Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází další problém. Nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ja se spis desim toho, kam az intel vysroubuje spotrebu a tim i vysokou teplotu cipu, jako i9 ma brutalni vykon, i7 X-serie je temer neuchladitelna, pokud to nekdo chce taktovat,... k tomu je nutny defacto delid, kvuli sedivce...

0 0
možnosti

Sup sup, at postavi v CR fabriku :-D

0 0
možnosti

Koncem srpna jsem stavěl PC s i7-8700. Teď jsem před pár dny chtěl udělat podobnou sestavu, protože ta předchozí se osvědčila, a koukám, procesor není skladem a stejná sestava bez něj vycházi dráž... to jsou mi překvápka, takhle z kraje října. Zdá se, že AMD dostane zase po letech šanci ukázat, kam se posunuli...

4 0
možnosti

Počítač neměním. Ještě s tím 5 let starým modelem vydržím a až přijde krize, jako že je již na dohled, tak něco koupím. Všechno bude stát pakatel.

1 0
možnosti
Foto

J25a20n 51S71t45a72c52h

5. 10. 2018 9:59

Pro zákazníky je to lepší situace, protože Intel konečně začal vyrábět výkonnější = lepší a výhodnější čipy. Ty ale potřebují více prostoru, protože kvůli AMD musí mít mnohem více jader. Intel ale není schopen více křemíku vyrobit. Takže když místo 4 jader musí ze stejného objemu křemíku vyrábět větší 6-8 jádra, místo 6-10 jader pro high end musí mít 18 jádra a pro servery musí nabízet 28 jader, protože AMD má 32jádro, tak je jasné, že vyrábí přinejlepším polovinu počtu procesorů, co vyráběl před nástupem RYZEN. Intel většinu posledních let zdržoval vývoj. Pro zákazníky se ale moc nemění, už od loňského roku není důvod Intel kupovat, protože ve všech segmentech vychází mnohem hůře. Za stejné peníze má mnohem nižší výkon, horší efektivitu a víc topí nemluvě o tom, že všechny současné čipy Intelu jsou vadné (chyby v architektuře SPECTRE, Meltdown atd.). Pokud chcete výkon Core i5 (6jader/6vláken) za 6-8 tisíc, můžete mít lepší výkon jen za 4,5 tisíce se 6jádry/12vlákny od RYZEN 5 2600. Výkon Core i7-8700/8700K za 10-15 tisíc nabídne RYZEN 5 2600X nebo 8jádrový RYZEN 7 2700 za 5,5 - 7,5 tisíce. Nejlepší mainstream je pak 8jader/16vláken RYZEN 7 2700X i s parádním chladičem v ceně za 8,5 tisíce. Pokud chcete high end, je to ještě zajímavější, protože AMD má 16jader/32 vláken RYZEN ThreadRipper 1950X/2950X za 20-24 tisíc. O třetinu(!) slabší 10jádrový i9-7900X stojí 25 tisíc! Za 48 tisíc můžete mít 32jádrový/64vláknový ThreadRipper 2990X, který je až o polovinu výkonnější než 18 jádrový Intel Core i9-7980XE za 50 tisíc. To samé v serverech ... AMD má 32jádrový EPYC za poloviční cenu, co stojí slabší 28jádrový Intel XEON ... pro zákazníky je tak současná situace výhrou, Intel konečně musí začít dělat lepší procesory a někteří zákazníci jsou tak situací jen nuceni otevřít oči, protože někteří si stále myslí, že Intel má lepší procesory a že platí to, co platilo v době AMD FX ... AMD naštěstí ceny drží a kapacit má dost, takže nedostupnost Intel CPU není žádný problém ....

5 0
možnosti

"Pokud chcete výkon Core i5 (6jader/6vláken) za 6-8 tisíc, můžete mít lepší výkon jen za 4,5 tisíce se 6jádry/12vlákny od RYZEN 5 2600."

Můžete mi prosím poslat link na nějaký test, kde je Ryzen 5 2600 výkonnější než i5 8600k?

Před dvěma měsíci jsem si koupil i5 8600k za 6500,- s DPH a jedním z faktorů byl právě výkon, kde Ryzen 5 2600 ztrácely většinou kolem 20%-25% na i5.

Sestava je primárně na hry.

Děkuji mnohokrát.:-)

2 0
možnosti

V37i73t 68O33t26a85h68a89l

5. 10. 2018 9:02

Tahle informace je stará asi 3-4 týdny. Teď už se v distribuci naopak malinko dodávky lepší. Ano chodí nám jich výrazně méně než máme v backorderech, nicméně už jsou alespoň nějaké kusy - a přednost logicky dostávají vlastní montované sestavy před solo prodejem.

0 0
možnosti

Jenom doplním pro informaci:

1) Intel si za to může částečně sám, protože velmi dlouho neinovoval počet zpracovaných vláken v procesoru a jednovláknový výkon také rostl velmi pomalu, poslední dobou jen o 10% na generaci, což je zoufale málo. Navíc velmi dlouho těžili z toho, že měli výhodu ve velikosti hradla tranzistorů. Pak se stalo to, že nový proces se zpozdil a předchozí výrobní proces procesorů byl zrušen. Když k tomu připočteme snahu si nahrabat a prodání části své výrobní kapacity na modemy pro Apple, máme plně vytížené linky.

2) Jenže časem začaly firmy TSMC a Global Foundries technologickou výhodu smazávat (u nich si AMD objednává výrobu) a AMD zefektivnili počet instrucí na cyklus procesoru, takže procesory Ryzen, které najednou těžily z obou těcho výhod začaly Intelu konkurovat.

3) AMD to ale nestačilo (což je dobře). Začali dělat procesory, které mají velké množství vláken. Velké čipy, které jsou vhodné na hraní, realtime systémy, CADy, prostě 10 000Kč+. Jenže AMD čipy o obdobném výkonu prodával skoro za poloviční ceny, což zákazníci využili k masivnímu nákupu procesorů u AMD.

4) Intel tedy začal na procesor dávat víc jader a tady je zakopaný pes - na jeden waffer, což je deska, ze které se vyrábí procesory, se vejde jen jeden určité množství čipů určité velikosti. Navíc když se něco pokazí, tak je daný procesor na vyhození nebo se prodá podtaktovaný nebo s nižším počtem jader. Když zvýšíte počet jader, klesne počet procesorů na waffer a přitom se zvýší chybovost.

Logicky je jasné, že Intelu se vyplatí vyrábět procesory s vyšší marží, takže aby udržel výrobu oněch 10 000 Kč+, tak omezil výrobu Celeronů, Pentií, Atomů a i3.

Z pohledu AMD jde buďto o neuvěřitelné štěstí, nebo přesně plánovaný krok. Štěstí měli v tom, že Intel nezvládnul novou technologii a zaseknul se. Uvedení procesorů na správných cenách a se správným výkonem ale naznačuje, že v AMD velmi dobře věděli, co se děje v Intelu, takže té situace využili.

15 0
možnosti

S tím, co jste napsal, vcelku souhlasím. Ohledně posledního odstavce - přesně plánovaný krok to určitě nebyl, spíš štěstí a kombinace dalších faktorů. Otázka ale je, do jaké míry dokáže AMD situace využít - ani ono nemůže ze dne na den zvýšit výrobu čipů u dodavatelů, ta je nasmlouvaná dlouhou dobu dopředu a linky jsou plně vytížené dalšími subjekty.

0 0
možnosti

. Postupně jeho cen klesala k devíti tisícům, aby se u prodejců, kteří jej jsou schopni prodávat i za ceny kolem dvanácti tisíc korun....

To je jakej kód ?

1 0
možnosti

Aaa opraveno, diky

0 0
možnosti

Nedostatek a s tím rostoucí cena je přirozený prvek trhu. Fungovalo to (skrytě) i za socialismu a platí i pro uměle vyvolaný nedostatek.

0 0
možnosti

V podstatě máte částečně pravdu s tím totacem. Akorát, že se to tenkrát dělilo na prodej pod rukou ( známým a především těm, koho by prodávající mohli potřebovat či si je chtěli předejít.). A tam víc peněz nehrálo roli. A černý trh, kde to o penězích bylo. Obojí funguje i nyní, jen s jinými komoditami.

Vždycky se v duchu smeju, když někdo jako popis minulé doby vytáhne nedostatek toaletního papíru a fronty na banány. Teď zas nejsou CPU, předtím pamětí a na telefony či Pottera se stojí fronty i přes noc.:-) Největší rozdíl je v tom, že v současnosti to nejsou věci základ i potřeby. Ale děje se to :-)

.

0 0
možnosti
Foto

AMD má výkonné grafické karty, které někdo kupuje?

0 10
možnosti

Tak neříkám, že AMD je špička, ale pokud jde o střední segment, kam spadá většina hráčů, má velmi zajímavý poměr výkonu a ceny. Pokud k tomu připočteme APU, která má nejvýkonnější na trhu, tak ano, dá se říct, že AMD má výkonné karty, které někdo kupuje.

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 8 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...