Události ve světě ICT

Události ve světě ICT | foto: shutterstock.com

Nejdůležitější novinky a souboje roku 2009: piráti, vyhledávače i Windows 7

  • 24
Google a Microsoft spolu bojují na poli vyhledávačů, operačních systémů i mobilů. A zdaleka nejsou jediní, kdo se v roce 2009 ucházeli o pozornost zákazníků i odborníků. Elektronické knihy, navigace, digitální fotoaparáty, sociální sítě a mobilní internet upevňují své pozice.

Celý rok nelze shrnout do pár odstavců, to je každému jasné. Pokusili jsme se alespoň zobecnit některé trendy roku 2009 a zavzpomínat na významné události ze světa techniky a komunikací.

Z ekonomického pohledu začal rok pěkně pesimisticky, a finanční krize se udržela jako jedno z důležitých témat po celý rok. Pro technický vývoj je to samozřejmě svého druhu rána - na výzkum a vývoj není tolik prostředků, jako v dobách ekonomického růstu. Na druhou stranu představují úspory dobrou příležitost k pročištění trhu a také dávají šanci odvážným inovátorům, kteří dokáží nabídnout stejné služby za nižší cenu.

Na vítěze, kteří vzejdou z takového souboje o pozornost veřejnosti a investorů, si ještě počkáme. Zatím vládnou našemu letošnímu přehledu "staří známí", především giganti Microsoft a Google. Utkali se letos na mnoha různých kolbištích a na další bitvy se můžeme těšit v dalších letech. Kromě toho jsme zažili další kvantitativní posuny v oblastech mobilního internetu, přesun od desktopů k notebookům a dále netbookům, prohloubení povědomí o nutnosti ochrany životního prostředí i nástup sociálních sítí do Česka... Úmyslně se zaměřujeme na novinky, o kterých si myslíme, že naše čtenáře zajímají, budeme rádi, když v komentářích nabídnete k diskuzi svůj pohled.

Vyhledávače

Přestože mají sociální sítě stále větší význam, vyhledávače zůstávají nadále klíčovou službou webu - a také velmi výnosnou. Investice do internetové reklamy nadále stoupají a Microsoft konečně učinil významné kroky k tomu, aby naskočil do rozjetého vlaku. V polovině tohoto roku se rozjel vyhledávač Bing.com, který nahradil dosavadní microsoftí vyhledávání live.com. Kromě výrazných podobností s vyhledávačem Google (imitovat Google je v oblasti vyhledávání prakticky nutnost, jde o de facto standardní rozložení fulltextových vyhledávačů) se Microsoft snaží přijít i s novinkami - jeho vyhledávač Bing by měl být "decision engine", nikoli "search engine". Pokud chcete vyzkoušet všechny funkce, doporučujeme používat vyhledávač ve verzi pro USA.

Google nadále s přehledem vede na trhu vyhledávačů, nesmí usnout na vavřínech.

O pozornost médií se ucházel také WolframAlpha.com, vyhledávač, který jsme označili za vědomostní. Vynikající je pro matematické, fyzikální nebo statistické využití, ovšem v žádném případě nejde (a jít nemělo) o konkurenci univerzálním fulltextům. Microsoft jako jeden z prvních implementoval funkce WolframAlpha do svého vyhledávače, aby tak nabídl doplnění standardních výsledků. O podobné vyšperkování výsledků se Google ostatně už několik let snaží např. pomocí tzv. snippetů nebo pokročilých možností vyhledávání.

Společnost Google dominuje vyhledávačům v USA - ovládá téměř dvě třetiny a její podíl meziročně nadále vzrostl

Společnost Google nadále dominuje (graf vyobrazuje podíl vyhledávačů v USA v červnu 2009)

Aby Microsoft ukrojil ještě další kousek z vyhledávačového koláče, dohodl se (po dlouhých námluvách) s pomalu zapadajícím Yahoo na spolupráci. Google si přesto drží prvenství se značným odstupem a trh ovládá. Konkurence ale doráží a pomůže tak Googlu neusnout na vavřínech.

Operační systémy

Role Microsoftu a Google se obracejí, když přijde na operační systémy. Tady jednoznačně dominují už více než deset let okénka Windows. Přesto se Googlu podařil celkem úspěšný nástup na toto bitevní pole - ještě než se dostal do prodeje jediný počítač s jeho novým, superrychlým Google Chrome OS, mluví se o něm s přestávkami prakticky celý půlrok.

Koncem roku se konečně veřejnost dočkala podrobností - Google Chrome OS bude určen především pro netbooky, pracovat bude primárně s on-line aplikacemi a daty a bude vyvíjen jako open-source.

Google Chrome OS - přepínání mezi okny a plochamiGoogle Chrome OS - přepínání mezi okny a plochami

Google Chrome OS - přepínání mezi okny a plochami. Systém startuje za neuvěřitelných sedm sekund, vděčí za to značně osekané architektuře. Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o linuxové jádro, na kterém běží upravený prohlížeč Google Chrome.

Windows 7 testovalo kolem 8 milionů betatesterů a systém si získal dobré jméno ještě před svým uvedením na trh.

Rok 2009 ovšem patřil novému operačnímu systému od Microsoftu - už od ledna jsme si mohli číst překvapivě/překvapeně pozitivní reakce na Windows 7 beta build 7000. Release Candidate používalo kolem osmi milionů betatesterů. Když se v říjnu Microsoft připravoval na uvedení Windows na trh, mohl si být téměř jist masivním úspěchem. Ohlasy betatesterů byly velmi příznivé a podobně, jako si Visty získaly pověst negativní, "sedmičky" vyluzovaly ryze pozitivní auru. Také naše srovnání dopadlo pozitivně ve prospěch Windows 7, ocenili jsme příjemné rozhraní, svižnost, stabilitu, vylepšené fulltextové vyhledávání a další drobnosti. Jen cena upgradu by mohla být výrazně nižší.

Windows 7 RC s češtinouBalení Windows 7

Nejen cenou boduje u uživatelů Linux, ze kterého sice stále není masově užívaná konkurence desktopových operačních systémů Microsoftu, ale pozitivní krůčky jsou nepřehlédnutelné. I Microsoft se, zdá se, bojí konkurence Linuxu na netboocích. Synonymem pro Linux se v posledních dvou letech čím dál více stává distribuce Ubuntu, alespoň co se běžných uživatelů týče. Našlápnuto má dobře a domácím uživatelům má nejnovější verze 9.10 co nabídnout, pokud nebudou mít nereálná očekávání. A Mac OS X, aktuálně ve verzi 10.6? V USA si trochu zvýšil podíl a nový sněžný leopard nabídl pár pěkných funkcí, takže tzv. hackintoshů (Mac OS instalovaný na PC) přibývá.

Prohlížeče, mobilní internet a cloud computing

Co všechno o nás počítače vědí a jak to mohou použít?

Další a další aplikace se přesouvají na web. Ať už tomuto trendu fandíte, nebo jej považujete za slepou uličku a krok zpátky, v současné době jsou on-line nástroje téměř svatým grálem vývojářů. Nejnovějším významným hráčem na poli prohlížečů je Google Chrome, který za rok své existence poskočil od nulkové betaverze až k verzi se čtyřkou. Patří spolu s Operou k nejrychlejším prohlížečům a nově přidal i doplňky, jejichž absence dosud patřila k jeho často zmiňovaným slabinám.

Alternativní prohlížeče pravděpodobně v příštím roce zažijí další vzestup, Microsoft bude muset v Evropě dát uživateli na výběr z 12 prohlížečů už při instalaci Windows.

Za zmínku stojí také Internet Explorer 8.0 - přestože nedohnal konkurenci, co se rychlosti týče, nabídl pro uživatele užitečné bezpečnostní funkce. Zmínku si zaslouží nejnovější Opera s funkcemi pro sdílení souborů a turbo režimem pro pomalá připojení. Firefox zase oslavil miliardu stažení a pracuje na prohlížeči pro mobilní telefony.

Google Wave - shrnutí výhod a nevýhod jsme vytvořili kolaborativně

Google Wave - úvodní video způsobilo seznaci, ale na uplatnění v praxi si nový komunikační nástroj pro on-line spolupráci bude muset ještě chvíli počkat.

Význam mobilního internetu je, zdá se, zřejmý všem velkým firmám. Microsoft by rád prorazil se svým Windows Phone, Google slaví úspěchy s Androidem a Apple nadále vede závod "Smartphone pro každého", který uvedením iPhonu před třemi lety odstartoval. A jak Apple, tak Microsoft "údajně" chystají skvělý tablet, který zvládne vše, o čem jste kdy snili.

Navigace a čtečky elektronických knih

Když už jsme u přenosných zařízení, která umějí vše - dvě technické hračky si vybojovaly své jednoúčelové místo na slunci. To první jsou GPS navigace. Ať už kvůli výdrži baterky nebo pro snazší ovládání je často lepší využívat pro navigaci samostatné zařízení. Na celkem zavedený a velmi lukrativní trh s mapami letos vpadl i Google (zatím jen v USA). Jeho vize navigace? Permanentní připojení k internetu, neustále aktuální mapy, využití Street View a to vše zdarma. Dá se předpokládat, že tradiční výrobci navigací (a poskytovatelé mapových podkladů) budou muset nějak zareagovat.

Amazon Kindle 2

Amazon Kindle 2

Druhým specializovaným přístrojem je čtečka elektronických knih. Přestože není problém číst si např. PDF v PDA či na mobilu, elektronický inkoust nabízí mnohem lepší kontrast a výrazně nižší spotřebu baterie. Čtečka Kindle je jenom špičkou ledovce a brzy se nejspíš můžeme těšit na boom těchto zařízení i v Evropě. Samozřejmě bude hodně záležet na cenové politice.

Rok 2009 v Česku

Přestože události v ICT sféře mají obvykle globální průběh, najdou se samozřejmě i lokální věci, které stojí za zmínku.

