Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Navštivte kamarády vzdálené tisíce kilometrů. On-line, zdarma a bez instalace

aktualizováno 
Videokonference bez registrace, bez instalace a zdarma - tak lze nejsnadněji charakterizovat novou Web 2.0 službu MeBeam. Není sváteční období nejlepším časem ji vyzkoušet?

MeBeam.com - videochat bez instalace

Během prosince se zrodila nová a poměrně originální komunikační služba - MeBeam. Má ji na svědomí stejná skupina lidí, která dala vzniknout populárnímu komunikačnímu IM klientovi Meebo. Zatimco Meebo se zaměřuje jen na textovou komunikaci, MeBeam k tomu přidává i obraz a zvuk.

Podstatné je, že vše, co k využití služby potřebujete, již zpravidla máte. Počítač připojený k internetu, webový prohlížeč a mikrofon. Webkamera není podmínkou, ale pokud má jít o úplnou videokonferenci, tak se bez ní samozřejmě neobejdete.

Co je k tomu třeba?

To hlavní jsme si již vyjmenovali výše. Žádné specifické nároky na počítač ani vybavení kladeny nejsou - připojení k internetu nemusí být nijak extra rychlé, na běžném 512 kbit/s (obousměrně) nám videokonference ve dvou běhala zcela bez problémů. Pokud byl však na druhém konci CDMA modem s připojením od O2, komunikace byla takřka nemožná - příliš nízký upload a vysoká latence.

Pro chod aplikace je nutné mít v internetovém prohlížeči nainstalovaný Flash plugin, úspěšně jsme ho vyzkoušeli v Internet Explorer 6, IE7 a FireFox 2.0. Služba je nezávislá na použitém operačním systému -vyzkoušeli jsme na Win 2000, Win XP, Win Vista a MacOS X Leopard.

Jak to funguje?

Nejprve spustíte webový prohlížeč a zobrazíte si stránku www.mebeam.com.

Tam buďto zadáte název existující místnosti, jejíž jméno vám někdo poslal, nebo vytvoříte vlastní novou místnost. Pokud místnost existuje, po přihlášení se zapojíte do komunikace s ostatními uživateli, pokud vytvoříte místnost novou, musíte si k sobě pozvat toho, s kým chcete hovořit.

Stačí na stránce stisknout klávesovou zkratku CTRL+C a obsah schránky poslat mailem nebo po kecálkovi komunikačnímu partnerovi. Ten se, po kliknutí na link, okamžitě do místnosti přihlásí. Případně mu stačí poslat jen název místnosti a adresu služby. 

Do jedné místnosti můžete pozvat i více lidí, záleží pak především na rychlosti připojení - čím více oken, tím vyšší náročnost na rychlost.

Praktický provoz

Nejprve se podíváme na několik drobných komplikací.

Na microsoftích stanicích jsme nenarazili na problém, na Apple je nutné nastavit vzorkovací frekvenci zvukové karty na 48 nebo 44,1 kHz - standardní 96 kHz Flash plugin chybně interpretuje a zvuk byl velmi zkreslený.

Druhý háček může být, pokud se pokusíte volat například z firemní sítě. Komunikace totiž probíhá přes port 1935, který používá protokol RTMP (Real Time Message Protocol) Macromedia Flash Communication Server MX, což je technologie, na které celý MeBeam pracuje. Někteří správci sítí tento port uzavírají a komunikaci znemožňují.

Na možnosti obejití této restrikce se dle dostupných informací pracuje, její případné využití je ale na uvážení každého - redakce Technet.cz ji nemůže doporučit. Na mimofiremních připojeních však s komunikací žádný problém zaznamenán nebyl, port bývá implicitně otevřen.

A teď už jen pozitivní zjištění. 

Vytvoření místnosti a navázání spojení s druhou osobou je dílem několika vteřin. Přenos zvuku je poměrně kvalitní - srozumitelný a jeho zpoždění a celistvost záleží na kvalitě datového připojení. Přenos obrazu byl také poměrně plynulý, ačkoli nemá zrovna nevyšší rozlišení, ale na videokonferenci je více než adekvátní.

Je vám smutno?

Pokud je vám smutno a chcete si jen s někým popovídat, můžete využít voby "random room" - ta vás přihlásí do některé z existujících místností (zatím funguje pro šest správci definovaných) - a můžete si pokecat s úplně cizími lidmi. Dětem do šesti let nedoporučujeme.

MeBeam je nový projekt, který zatím běží spíše v testovací verzi a stále se na něm pracuje. Ve vývoji je například propojení s GTalk a možnost provázání s různými klienty a protokoly.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Najdete na iDNES.cz