Navštivte město budoucnosti. Doprava zdarma

aktualizováno 
Krajní pruhy silnice se večer promění v chodníky, a když se lidé podívají na ulici skrze skrze chytrý telefon, uvidí ve které budově probíhá jaká kulturní akce. Takhle vypadají vize korejských urbanistů, a za pět let i jedno soulské předměstí.

„Digital Media City“ (http://dmc.seoul.go.kr/english/jsp/about/overview.jsp), jak se projekt oficiálně nazývá, se začalo rodit v hlavách soulských zastupitelů a developerů už v devadesátých letech. Soul se dlouhodobě snaží přilákat co nejvíce technologických společností a futuristická čtvrť pro sídla korporací i bydlení zaměstnanců je podle jeho radnice tím správným magnetem.

Metropole se však do roku 2002 intenzivně připravovala na pořádání mistrovství světa v kopané, a tak nezbýval dostatek zdrojů. Nyní však už jsou stavební práce v plném běhu. Co nové předměstí svým obyvatelům a návštěvníkům nabídne?

Elektronika kam se podíváš

Téměř všechny vymoženosti se motají kolem konceptu „všudypřítomné výpočetní techniky“ (tzv. „ubiquitous computing“). Čtvt bude plná bezdrátově propojených senzorů, čipů a dataprojektorů a místní budou moci využívat mnoha originálních služeb.

Nejzajímavější je asi dopravní systém. Automobilka Hyundai vyvinula pro novou čtvt malý elektromobil „EtherBeetle“, který bude na ulici k dispozici zdarma, aby kohokoli dopravil kamkoli po Digital Media City, a to zčásti pomocí hlasového ovládání. Dopravní značení bude proměnlivé, dokonce i čáry na některých ulicích nebudou namalované barvou, ale promítané, a ve chvíli, kdy počítače zjistí, že opadla dopravní špička, se z krajních pruhů stane prostor pro pěší. Cedule s jízdními řády budou okamžitě reagovat na náhlé změny v dopravě a taxíky v Digital Media City přivoláte stisknutím tlačítka na telefonu, najdou si vás pak samy.

Ostatně, obyvatelé ani návštěvníci nebudou mít moc důvodů své mobilní telefony nebo PDA odkládat. Chystají se na ně například marketingové finty v podobě zasílání časově omezených kupónů na slevu v kavárně, kolem které projdou. Na displeji si lidé budou také moci zobrazit ulici, na které právě stojí, posetou informacemi o tom, ve které budově mohou navštívit jakou kulturní akci.

Pro ovládání například některých dveří půjde využít vlastní dlaň; když ji rozevřete pod malým projektorem, objeví se vám na ni menu, které budete moci ovládat prsty druhé ruky.

Restaurace by měly pomocí displejů ve stolech umožnit návštěvníkům kontrolovat přípravu vybraného pokrmu, během jídla pak budou moc labužníci například sledovat fotografie z kraje, ze kterého recept pochází.

Čtvť nejen inženýrů, ale i umělců

Na své si přijdou i ti, kteří před ryze praktickým využitím techniky dávají přednost zábavě nebo umění, především tomu modernímu. Lampy na některých ulicích budou reagovat barvou a intenzitou světla na velikost a hlučnost procházejících skupin chodců.. Na jednom z  domů bude velký displej ukazovat graf příchozích a odchozích dat do oblasti z a do různých částí světa, a opodál zase budou moct lidé na velkých obrazovkách pozorovat přímé přenosy z ulic sesterských měst.

Digital Media City by mělo žít i analogovou kulturou, například pouličním divadlem; to hlavně proto, aby přilákalo co nejvíce umělců a kreativců, a stalo se tak známým a prestižním.

Opravdu světlejší zítřky?

Nová čtvrť kromě nadšení z pokroku vzbuzuje i otázky. Budou skutečně její obyvatelé žít díky elektronice lepší život, anebo budou drahé technologie používat namísto levných a snad i jednodušších věcí, jako jsou třeba plakátovací plochy nebo klíče? Nenastane chaos, až vypadne proud? Bude možné po desítky let neustále pořád různé kulturní akce? Co se s městečkem stane, až výpočetní technika projde lety evoluce a najednou se Digital Media City stane zastaralou periferií? A co bude s jeho obyvateli až zestárnou, a technice kolem sebe přestanou rozumět?

Ze středu Evropy tedy bude možná lepší sledovat nové soulské předměstí nejen jako krok vpřed, ale také jako zajímavý experiment, který se nemusí zcela podařit. My zatím musíme být vděční za každou kavárnu, která u pár stolků nabídne připojení k internetu přes WiFi.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Česká firma koupila výrobce nejmodernějších německých akrobatických letounů

Společnost Skyleader koupila společnost Xtremeair GmbH, která vyrábí...

Společnost Skyleader vyrábí několik typů letadel a nyní přibere další dvě z německé firmy, kterou právě koupila.

VIDEO: Co jste v žádném případě neměli vidět: tak vypadá příprava veletrhu

IFA v Berlíně 2018

Krabice, bedny a nářadí. To všechno musí přes noc zmizet. Na berlínském výstavišti vrcholí přípravy na technologický...

Skoro špionážní větroň. Amatéři překonali rekord letounu U-2

Kluzák Perlan 2

Větroň Perlan 2 se nad Andami vznesl do výšky nad 23 kilometrů a překonal tak mimo jiné i oficiální rekord ve výšce...

Reality Jižní Morava s.r.o.
Manažer(-ka) pobočky realitní kanceláře

Reality Jižní Morava s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 KčNajdete na iDNES.cz