Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Oznámí Obama po znovuzvolení plán na základnu u Měsíce?

  14:01
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prý vážně uvažuje o vytvoření obývané základny v sousedství Měsíce. Šlo by o rozumný a zároveň revoluční krok, ale důkazů podporujících tvrzení je zatím málo.

Předpokládaná podoba první verze rakety SLS při startu | foto: NASA

Představivost fanoušků kosmonautiky těsně po volebním úspěchu Baracka Obamy zjitřil server Space.com, podle jehož informací se NASA chystá k velkému prohlášení. Má se jednat o plány na stavbu nové obyvatelné vesmírné stanice. Neměla by na rozdíl od ISS ležet sotva pár set kilometrů nad Zemí, ale za odvrácenou stranou Měsíce.

Vesmírnou stanici by údajně NASA chtěla postavit v takzvaném Lagrangeově libračním bodě. To je místo, kde jsou v rovnováze gravitační a odstředivé síly v soustavě dvou těles rotujících kolem společného těžiště. V daném případě Země a Měsíce. Důležité je, že pokud do takového místa něco umístíte, měl by daný objekt (čistě teoreticky) v místě zůstat navěky. Prakticky to tak není, protože se najdou i jiné vlivy (tlak slunečního větru atp.), které objekt nakonec z rovnovážného bodu vychýlí. Ale rozhodně platí, že lidské družice se v tomto bodě mohou udržet s velmi malou spotřebou paliva a dlouho.

Libračních bodů se využívá už dnes. Poměrně zabydlený je například librační bod soustavy Země-Slunce, kde jsou umístěny například kosmický dalekohled Planck nebo Herschelova vesmírná observatoř. Bod leží při pohledu ze Slunce leží asi 1,5 milionů kilometrů přímo za Zemí a obíhá kolem Slunce stejně rychle jako naše planeta.

Librační bod vybraný údajně NASA pro její novou stanici (dále jen L2) leží zhruba 445 tisíc kilometrů od Země a asi 60 tisíc kilometrů nad povrchem odvrácené strany Měsíce. Mohla by snad sloužit při návratu lidí na Měsíce. Ještě spíše také být prvním krokem k "dobytí" prostoru mimo oběžnou dráhu naší planety, například při pilotovaném letu k nějakému asteroidu.

Byť by třeba nebyla stanice obývaná trvale, představovala by také proti ISS ohromný skok do prázdna. Leží už v oblasti, kde je vliv zemské gravitace skutečně zanedbatelný a také mimo ochranný magnetický štít Země. Vzdálenost od Země je tak veliká, že případná záchrana posádky či zásobování by bylo mnohonásobně komplikovanější než ze současné mezinárodní stanice, která vlastně není tak "vesmírná" jako oběžnice Země. 

Do plánů zapadá

Připomeňme, že před dvěma lety Obama vytyčil jako jeden z hlavních úkolů NASA let člověka na asteroid. Později, po roce 2030, by američtí astronauti mohli navštívit i oběžnou dráhu kolem Marsu.

Let k asteroidu by měla pomoci uskutečnit raketa SLS a loď Orion původně určená v podstatě pro návrat na Měsíc a jako hlavní americký prostředek pro dopravu astronautů do vesmíru. Očekává se, že SLS s Orionem bude startovat nejprve prázdná, snad v roce 2017. S astronauty by se měla podívat do vesmíru nejpozději v roce 2021.

Těžko se dá předpokládat, že by hned první lety směřovaly přímo k asteroidům nebo dokonce na Mars. Dává tedy do jisté míry smysl, že by nosič i loď prošly ještě předtím "ostrou zkouškou" při stavbě vesmírné stanice v bodě L2. Představitelé NASA se údajně domnívají, že by tento let rozpočet agentury nepřipravil o mnoho prostředků navíc. Mohlo by jít jen o efektivnější využití nosiče, který stejně musí projít nějakým "ověřovacím" provozem a se kterým si NASA zprvu nevěděla možná tak trochu rady.

Plán tedy zdánlivě zapadá a prezidentova administrativa je s ním údajně srozuměna. Agentura je nechtěla zveřejňovat před koncem volebního klání, protože plány druhého prezidentského kandidáta Mitta Romneyho ohledně NASA nebyly zcela jasné, i když slíbil, že přehodnotí směrování agentury.

Kde jsou důkazy?

Potíž je, že zatím nejde o nic víc než jen neoficiální "šeptandu" a neověřená tvrzení. Hlavním zdrojem zprávy na Space.com je John Logsdon (Wikipedia) z Univerzity George Washingtona. To je uznávaný odborník, který má v NASA skvělé kontakty a je dokonce sám členem poradního sboru agentury. Ale není přímo v jejím vedení.

Podle Space.com tvrzení o stanici v bodě L2 podporují i zákulisní informace, ale z České republiky je do washingontských kuloárů daleko a oficiálně se NASA k informacím nevyjadřuje.

Jisté náznaky tu však jsou. V září něco naznačila zástupkyně ředitele NASA Lori Garverová (a nebyl u toho jen Space.com). Podle ní plán, který agentura předložila Kongresu, počítá s lety nového nosiče SLS daleko za nízkou oběžnou dráhu Země do prostoru gravitační soustavy Země a Měsíce. Až poté zmínila lety k asteroidům, Měsíci a Marsu. Kdo chce doufat, tedy může (stejně jako my na Technetu). Více než naději zatím ovšem fakta neuživí.

Oprava: Původní verze článku chybně uváděla informaci převzatou z ČTK, že hypotetická stanice má být ve vzdálenosti 1,5 milionů kilometrů od Země. V této vzdálenosti ovšem leží jeden z libračních bodů soustavy Země-Slunce, nikoliv Země a Měsíce. Za chybu se omlouváme a děkujeme Radimu Sukovi za upozornění.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 13 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 65 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 33 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 65 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Hoover skrýval celý život homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 9 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Revoluční funkce nebo zbytečnosti Windows 11, rozhodnutí je na vás

v diskusi je 10 příspěvků

10. května 2024

Nové aplikace, funkce a vlastnosti. Windows 11 se ještě více zaměřuje na uživatele a posouvá...

Apple čelí hněvu lidí za destruktivní reklamu. Ničí umění kvůli tabletu

v diskusi je 16 příspěvků

9. května 2024  12:48

Nová reklama Applu na čerstvě představené tablety iPad vyvolala na internetu vlnu hněvu. V reklamě...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...