Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neblokujte digitalizaci! Asociace digitálních televizí zaslala majiteli Novy otevřený dopis

  7:57aktualizováno  7:57
Nova se nyní chová jako pověstná "žába na prameni" a blokuje udělování licencí na digitální vysílání jiným televizním stanicím. Asociace digitálních telvizí proto vyzívá majoritního vlastníka TV Nova Ronalda Laudera, aby rozvoj digitalizace podpořil.
Ronald Lauder

Ronald Lauder | foto: CME

Asociace digitálních televizí dnes vyzvala majoritního vlastníka televize Nova Ronalda Laudera, aby podpořil digitalizaci televizí v Česku, a umožnil rozvoj dalších nezávislých stanic.

Lauder nyní podle ADT pobývá v Česku v souvislosti s jednáním představenstva společnosti CME, která vlastní televizi Nova. Nástup nových digitálních stanic byl zbrzděn vinou soudních sporů kolem udělování licencí pro tento nový způsob TV vysílání, do nichž se zapojila i Nova.

Místopředseda ADT Martin Mrnka dnes ČTK řekl, že asociace v otevřeném dopise vyzvala Laudera, aby podpořil digitalizaci přijetím nejnovějšího plánu na její odblokování, což by měla umožnit novela vysílacího zákona. Tento plán vznikl na půdě ministerstva vnitra a nyní je v připomínkovém řízení. ADT otevřený dopis poslala na vědomí také americkému velvyslanectví, ministerstvu vnitra, kultury a vedení TV Nova.

Nova nedodržela podmínky, ale nic se jí nestalo

ADT v dopise připomíná, že v roce 1993 poskytla ČR bezplatně Lauderově Nově své nejlepší technické zařízení pro šíření signálu. "Přestože TV Nova nedodržela původní podmínky licence, nebyla za to nikdy sankcionována.

Investice vložené do nezávislého programu se plně vrátily již v prvních letech vysílání," stojí v tiskové zprávě ADT. Česko navíc Lauderovi podle ADT na základě rozhodnutí arbitrážního řízení vykompenzovalo i soukromý spor, který vedl s tehdejším managementem TV Nova.

Ministerstvo kultury dokončilo návrh novely vysílacího zákona. Měla by přinést kratší odvolací řízení proti neudělení vysílacích licencí a umožnit Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) přidělování testovacích digitálních licencí. ADT uvedla, že ministerstvo vnitra "aktivně převzalo iniciativu po ministerstvu kultury" a připravuje návrh zákona, který by proces digitalizace mohl odblokovat. Návrh představil náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček a národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva. Přijetí návrhu by umožnilo českým a moravským divákům naladit v roce 2009 až 20 digitálních televizních stanic s původním českým obsahem, uvedla ADT.

Nové licence snad budou ještě před rokem 2010

"Členové asociace považují návrh ministerstva za první opravdu komplexní řešení, které může odblokovat současný stav televizní digitalizace," píše dále ADT. Kompromisní architektura návrhu umožňuje, aby byly uspokojeny všechny rozumné nároky současných i budoucích vysílatelů televizního programu, provozovatelů sítí i inzerentů, mediálních agentur a výrobců spotřební elektroniky, dodala ADT.

Vysílací rada loni v dubnu udělila šest TV licencí pro digitální vysílání právě stanicím nyní sdruženým v ADT. Šest neúspěšných uchazečů o licence včetně Novy, Primy či Galaxie sport ale u soudu napadlo zdůvodnění rady, proč nedostaly licence právě tyto stanice. Soud nakonec v září zrušil celé rozhodnutí rady týkající se nejen neúspěšných žadatelů, ale i zrušil i udělení licencí vítězům tendru.

Následně byla podána řada kasačních stížností jak ze strany neúspěšných i úspěšných účastníků výběrového řízení na digitální TV licence, tak ze strany vysílací rady, z nichž část řeší Nejvyšší správní soud dodnes. Rada tak zatím neudělila nové licence, ani se neuzavřely soudní spory, které by potvrdily, nebo zamítly verdikt Městského soudu v Praze o zrušení udělení licencí.

Digitální vysílání (zkráceně DVB-T) v následujících letech zcela nahradí současné letité analogové vysílání. Podle návrhu Českého telekomunikačního úřadu by se tak v ČR mělo stát do října 2010.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz