Nejdůležitější hlášky na Twitteru, ale i „píčovina“ budou v knihovně

aktualizováno 
Zbývají tři měsíce a několik dní. Pak se v americké Kongresové knihovně objeví slovo "píčovina". Nevím, jestli vůbec poprvé. To si neodvažuju odhadnout. Ale objeví se tam určitě.

Nepochybně existují tweety zajímavé, důležité nebo dokonce literárně hodnotné. | foto: stock.xchng / bizioriDNES.cz

Twitter se totiž s touto institucí domluvil, že bude archivovat všechny statusy publikované na Twitteru, a to od jeho vzniku v březnu 2006. A protože se tak bude dít s šestiměsíčním zpožděním, objeví se dotyčné slovo, použité mou maličkostí ve slabé chvíli na novoroční den letošního roku, právě 1. července.

To je přece úspěch, být v Kongresové knihovně. Maminka by měla mít radost. Nebo ne? Nelze zavírat oči nad tím, že 99 procent lze definovat oním ošklivým slovem z mého novoročního statusu. Možná ještě víc.

Nepochybně existují tweety zajímavé, důležité nebo dokonce literárně hodnotné. Konec konců existuje i několik literárních soutěží, které takové tweety vyhledávají a oceňují. Ale nemalujme sociální média narůžovo: drtivá většina z těch 55 miliónů 140ti znakových textíků, které Twitter každý den vyprodukuje, za mnoho nestojí.

I proto mnozí kontrakt mezi Kongresovou knihovnou a Twitterem kritizují, Jako zbytečný a megalomanský. K čemu ty miliardy slov budou? Neutrácejí se tady zbytečně vládní peníze? Ovšem jiní si naopak myslí, že jde o unikátní počin, který "stav civilizace" zdokumentuje lépe než kdykoliv předtím.

Jen jestli bude mít někdo a někdy čas se těmito "spisy" probírat. Vybral jsem, víceméně náhodně či popaměti, pár tweetů, které lze považovat za důležité. Jestli víte o dalších, hlavně v češtině, tak dejte vědět. Samozřejmě přes Twitter ( Čermákův Twitter zde ).

Historické hlášky na Twitteru

1) Jack Dorsey, když si založil "svůj Twitter" a napsal status, který je oficiálně prvním tweetem v historii: "just setting up my twttr" (21. března 2006, Jackův status zde )

2) Barack Obama, když vyhrál prezidentské volby: "We just made history. All of this happened because you gave your time, talent and passion. All of this happened because of you. Thanks (5. listopadu 2008, status Baracka Obamy zde )

3) Ashton Kutcher, když jako první uživatel Twitteru dosáhl milionu followerů: "Victory is ours!!!!!!!!" (16. dubna 2009, status Ashtona Kutchera zde )

4) Newyorčan Janis Krums, když vyfotil letadlo, které v lednu 2009 přistálo zázračně v New Yorku na řece Hudson, a stal se tak autorem asi nejznámější amatérské fotografie použité v posledních letech ve zpravodajství: "There’s a plane in the Hudson. Im on the ferry going to pick up the people. Crazy" (15. ledna 2009, status Janise Krumse zde )

5) Kosmonaut Mike Massimino z paluby raketoplánu, když poslal historicky první tweet z vesmíru: " From orbit: Launch was awesome!! I am feeling great, working hard, & enjoying the magnificant views, the adventure of a lifetime has begum!" (12. května 2009, status kosmounauta Massimina zde )

6) Slavný basketbalista Shaquille O'Neal, když upozornil moderátorku Oprah, že své první tweety píše asi omylem velkými písmeny: "ur caps r on, btw" (17. dubna 2009, status O´Neala zde )

7) Konzultant sociálních médií Adam Javůrek v přímém přenosu ze své svatby: "Ano." (19. července 2008, Adamův status zde )

8) Lyžař Martin Koukal po zisku olympijské medaile ve Vancouveru: "Sem stastnej jak tornado na Manhattanu.." (24. února 2009, status Martina Koukala zde )

9) Oficiální twitterový účet CERN o prvním úspěšném experimentu v urychlovači LHS, kde vědci, řečeno mediální zkratkou, simulovali Velký třesk: "Experiment have seen collisions!!!!!!!!!!!" (30. března 2010, CERN status zde )

10) Uživatel EsseErre o výbuchu islandské sopky: "Eyjafjallajökull volcano: 'we are not scared' said the Mayor of Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwlll in Wales" (20.dubna 2010, status uživatele EsseErre zde )

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Nevěřte e-mailům ani z parlamentu: jak snadné je podvrhnout adresu?

Zfalšovat e-mail je překvapivě snadné

E-mail stále patří k nejoblíbenějším formám internetové korespondence. Málokdo si přitom uvědomuje, že samotný...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Tipy na weby: ke správné češtině zábavnou formou či informace o jídle

Ilustrační foto

Web Moječeština.cz je tu pro všechny, kteří se nejen chtějí mateřský jazyk nabiflovat, ale především ho pochopit....

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz