Nechcete používat aplikace Microsoftu? Zkuste alternativy, je jich více než dost

  • 79
Přemýšleli jste již někdy o tom, jaký by byl život bez aplikací, které jsou vaším každodenním pomocníkem v systému Windows? Že ne? Chyba! Zkuste na integrované součásti systému zapomenout a používat jejich alternativy.

Přestože velké procento uživatelů používá pro svou práci operační systém Windows, nemusí to nutně znamenat, že musejí pracovat i se všemi jeho programy.

Jaké jsou alternativy k aplikacím, jež v rámci operačního systému distribuuje softwarový gigant Microsoft? Nepřicházíme o nějaké funkce či vymoženosti, které nám standardní prvky systému Windows nemohou nabídnout? Tuto otázku si zřejmě položila již většina uživatelů, která je věrna programům Billa Gatese. Jestliže i vy používáte právě jeho operační systémy, pak vězte, že alternativ k jejich součástem je více než dostatek.

O tom, že každodenní práce se dá zvládnout i bez pomoci podpůrných programů firmy Microsoft, vás mohou přesvědčit jejich velmi dobré náhrady. Těch samozřejmě existuje celá řada, proto od každého z nich zmíníme jen jednoho zástupce. Jelikož součásti systému Windows jsou až na jednu výjimku distribuované zcela zdarma, jsou i námi doporučované alternativy za zlomek ceny. Bude vás to stát jen jejich stažení, protože ve všech případech se jedná o freewarové aplikace. Placenou výjimku tvoří kancelářský balík Microsoft Office. Jeho pořizovací cena se pohybuje v tisících korunách, což nemusí být pro někoho zrovna málo. Přitom existují velmi slušné alternativy, které ho přinejmenším dokáží zastoupit. Pohodlně se posaďte, zde je náš žebříček alternativ aplikací OS Windows.

Co místo Windows Media Playeru?
V této aplikaci lze přehrávat jak video, tak audio soubory. My raději obraz oddělíme od zvuku a použijeme pro každý z nich jiný program. Není snad lepší audio přehrávač, než je léty prověřený Winamp. Zejména dvojková verze nemá ve světe díky své oblibě konkurenci. Pro přehrávání video sekvencí pak lze jednoznačně doporučit BSPplayer. Tyto dva programy jsou uživatelsky velmi nenáročné. Jejich intuitivní ovládání zvládne prakticky každý. Disponují funkcemi, jako je podpora titulků (BSPlayer), a změnou skinů. Pokud někde platí pravidlo, že v jednoduchosti je síla, u těchto dvou programů to platí dvojnásobně. Instalace je intuitivní a po jejím dokončení programy zabírají jen několik MB na pevném disku.

Winamp - www.winamp.com
BSPlayer - www.bsplayer.com

Kancelářský balík - Microsoft Office
Je jen dobře, že tento balík není součástí Windows. Uživatelé tak mají volnou ruku a mohou se svobodně rozhodnout, zda používat například OpenOffice. Jeho rozhraní se sice natahuje déle než v případě Microsoftu a nepodporuje všechny jeho dokumenty, ale i přesto má před sebou velkou budoucnost. Disponuje kontrolou českého pravopisu a nově také slovníkem synonym. Recenzi na tento produkt naleznete zde.

OpenOffice - www.openoffice.org

Internet Explorer a Outlook (Express)
Na poli prohlížečů je Microsoft Internet Explorer zcela jistě lídrem, ale protože by byl nejlepší, nýbrž díky tomu, že je distribuován společně se systémem. Uživatelé tak nemusejí přemýšlet, co používat pro surfování. Pokud tedy chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, vyzkoušejte Mozzilu. Ta disponuje jak kvalitním a velmi rychlým prohlížečem, tak pokročilým e-mailovým klientem.

Mozilla - www.mozilla.org

MSN Messenger
Disponuje sice mnoha funkcemi, ale nedosahuje zdaleka jednoduchosti Trilliana. Tento malý program hravě nahradí všechny klienty pro instant messaging, protože využívá většinu jejich stávajících protokolů. Hlavní výhodou je tedy možnost komunikace s messengery Yahoo Messenger, MSN Messenger, ICQ, mIRC a AIM. Jednoduše si importujete svoje účty, kontaktní listy a preference. Možnosti vytváření skinů, přenosy souborů atd. - ale hlavně komunikace křížem mezi jednotlivými klienty! Znáte lepší?

Trillian - www.trillian.cc

Prohlížeč obrázků
K prohlížení fotek a obrázků neexistuje snad lepší program, než je IrfanView. Jak se s ním jednou naučíte zacházet, už ho nikdy neopustíte. Mezi jeho přednosti patří rychlé načítání obrázků, prohlížení adresářů, prezentační mod, dávkové konverze, snímání obrazovky, vyřezávání části obrázku a různé efekty. Takže paleta podpůrných programů je více než velká. Na rozdíl od toho, který je integrován v systému Windows, dokáže načíst obrázky větší jak 11 MB. Co více si přát.

IrfanView - www.irfanview.com

NotePad/WordPad
Existuje nepřeberné množství zajímavých a lepších alternativ než zmíněný NotePad a WordPad. My doporučujeme vyzkoušet program EditPad Lite. Umožňuje načtení a editaci více souborů najednou, neomezenou možnost návratů, opakování, konvertování a mnoho dalšího.

EditPad Lite - www.editpadlite.com

Samozřejmě existují ještě další součásti systému, o kterých jsme se dnes nezmínili, a které by se daly nahradit (kalkulačka, defragmentace, scandisk…). Ale většina z nich neslouží uživateli den co den. Jestliže i ty nahrazujete, zkuste se o své favority podělit v diskusi k článku. Chcete-li vlastnit všechny důležité programy, nesmíte zapomenout na takové skvosty, jako jsou zonealarm, adaware, cdex, daemontools a mnoho, mnoho dalších…