Návrat malých počítačů.

  9:00aktualizováno  9:00
Malé věci asi nikdy nevyjdou z módy. Jeden z trendů letošního Comdexu jsou zařízení, která přinášejí na co nejmenším prostoru maximum vlastností či funkcí. Tato móda se nevyhnula ani počítačům.
Letošní podzimní Comdex má mnoho přívlastků, jedním z nich by mohl být i veletrh malých a úsporných zařízení. K zmenšujícím se procesorům, přenosným zařízením a dalším, se přidaly počítače či chcete-li jejich case. V nadcházejícím roce budou mít zelenou počítače v mini. Přesvědčit se o tom můžete na stáncích společností prodávajících kompletní sestavy jako je Hewlett-Packard nebo Compaq.

Mini je v módě

Aktuální řada tenkých procesorů CompaqDůvodů, proč se vrací do módy minipočítače je několik. Jedním z nich je určitě úspora místa. Další důvod může být zajímavý vzhled a možnost designérských úprav. A proč právě nyní se dostávají ke slovu právě takové zařízení? To je způsobeno celkovou miniaturizací v průmyslu informačních technologií. Mnoho zařízení, která v minulosti zabírala velký prostor se při stejné funkčnosti dá například integrovat na základní desku.

Řešení od Compaqu

Tenký počítač Compaq D500 pro rok 2002Nejlépe si lze budoucí tenké počítače představit při pohledu na Compaq EVO D500. Společnost Compaq má s tenkými počítači velice dobré zkušenosti a uvádí, že jejich současný prodej vytváří 50-60% prodeje všech jejích počítačů. EVO D500 se již rozměrově velice přibližuje notebookům a zdá se, že si tak trochu od nich vypůjčilo i design. Počítač je vybaven multibay zařízením, které umožňuje pracovat s různými diskovými a optickými mechanikami, které se například využívají i v noteboocích značky Compaq, což znamená, že je lze mezi počítačem a notebookem přehazovat.

Dalším zajímavým prvkem je tzv. Multiport, tento modul určený původně pro notebooky připojí počítač k bezdrátové síti standardem Wi-Fi nebo lze použít modul pro BlueTooth. Celý počítač má být až neuvěřitelně tichý o což se nemalou měrou zasloužil i speciální systém chlazení a využití procesoru Pentium 4 s nízkým tepelným vyzařováním.

e-PC od HP

Příspěvek do rodiny minipočítačů: e-PC od společnosti HP Také pravděpodobný budoucí společník Compaqu společnost Hewlett-Packard, předvádí na Comdexu svůj pohled na tenký počítač. Jmenuje se e-PC a je tak malý, že musí mít napájecí adaptér vně krabice, jako u notebooků. A dovnitř se také toho mnoho nevešlo: pevný disk, paměť, volitelná optická mechanika a základní deska s integrovanou grafikou, zvukem a sítí.

Hewlett-Packard věří, že tento sytém si najde u zákazníků oblibu díky své snadné skladovatelnosti, přenositelnosti a v neposlední řadě prý až o 35%vyšší stabilitě stabilitě systému, díky menším možnostem zásahu do hardwarového vybavení ze strany užiatele.

Mají tenké počítače budoucnost?

Shrňme si to, mini počítač nabízí úsporu místa a snadno se přenáší. Dále tak jako u notebooků nabízí větší stabilitu díky horší modularitě, což je na druhou stranu nevýhoda, neboť při případném upgrade je člověk odkázán pouze na jednu společnost. Dlaší problém může být s počítači, které nebudou mít dobře vyřešený systém chlazení a odvod tepla.Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...Najdete na iDNES.cz