Velkou událostí byl (a stále je) třeba přechod z analogového na digitální vysílání. Přineslo lepší (podle některých naopak horší) kvalitu obrazu a mnoha lidem větší nabídku TV stanic. V Praze skončily svou čtyřicetiletou službu původní sovětské soupravy metra. Askončil i Invex, tradiční brněnská výstava technologií, letos už proběhlo "jen" Invex Fórum.

Zato "konec datlování" byl vyhlášen trochu předčasně - program NEWTON na převod mluvené češtiny na text je sice užitečný, ale masového rozšíření se pravděpodobně těžko dočká. Podobně, jako převod mluvené angličtiny na text, i přes svoji spolehlivost nutně naráží na nevýhody mluvení na počítač.

Do Česka dorazily známé firmy: Google Street View, Kindle a vypadá to, že i eBay.

Piráti a autorská práva

Uplynulý rok byl pro oblast pirátské distribuce filmů a hudby poměrně divoký. Zakladatelé populárního portálu The Pirate Bay byli odsouzeni k roku vězení a pokutě v přepočtu 66 milionů korun. To bylo v dubnu. O sedm měsíců později byl portál donucen ukončit činnost svého trackeru a stal se pouze vyhledávačem magnetických linků pro lokalizaci sdílených souborů.

Ránu utrpěl i populární server pro sdílení souborů všeho druhu RapidShare. Za to, že umožňuje sdílet i hudební a filmová díla chráněná autorským zákonem, obdržel pokutu ve výši zhruba 624 miliónu korun. Služba funguje dále, dle uživatelských zkušeností je však obsah pečlivěji kontrolován a soubory s chráněnými díly jsou tak mazány rychleji, než dříve.

Francii se povedlo schválit zákon o odpojování pirátů od internetu. Neplatil však ani měsíc. Francouzská Ústavní rada zákon zamítla, protože porušoval základní práva na přístup k informacím a svobodu projevu.

Zajímavým jevem je také bezesporu nárůst popularity tzv. "pirátských" politických stran...

Facebook v Česku

Přestože Facebook nepatří mezi novinky roku 2009, právě v uplynulém roce zaznamenal divoký nástup na (nejen) českou scénu. Počínaje únorovými zprávami a bez nadsázky mediální facebookovou panikou se z Facebooku stalo veřejné téma a počet uživatelů vytrvale stoupá.

Facebook se stává často preferovaným nástrojem komunikace nejen soukromé, ale i veřejné. Pomohl tomu i zavedením "Stránek" (Pages), jejichž novinky se fanouškům zobrazují mezi novinkami od přátel.

Změny ale provázely i negativní reakce - to třeba když Facebook zavedl nové podmínky provozu, a v podstatě pokaždé, když prosadil nějakou změnu v ovládání. Ta poslední by měla pomoci lepší ochraně soukromí, kritici jí ale vyčítají pravý opak. Náš test ukázal, že velké množství mladých lidísi nedělá se soukromím na Facebooku velkou starost. Je tedy možná pravda, že právě dochází ke změně povědomí o tom, co je veřejné a co je soukromé.

Fotografování a multimédia

ISO? 102 400!

Zatímco klasická fotografie utrpěla další významnou ztrátu (firma Kodak přestala vyrábět diapozitivní filmy), digitální fotografie pokračuje ve své spanilé jízdě. Profesionální zrcadlovky Canonu i Nikonu nabízejí citlivost ISO 102 400 (s trochou nadsázky lze říci, že to, co byste kompaktem fotili na vteřinovou expozici, můžete vyfotit na 1/100 vteřiny s podobnou mírou šumu). Také rozlišení a citlivost u amatérských zrcadlovek rostou, a zcela nová kategorie fotoaparátů ("zrcadlovky bez zrcátka") si získává podporu výrobců i uživatelů.

Sony Party-shot - automatický fotograf pro vaše oslavy

Sony Party-shot - automatický fotograf pro vaše oslavy

FinePix REAL 3D W1 - kompakt se dvěma objektivy

FinePix REAL 3D W1 - kompakt se dvěma objektivy

Casio nabídlo počátkem roku kompakty s neuvěřitelně rychlým sekvenčním snímáním (30 nebo dokonce 60 snímků za sekundu v plném rozlišení) a při pořizování videosekvencí (v nižším rozlišení) můžete doslova zpomalit čas (1200 snímků za vteřinu zachytí leccos). Mezi další novinky patří dataprojektor ve foťáku, stogigová paměťová karta nebo obnovená výroba legendárních Polaroidů.

Ve světě multimédií jde o spíše kvantitativní změny. BluRay disky nastupují pomalu a také na 3D filmy v domácnosti si ještě počkáme. Za zmínku stojí technologie aktivních brýlí, narozdíl od těch s barevnými filtry nabízí kvalitnější obraz a lepší iluzi trojrozměrného prostoru.

Ekonomická krize také připomněla firmám i jednotlivcům důležitost spoření. To dostalo (spolu s alarmujícími zprávami o stavu ovzduší) do hledáčku médií i veřejnosti ekologii. Firmy se teď předhánějí o to, kdo je zelenější, spořivější a k planetě šetrnější. Třeba jim to vydrží.

,