Přistávací modul vyfotografoval Nefritového králíka, když sjížděl na povrch...

Přistávací modul vyfotografoval Nefritového králíka, když sjížděl na povrch Měsíce. (15. prosince 2013) | foto: AP

Čínské lunární vozítko má potíže. Zřejmě nesprávně zazimovalo

  • 25
Čínskému vozítku na Měsíci zřejmě hrozí poškození kvůli nízkým teplotám během měsíční noci. Podle velmi kusých čínských informací se rozbila mechanika, která měla "sbalit" solární panely tak, aby pomohly chránit citlivou elektroniku před poklesem teplot.

Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci, se v polovině tříměsíční mise dostalo do potíží. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Na vesmírných kolech

Rekordy mimozemských vozidel
Vesmírným rekordmanem je sovětské vozidlo Lunochod 2. Na povrchu Měsíce ujelo...
Při vesmírné misi Apollo 17 v roce 1972 najezdili astronauti Gene Cernan a
Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Vozítko podle informací z čínského vesmírného programu trpí "abnormalitami v mechanickém řízení", které má na svědomí složitý povrch, na němž se pohybuje. Není jasné, zda se závady podaří odstranit a zda Nefritový králík práci na Měsíci dokončí.

Šestikilové robotické vozítko společně s modulem Čchang-e 3 přistálo na Měsíci 14. prosince. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce má robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Čínské úřady neposkytly žádné přesnější informace, a tak je možné číst pouze mezi řádky. Ale situace je zřejmě poměrně vážná: "Pokud to chápu správně, Číňané se připravují na to, že o vozítko přijdou," řekl například německý expert Lutz Richter, který pracuje pro Evropskou vesmírnou agenturu i pro americkou NASA.

Cestu Nefritového králíka sledují v pekingském vesmírném středisku desítky vědců. Na velkoplošné obrazovce pozorují vlevo přímý přenos z Měsíce, vpravo počítačovou animaci. (15. prosince 2013)

Podle dostupných informací se zdá, že potíže se objevily v sobotu dopoledne a byly s elektrickými motory, které zavírají solární panely před příchodem 14 dní trvající měsíční noci. (První noční spánek vozítka trval od 26. prosince do 12. ledna.)

"Uzavření" Králíka má chránit před nízkými teplotami elektronické komponenty stroje. V tuto chvíli není jasné, jaké poškození stroje hrozí a zda může být uveden znovu do provozu. Více se zřejmě dozvíme až za dva týdny, kdy se vedení letu pokusí stroj znovu oživit.  

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Celkem se na naši oběžnici vydalo kolem 130 strojů, bez problémů pracovala zhruba polovina z nich. Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu poté, co v roce 2003 čínská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka.

,