Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechte si poradit, jak mít své fotogalerie neustále při sobě

aktualizováno 
Kam s fotografiemi? No přece do galerie. Tu si potom můžete uložit na CD, flash disk či vystavit na internetu. Není to nic složitého a zvládne to snad každý během chvilky.

Perfektně setříděné fotoalbum bude možné i v počítači | foto: Profimedia.cz

Vlastnit digitální fotoaparát již dnes není takovým luxusem jako dříve. Má ho téměř každá česká domácnost, která si tak své zážitky chce uchovat v elektronické podobě na věčné časy. Máte pro ně však využití? Chcete je ukázat rodině s textovým komentářem a nevíte jak na to?

Stále častěji však od uživatelů digitálních fotoaparátů slýcháme nerudovskou otázku: Kam s ní? Možností, co s fotografiemi dělat je hned několik. My se podíváme na jednu z nich. A tou je tvorba webového alba, které se hodí pro všestranné použití jak na internetu, tak i na CD a DVD, flash disku atd. Možná vás napadlo, proč používat extra program, když můžete využít některou z mnoha internetových služeb, které alba vygenerují a rovnou umístí na webové stránky (např. Rajce.net), ale chcete–li si je prohlížet i offline, potom musíte sáhnout po jiném řešení.

Programů pro výrobu webových galerií existuje celá řada. Jste–li fotografem, který fotoaparát nedá prakticky z ruky, potom jistě máte svůj oblíbený program. Naopak ti z vás, kteří nějaké to řešení teprve hledají, by si mohli vyzkoušet produkt Web Photo Album. Tento software je jednoduchý na používání, nemusíte za něj nic platit a navíc vytvořené galerie vypadají opravdu hezky.

 Trh s fotoaparáty v roce 2006
 Na českém trhu dle studie IDC loni dominovaly firmy Olympus, Canon a Panasonic. Společně pak představovaly téměř dvě třetiny celkového počtu prodaných fotoaparátů v roce 2006. Dle výzkumu IDC se navíc poptávka po nových digitálních fotoaparátech v následujících letech zpomalí. Trh se totiž začíná nasycovat a v roce 2011 by mělo dokonce dojít k jeho zmenšení.

Stažení a instalace
Domovskou stránku programu naleznete na této adrese. Soubor s instalátorem si můžete sáhnout přímo zde – Web Photo Album (2,8 MB). Instalace není nikterak složitá, stačí potvrdit licenční ujednání a poté jen klikat na Next. Program je distribuován pod licencí freeware, takže je zdarma. Po dokončení se program sám spustí.

První krůčky
Autoři Web Photo Albumu si přáli vytvořit nástroj, který by byl stejně snadný a pohodlný pro uživatele různých úrovní a znalostí výpočetní techniky. Rozhraní je tak maximálně uživatelsky přívětivé a intuitivní, nechybí ani vestavěný průvodce a dokonce kontextová nápověda. Díky tomu je tvorba alba doslova hrou.

Web Foto Album

Aplikace se skládá z několika částí. Nahoře se nachází hlavní lišta s ovládacími ikonami. Vlevo je připraven box pro seznam fotografií, se kterými budete pracovat, a na pravé straně se nachází prohlížeč již vytvořeného alba.

A jdeme na první fotogalerii
Po spuštění se uprostřed aplikace objeví okno pro tvorbu galerie (či chcete–li fotoalba). Zadejte jeho název. Uprostřed se nachází okno, které ukazuje, jak by galerie mohla vypadat. Použita je přitom jedna z dostupných šablon. Změnit ji můžete kliknutím na trojúhelníček. Čeká na vás dalších 6 šablon. Nyní již klikněte na Ok.

Web Foto Album

V levém boxu se zobrazí vaše album, do kterého nyní musíte vložit fotografie. To provedete tlačítkem +. Pokud použijete první (modré), můžete si naklikat, jaké fotografie se mají z vybrané složky použít. Druhé (žluté) slouží pro určení celé složky s fotografiemi – vloží se všechny snímky, které se v ní nacházejí.

Nyní dojde k importu fotografií a na levé straně se zobrazí jejich seznam a na pravé náhled, jak galerie budete vypadat. Fotoalbum je přitom již nyní interaktivní a tak jím můžete procházet pomocí tlačítek.

Web Foto Album

Chcete–li k fotografiím dodat popisky, komentující například co je na snímku k vidění, vyberte ho na levé straně a klikněte na šipku. Tím dojde k zobrazení kontextového okna a vy můžete začít psát komentář.

Kosmetické úpravy galerie
Zdají se vám předchozí a další obrázky nad tím hlavním moc velké či naopak malé? Žádný problém, klikněte vlevo na otevírací boxík Thumbnails Size a vyberte buď Small nebo Large. Velikost můžete měnit i u právě vybrané fotografie (box Slides Size). Budete–li si chtít s fotogalerií uložit i snímky v originální podobě, tedy v takovém rozlišení, ve kterém jste je pořídili, nezapomeňte zatrhnout volbu Include original images.

Web Foto Album

Horní čtyři tlačítka se šipkami a domečkem Home slouží k ovládání galerie. Pomocí tlačítka Design, můžete ještě změnit šablonu pro galerii a to s Title umožňuje dodatečně změnit název galerie.

Ukládáme galerii
Jste–li s fotoalbem spokojeni, můžete ho uložit. To lze učinit tlačítkem Export. Zobrazí se okno a vy určete umístění. Během několika málo okamžiků dojde k vygenerování alba a uložení všech jeho souborů do vybraného místa. Po skončení vám bude nabídnuto, zda si galerii chcete ihned prohlédnout. Ovládání je přitom snadné, pomocí horních obrázků a šipek, ale také v náhledovém okně. Kliknete–li na levou stranu obrázku, posunete se o jeden snímek zpět. Kliknete–li na pravou stranu, tak o jeden dopředu, a pokud doprostřed, tak na náhled fotografií.

Web Foto Album

Vytvořenou složku můžete zkopírovat na USB flash disk či na CD, nebo nahrát na vaše stránky a tím tak máte možnost ukázat svoje snímky vašim nejbližším. Pro spuštění galerie přitom stačí najít pouze soubor s názvem index.htm a poklikat na něj.

Web Foto Album

Závěrem
Jak sami vidíte, tvorba jednoduché galerie v programu není nikterak složitá. Stačí vybrat obrázky, napsat k nim popis, určit nadpis galerie, vybrat šablonu a to je vše. Složitější funkce, jako otáčení fotografií, nastavování rozlišení či úroveň komprese fotografií pro galerii od programu neočekávejte. Toto jsou funkce pro profesionální tvořiče fotogralerií, které však zase nejsou určeny pro méně zkušené uživatele a hlavně nejsou k dispozici zdarma.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Najdete na iDNES.cz