Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neblokujte digitalizaci! Asociace digitálních televizí zaslala majiteli Novy otevřený dopis

  7:57aktualizováno  7:57
Nova se nyní chová jako pověstná "žába na prameni" a blokuje udělování licencí na digitální vysílání jiným televizním stanicím. Asociace digitálních telvizí proto vyzívá majoritního vlastníka TV Nova Ronalda Laudera, aby rozvoj digitalizace podpořil.
Ronald Lauder

Ronald Lauder | foto: CME

Asociace digitálních televizí dnes vyzvala majoritního vlastníka televize Nova Ronalda Laudera, aby podpořil digitalizaci televizí v Česku, a umožnil rozvoj dalších nezávislých stanic.

Lauder nyní podle ADT pobývá v Česku v souvislosti s jednáním představenstva společnosti CME, která vlastní televizi Nova. Nástup nových digitálních stanic byl zbrzděn vinou soudních sporů kolem udělování licencí pro tento nový způsob TV vysílání, do nichž se zapojila i Nova.

Místopředseda ADT Martin Mrnka dnes ČTK řekl, že asociace v otevřeném dopise vyzvala Laudera, aby podpořil digitalizaci přijetím nejnovějšího plánu na její odblokování, což by měla umožnit novela vysílacího zákona. Tento plán vznikl na půdě ministerstva vnitra a nyní je v připomínkovém řízení. ADT otevřený dopis poslala na vědomí také americkému velvyslanectví, ministerstvu vnitra, kultury a vedení TV Nova.

Nova nedodržela podmínky, ale nic se jí nestalo

ADT v dopise připomíná, že v roce 1993 poskytla ČR bezplatně Lauderově Nově své nejlepší technické zařízení pro šíření signálu. "Přestože TV Nova nedodržela původní podmínky licence, nebyla za to nikdy sankcionována.

Investice vložené do nezávislého programu se plně vrátily již v prvních letech vysílání," stojí v tiskové zprávě ADT. Česko navíc Lauderovi podle ADT na základě rozhodnutí arbitrážního řízení vykompenzovalo i soukromý spor, který vedl s tehdejším managementem TV Nova.

Ministerstvo kultury dokončilo návrh novely vysílacího zákona. Měla by přinést kratší odvolací řízení proti neudělení vysílacích licencí a umožnit Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) přidělování testovacích digitálních licencí. ADT uvedla, že ministerstvo vnitra "aktivně převzalo iniciativu po ministerstvu kultury" a připravuje návrh zákona, který by proces digitalizace mohl odblokovat. Návrh představil náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček a národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva. Přijetí návrhu by umožnilo českým a moravským divákům naladit v roce 2009 až 20 digitálních televizních stanic s původním českým obsahem, uvedla ADT.

Nové licence snad budou ještě před rokem 2010

"Členové asociace považují návrh ministerstva za první opravdu komplexní řešení, které může odblokovat současný stav televizní digitalizace," píše dále ADT. Kompromisní architektura návrhu umožňuje, aby byly uspokojeny všechny rozumné nároky současných i budoucích vysílatelů televizního programu, provozovatelů sítí i inzerentů, mediálních agentur a výrobců spotřební elektroniky, dodala ADT.

Vysílací rada loni v dubnu udělila šest TV licencí pro digitální vysílání právě stanicím nyní sdruženým v ADT. Šest neúspěšných uchazečů o licence včetně Novy, Primy či Galaxie sport ale u soudu napadlo zdůvodnění rady, proč nedostaly licence právě tyto stanice. Soud nakonec v září zrušil celé rozhodnutí rady týkající se nejen neúspěšných žadatelů, ale i zrušil i udělení licencí vítězům tendru.

Následně byla podána řada kasačních stížností jak ze strany neúspěšných i úspěšných účastníků výběrového řízení na digitální TV licence, tak ze strany vysílací rady, z nichž část řeší Nejvyšší správní soud dodnes. Rada tak zatím neudělila nové licence, ani se neuzavřely soudní spory, které by potvrdily, nebo zamítly verdikt Městského soudu v Praze o zrušení udělení licencí.

Digitální vysílání (zkráceně DVB-T) v následujících letech zcela nahradí současné letité analogové vysílání. Podle návrhu Českého telekomunikačního úřadu by se tak v ČR mělo stát do října 2010.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Dětské porno je natrvalo „součástí“ bitcoinu, varují výzkumníci. Už zase

(Ilustrační snímek)

Účetní kniha bitcoinu, která obsahuje přehled všech provedených transakcí, umožňuje i vkládání krátkých textových...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz