží ho do seznamu projektu. Zcela dole naleznete lištu, která vás informuje, kolik se ještě na filmové DVD vejde záznamu. Přitom již nyní si lze vybrat, na jaké médium bude video později uloženo (jednovrstvé, dvouvrstvé DVD či 8cm DVD). Pokud máte video opravdu dlouhé, nemusíte se bát, že se na disk nevejde. Nebude to však zadarmo. Budete muset oželit jeho kvalitu. Nero Vision vám totiž nabídne její automatické snížení. Kvalitu videa lze měnit také v závěru tvorby disku.

Tvorba vlastního filmového DVD

2. Jak stříhat video
Potřebujete–li u videa kousek vystřihnout, poklikejte na něm v seznamu titulů. Otevře se ve speciálním editoru. Zde si ho můžete přehrát a ikonkou nůžek se přepnete do střihového režimu. Vyberte myší začátek a konec úseku pro vystřihnutí a znovu klikněte na tlačítko nůžek. Zvolený úsek bude vymazán. Takto zeditujte všechny vložené klipy.

Tvorba vlastního filmového DVD

TIP: Nezapomínejte v průběhu tvorby vašeho filmového DVD projekt neustále ukládat. Lze tak učinit tlačítkem Uložit.

3. Jak vytvořit film s titulky, videopřechody a dalšími efekty
Budete–li mít dostříháno, zůstaňte ještě v tomto okně. Na pravé straně si ze seznamu postupně vyberte tituly pro váš film. Naskládejte je na časovou osu dole. Jakmile budete hotovi, přepněte seznam titulů na záložku Zobrazit textové efekty. Zde naleznete téměř 30 možností, jak vložit úvodní titulky. Mezi jednotlivé scény lze vložit i přechody či videoefekty. K tomu slouží další dvě záložky. Efekty umístíte tak, že je uchopíte a vložíte mezi videa. Pokud na ně poklikáte, můžete nastavit jejich vlastnosti. Chcete–li nahradit zvuk videa například hudbou, klikněte na tlačítko složky s lupou a hudební soubor vyberte. Poté ho umístěte na časovou osu. Nezapomeňte však na video, které má být bez zvuku, poklikat a v dialogovém okně změnit hlasitost na nulu. Tlačítkem Play v přehrávači se můžete podívat na náhled – zda je přechod použitelný. S volbami v tomto kroku si hrajte tak dlouho, dokud nebudete spokojeni.

Tvorba vlastního filmového DVD

4. Jak vytvořit kapitoly videa a dokonalé menu
Nyní klikněte na tlačítko Další. V seznamu vpravo klikněte na volbu Vytvořit kapitoly. Vyberte místo, kde má být nová kapitola a klikněte na druhé tlačítko zprava u náhledu videa. Kapitoly lze jak přidávat, tak odebírat – pokud budete chtít změnit jejich umístění. Klikněte dvakrát na tlačítko Další. Tím se dostanete k tvorbě DVD menu. Na pravé straně pomocí rolovacího menu máte na výběr několik předpřipravených šablon menu. Kliknutím na tlačítko Upravit menu si můžete to stávající upravit, anebo vytvořit zcela nové. Měnit lze nejen podobu tlačítek, ale také zda na nich má být obrázek či se přehrávat videosekvence (zadat lze jak dlouho). Můžete je dokonce i libovolně po menu přemisťovat. Avšak nepřesouvejte je za označené hranice. Na televizorech by totiž přesahující prvky nemusely být viditelné. V menu lze měnit nejenom vzhled, ale také pozadí a písmo. Nastavit můžete text hlavičky/patičky, stíny, barvy a také máte možnost přidat hudbu. Záleží jen na vás, co v menu budete chtít mít.

Tvorba vlastního filmového DVD

TIP: Projekt nemusíte vytvořit pouze z videa. Disk může být multimediální, a tak si lze vytvořit film, videoklip, anebo prezentaci s obrázků, která bude doplněna o hudbu. Slideshow vytvoříte kliknutím na volbu Vytvořit prezentaci.

5. Jak si vše prohlédnout před vytvořením
Nyní klikněte dvakrát na tlačítko Další. Dostanete se do okna s náhledem. Zde si můžete vyzkoušet všechny volby vašeho budoucího filmového disku. Klikněte na tlačítko Náhled animace menu. Doporučujeme vše řádně otestovat, protože proces převodu videa na DVD–Video formát je časově náročný. Využít můžete jak interaktivitu menu (pomocí myši), tak i vše díky virtuálnímu ovladači.

Tvorba vlastního filmového DVD

6. Jak nastavit kvalitu a možnosti kódování videa
Posledním krokem – před odstartováním převodu videa do podoby pro DVD – je nastavení jeho výsledné kvality. Zcela dole tedy klikněte na položku Více a vyberte Možnosti videa. V záložce Obecné zkontrolujte, zda je zde nastaven režim videa PAL. Přepněte se na kartu DVD–Video. V položce Kvalita přepočtu kódování zvolte patřičný datový tok. Stačí vybrat kvalitu vyjádřenou slovy, podle čehož se upraví datový tok. Standardně je nastaveno Automaticky. Nero Vision tak přizpůsobí datový tok velikosti videa nebo videí dle projektu. Budete–li nastavovat položky manuálně, měl by datový tok být alespoň 5 000 kbitů a rozlišení 720 x 576. Tímto nastavením byste neměli poznat případné zhoršení kvality videa. Zvolte také poměr stran (zda budete více přehrávat na TV s poměrem stran 16:9 anebo 4:3) a především formátu zvuku. U režimu kódování nastavte Vysokou kvalitu. Video bude kódováno dvakrát a kvalita bude o něco vyšší. Dialogové okno potvrďte tlačítkem OK.

Tvorba vlastního filmového DVD

A jdeme do finále
Na pravé straně vyberte, že chcete DVD–Video disk vytvořit do složky – položka Zápis do složky na pevném disku. Kliknutím na tlačítko Zápis odstartujete kódování. Pracovní doba je přímo závislá na tom, jak je video dlouhé a hlavně na výkonu počítače. Po dokončení stačí vypálenou složku prostřednictvím programu Nero Burning Rom vypálit jako DVD–Video a video bude připraveno pro přehrávání ve stolním DVD přehrávači.

Závěrem
První vámi vytvořená filmová DVD nebudou hned úchvatná a perfektní. Jistě naleznete řadu věcí, které byste rádi změnili. Avšak při každém novém projektu se budete jistě zdokonalovat. Nakonec bude pouze otázkou času, než se vám povede DVD, které jistě ohromí vaše známé a nejbližší.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

Ilustrační foto

Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

Najdete na iDNES.cz