Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechte běžet výzkumy ve svém počítači, když spíte

aktualizováno 
Výpočetní výkon dnešních počítačů patřičně využije jen málokterý uživatel. Doba, kdy dáte svému procesoru pořádně zabrat, navíc často pokryje jen zlomek času, po který je počítač spuštěný. Co si tedy s přebývajícím výkonem a nevyužitým časem počít? Co jej třeba použít pro dobrou věc?

SETi | foto: Radek Kubeš

Sdružování počítačů do takzvaných klastrů není žádnou novinkou, lze tak dosáhnout vysokých výpočetních výkonů při propojení třeba jen průměrně výkonných počítačů. Spojení obrovského počtu domácích počítačů, které mají značnou rezervu nevyužitého výkonu, umožnil až rozmach internetu v posledních letech. Spolu s tím začala rovněž fungovat celá řada více či méně užitečných výzkumných projektů, které pro náročné výpočty a simulace používají přebývající výkon domácích počítačů. Princip je v podstatě vždy stejný, stáhnete si do svého počítače klientskou aplikaci, která v době vaší nečinnosti provádí výpočty, jejichž výsledky jsou pak odesílány do střediska výzkumu. Připojení k internetu je přitom vždy potřeba jen při stahování dalších dat ke zpracování a při odeslání výsledků. A čeho se výpočty mohou týkat?

BOINC

Systém BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) sdružuje hned několik výzkumných projektů, do kterých se můžete zapojit prostřednictvím jediného klienta, dostupného ve verzích pro všechny důležité operační systémy.
Instalace klienta a připojení se k vybranému projektu je velmi snadné, klient navíc komunikuje v češtině. Po instalaci se vás klient BOINC zeptá na domovskou adresu projektu, ke kterému se chcete připojit (tu zjistíte na domovském webu BOINC), a požádá vás o vytvoření uživatelského účtu. Hned poté se začne stahovat první balík dat na zpracování a vy se tak stáváte členem výzkumu. Počítač bude na projektu pracovat v době vaší nečinnosti, probíhající výpočty budou graficky znázorněny jako spořič obrazovky. Na každou část projektu je přitom stanoven čas, do kdy je třeba výsledky odevzdat.
Připojení k internetu budete potřebovat jen občas – při odesílání výsledků a stahování dalších dat ke zpracování. Systém vám bude za odevzdané výpočty přidělovat body, které budou zveřejněny ve statistikách projektů. Můžete se rovněž spojovat s dalšími uživateli a s těmito „výzkumnými týmy“ dosahovat lepších výsledků v hodnocení.
 
 
BOINC
Prostředí klienta BOINC
 
Homepage, Download klienta
Představme si stručně alespoň některé z výzkumných projektů, na kterých se v systému BOINC můžete podílet:
 
SETI@Home
Dnes již klasickým výzkumem distribuovaným na domácí počítače dobrovolníků je projekt SETI@Home. Podstatou tohoto výzkumného projektu je analýza signálů získaných z vesmíru s cílem potvrdit existenci mimozemského života. Projekt SETI@Home byl spuštěn 18. května 1999, o pět let později, 22. června 2004, byl projekt SETI@Home integrován do systému BOINC. 
 
SETi
Průběh výpočtů znázorňuje šetřič obrazovky 
Climaprediction.net
Tento projekt se zabývá zkoumáním zemského klimatu s cílem co nejpřesněji předpovědět vývoj zemského klimatu do roku 2050. Výzkum klimatu je velmi náročný, výpočet jednotky výzkumu trvá na průměrném počítači přibližně 800 hodin.
 
 
Einstein@Home
V projektu Einstein@Home se můžete zapojit do výzkumu gravitačních vln ve vesmíru, jichž existenci předpokládal Albert Einstein. Existence těchto vln byla nepřímo dokázána na konci dvacátého století, přímý důkaz se může zrodit třeba i ve vašem počítači.
 
 
Predictor@Home
Homepage
Zkoumání struktury proteinů v projektu Predictor@Home může třeba jednou pomoci při léčbě zhoubných nemocí jako je například rakovina.
 
 
Rosetta@Home
Podobně jako předchozí výzkum se i Rosetta@Home zabývá zkoumáním proteinů a vývojem léků proti rakovině, malárii, AIDS či Alzheimerově nemoci.
 
LHC@Home
Simulace oběhu částic v urychlovači, který staví výzkumná společnost CERN, je první etapou výzkumu v projektu LHC@Home. Jakmile bude gigantický urychlovač částic postaven (v roce 2007), budou členové projektu na svých počítačích zpracovávat data získaná z pokusů v urychlovači.
 
 
Projektů obsažených v systému BOINC je ještě celá řada a neustále přibývají nové. Mnoho zajímavých informací o výzkumných projektech BOINC a statistiky Českého národního týmu, který má již více než 2 900 členů, najdete na českém webu http://www.boinc.cz. Na uvedeném webu se můžete rovněž zapojit do některého z týmů domácích výzkumníků a konkurovat dalším týmům ze zbytku světa.
 

Další projekty

 
FightAIDS@Home
Homepage, Download
Nevyužitým výkonem svého počítače můžete rovněž přispět k boji proti nemoci AIDS. Projekt spuštěný 21. listopadu 2005 simuluje na počítačích biochemické procesy s cílem najít účinný lék na zastavení šíření viru HIV. K tomu, abyste se do projektu zapojili, stačí stáhnout si a instalovat klientskou aplikaci, která bude v době vaší nečinnosti provádět výpočty a odesílat je po internetu do centra výzkumu. Kromě pomoci dobré věci může účastníky motivovat i možnost sledování statistik dosažených bodů a sdružování více uživatelů do „výzkumných“ týmů.
 
 AIDS
I vy můžete pomoci při hledání léku na AIDS
 
Připojit se či ne?
Distribuované výpočty na domácích počítačích vyvolávají řadu otázek, které možná brání rozšíření výzkumu mezi další uživatele s nevyužitým výpočetním výkonem počítačů. Pokud vás například trápí vyšší náklady na elektřinu a větší opotřebení počítače při výpočtech, vězte, že vyšší spotřeba se odrazí v ročním vyúčtování energií v řádu stokorun a váš počítač stihne zastarat mnohem dříve, než se stihne jeho hardware opotřebovat. Obavy nemusíte mít ani ze zvýšeného objemu dat přenesených po internetu. Části projektů, které bude váš klient přijímat a odesílat, totiž dosahují velikosti desítek až stovek kB. Výzkumy v systému BOINC navíc nesmí být prováděny za účelem dosažení zisku, nemusíte se tedy bát, že pomůžete firmám k tomu, aby zpeněžily ochotu dobrovolníků podílet se na užitečném projektu.
 

Pokud tedy chcete použít přebývající výkon vašeho počítače na dobrou věc, neváhejte a připojte se, třeba i váš počítač přispěje k převratnému objevu.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz