Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebezpečný ruský vir útočí a krade víc a víc

  8:38aktualizováno  8:38
Po Internetu se šíři zdokonalená verze ruského trojského koně jménem Gozi. Ukradla již osobní data mnoha tisícům uživatelů.

Počítačové i živé viry zneužívají hostitele | foto: Profimedia.cz

Trojan se zaměřuje zejména na čísla platebních karet včetně kódů CVV, čísla sociálního pojištění, čísla platebních online účtů a na rozličná uživatelská jména a hesla. Stejně jako v případě minulé verze i nový Gozi umí ukrást informace ze zón zabezpečených pomocí SSL. Všechny získané údaje pak posílá na ruský server.

Novou variantu Goziho našel Don Jackson ze společnosti SecureWorks, tedy tentýž člověk, který v lednu tohoto roku odhalil existenci první verze.

Gozi dospívá

Podle Jaksona se nová varianta sice podobá předchozí, ale zaznamenala dvě zásadní vylepšení. Prvním je nová a dosud nevídaná packovací utilita, která šifruje, poškozuje, komprimuje a dokonce smazává části tohoto trojského koně, aby jej nezachytily standardní antivirové nástroje. Přitom původní verze Goziho používala vcelku běžnou packovací utilitu zvanou Upack, která se pomocí antivirových programů detekovala snadněji.

Dalším vylepšením je nová schopnost zaznamenávání stisknutých kláves (keystroke logging neboli krátce keylogging). K aktivaci keyloggeru dojde okamžitě, jakmile uživatel vstoupí na stránku zabezpečenou pomocí SSL, tj. třeba stránky internetového bankovnictví nebo při platbě kartou v internetovém obchodě. Podle Jacksona zatím není jasné, jak přesně keylogger ví, kdy se zapnout a kdy zachytit informace.

Kromě těchto dvou odlišností je nová varianta identická s předešlou. K infikování počítače trojský kůň Gozi využívá dříve opravené zranitelnosti v tagu iFrame v Internet Exploreru.

Než byla původní verze odhalena, Gozi ukradl více než 10 000 záznamů obsahujících důvěrné informace od asi 5.200 domácích uživatelů, společností, vládních agentur a soudních organizací.



Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...



Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz