Podvodná stránka tvářící se jako Facebook, která láká na živé záběry ze smrti Bin Ládina

Podvodná stránka tvářící se jako Facebook, která láká na živé záběry ze smrti Bin Ládina | foto: thepctool.com

Nehledejte mrtvého Usámu, najdete jen viry

  • 45
Internet je nyní plný odkazů a nabídek na zaručené záběry a snímky z usmrcení Usámy bin Ládina, kterého zabilo americké komando v neděli v noci v Pákistánu. Všechny jsou však vzhledem k embargu USA falešné.

Po kliknutí na odkaz, který záběry slibuje, může uživatel narazit na závadné programy a viry.

Na Facebooku se například objevil podvodný link tvářící se, jako by byl ze zpravodajského serveru BBC. Pod titulkem "Usáma bin Ládin zabit" nabízí proklik na videonahrávku s jeho smrtí.

Po kliknutí byl ale uživatel přesměrován na externí stránku podobající se Facebooku, kde je vyzván k zadání přihlašovacího kódu na sociální síť.

Pozor na podvodné výsledky vyhledávání

"Padouši jsou rychlí," varuje Fabio Assolini z počítačové bezpečnostní firmy Kaspersky Labs. "Okamžitě (po bin Ládinově smrti) infikovali výsledky vyhledávání na Googlu."

Počítačoví zločinci (stejně jako v minulosti) využívají metody tzv. blackhat SEO, tedy optimalizace stránek pro neetické či podvodné aktivity. Kvůli častému výskytu klíčových slov mohou vyhledávače nebezpečné stránky zařazovat na přední pozice, upozorňují odborníci z bezpečnostní firmy ESET.

"Zneužíván je i vyhledávač obrázků Google Images. Na nakažených stránkách jsou uživatelé vyzváni ke stažení programu Best Antivirus 2011, což je již z minulosti známý falešný antivirový program," uvádí v tiskové zprávě firma ESET.

Uživatelé by měli být obezřetní a různá "šokující videa" ignorovat. Pro informace o aktuálních událostech by měli využívat pouze důvěryhodné zdroje, například zpravodajské servery, radí ESET.