Nebojte se histogramu, pomůže k lepším fotkám

aktualizováno 
Stále více digitálních fotoaparátů a mnoho grafických editorů nabízí funkci s označením „histogram“. Ta nám mj. přehledně ukáže, zda je pořízený snímek přeexponovaný nebo naopak.
Histogram nemá nic společného s historií, ale s matematikou, a to především s jejím odvětvím - statistikou. Je to graf, který zobrazuje četnost (tedy počet) určitých hodnot v zadaných intervalech. Za příklad si můžeme vzít počasí, například průměrné denní teploty z června. Můžeme si vytvořit např. tři intervaly. Ten první může mít rozmezí 0 až 20° C, druhý 20,1°C až 22° C a konečně třetí 22,1 ° C a více. Jaký je výsledek, můžete zjistit z obrázku níže.

Vyplývá z něj, že celkem 10 dní byla průměrná denní teplota vyšší než 22°C, čtyři dny byla teplota v rozmezí 20,1 a 22°C a jiné čtyři dny byla teplota menší nebo rovna 20° C. Analogicky pak hodnota pro kategorii či úroveň nad 22° C je tedy 10. Snad tento malý příklad ozřejmil schopnosti histogramu.

Histogram červnové teploty

Histogram ve fotografii

Podobným způsobem pracuje i histogram v digitálním fotoaparátu či grafickém editoru. Pouze těch kategorií, či chcete-li intervalů, je poněkud více. Jejich počet je 256 a mají rozmezí od 0 do 255. Tyto kategorie odpovídají všem úrovním jasů (či odstínů barvy), které může mít jeden obrazový bod. V jednom okamžiku tedy může mít jeden pixel jen jednu úroveň jasu v rozmezí 0 – 255.

Platí přitom, že při hodnotě 0 je jas nejmenší a barva nejintenzivnější, zatímco hodnota 255 znamená maximální jas a tedy prakticky bílou barvu.

A právě histogram, tedy graf četnosti, ukazuje, kolik bodů má tu kterou hodnotu jasu. Neříká tedy nic o tom, jakou mají jednotlivé obrazové body barvu, ale informuje, kolik pixelů má tu kterou intenzitu jasu, tedy barevný odstín.

U většiny histogramů je jas vynesen na ose „x“, která je tak rozdělena na 256 intervalů. Osa „y“ pak udává četnost výskytu pro každou z těchto hodnot, přesně tak jako na našem příkladu.

Některé histogramy nabízejí rozdělení grafu na určité úseky. Ty souvisejí s dalším označením jasu bodů. O hodnotách mezi cca 220 a 255 se hovoří jako o světech. Úroveň jasu kolem 125 je pak nazývána středními tóny a konečně body s jasovou hodnotou od přibližně 30 a menší jsou označovány jako stíny. Mezi světly a středními tóny se ještě nachází čtvrt tóny a třičtvrtě tóny se pak pohybují od hranice středních tónů po hranice stínů.

Co lze z histogramu vyčíst

Histogram udává míru zastoupení bodů stejného odstínu jakékoliv barvy. Z toho pak vyplývá, jaký vzhled by měl mít histogram u dobré digitální fotografie. Takový graf by měl pro každou z 256 úrovní mít nějakou hodnotu, aby byla využita celá škála. Také platí, že by hodnota žádné z úrovní neměla přesáhnout horní hranici histogramu a nejlépe je, aby hodnoty byly vyvážené.

Histogram u digitálního fotoaparátu Casio Exilim EX-Z3

Pokud tedy histogram vykazuje přemíru hodnot na levé straně u nižších kategorií, nebo dokonce stíny přesahují horní hranici histogramu a na pravé straně grafu se nevyskytují žádné hodnoty (tedy světlé body), je snímek pravděpodobně podexponovaný. V případě, že je snímán tmavý prostor, je u dobře exponované fotografie také většina hodnot v levé části grafu, ale určité množství bodů je možno nalézt i v pravé části. Jde jen o to, aby bylo využito celé pásmo, tedy maximum kategorií. Pro přeexponovaný snímek platí samozřejmě obrácený příklad.

Jak si s tím poradit?

V případě, že digitální fotoaparát umožňuje zobrazit histogram souběžně se snímaným obrazem, není nejmenší problém upravit expozici tak, aby lépe vyhovovala podmínkám. Využívá se k tomu nabídka menu pro kompenzaci expozice, kterou má snad již každý pořádný digitální fotoaparát.

Pokud se však již fotografie ne zcela podaří a vy posléze při prohlížení a následně v grafickém editoru, který umožňuje zobrazení histogramu, zjistíte, že něco není v pořádku, lze využít různé nástroje na úpravu. V grafických editorech hledejte úpravy úrovní tónového rozsahu obrázku (ang levels = úrovně).

Funkce na úpravu tónového rozsahu v Adobe Photoshop 

Je-li například v obrázku nedostatek světel, tedy bodů v kategorii 220 až 255, pomůže nastavení nové úrovně bílé (nejčastěji pohybem světlého trojúhelníkového kurzoru na ose). Obraz pak bude světlejší a kontrastnější, což je většinou patrné i z náhledu. Adekvátně lze upravit nedostatek v oblasti stínů, kdy je potřeba hýbat tmavým kurzorem, umístěným na ose vlevo.

Naučit se využívat historgramu není nic těžkého. Vhodný objekt pro fotografování si musí najít každý sám, histogram mu však pomůže alespoň k lepší fotografii.

Témata: DigiFoto, matematika

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Starý ruský Zenit si mohl koupit každý. Nový vyjde na tisíce eur

Zenit M, první plnoformátová bezzrcadlovka z Ruska

Fotoaparátů Zenit se prodaly desítky milionů kusů. Nyní se značka pod novým majitele vrací na trh jako luxusní zboží za...

Zájem lidí klesá, trh s fototechnikou zažívá nejrušnější rok za desetiletí

Photokina 2018 byla ve znamení nástupu plnoformátových bezzrcadlovek.

Trh s fotoaparáty se chystá na největší změnu od příchodu digitálních zrcadlovek. Právě je má totiž nahradit nový typ...

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

Najdete na iDNES.cz