Howard Schatz

Howard Schatz | foto: image.net

Nejkrásnější snímky profesionálních i amatérských fotografů. Prohlédněte si je

• 50
V soutěží Sony World Photography Awards se utkaly snímky profesionálních i amatérských fotografů. Přinášíme fotoreportáž z Cannes z vyhlašování vítězů.

Sony World Photography Awards se má stát jakousi obdobou filmových Oskarů. I proto letošní první ročník proběhl v Cannes, ve stejných místech, ve kterých o pár dní později proběhl i světoznámý filmový festival.

Palais des Festivals

Palais des Festivals v Cannes

Oproti mnohým tematicky zaměřeným fotografickým soutěžím je unikátní svým širokým záběrem. Soutěžit mohou profesionální a amatérští fotografové s fotografiemi s libovolnou tematikou - žurnalistika, móda, sport, reklamní tvorba, věda, příroda ...

SWPA - Cannes in night

Pohled na Cannes z terasy Palais des Festival

Do soutěže celkem dorazilo 70 286 fotografií od celkem 12 294 fotografů z 178 zemí světa. Z nich vybírala komise složená z více než osmdesáti profesionálních fotografů, mezi nimiž byla i ředitelka Czech Press Photo Daniela Mrázková. Kompletní přehled poroty zde.

Češi se do finále nedostali

Češtinu bylo možné slyšet nejen v porotě, ale i mezi soutěžícími. Svá želízka v ohni měla i dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer, kteří sice postoupili do užšího výběru, nikoli však do finální skupiny, ze které pak byli vybráni vítězové do všech jedenácti kategorií.

Den před vyhlášením byly finální snímky vystaveny v sále kongresového centra Palais des Festivals v Cannes, přinášíme malou ochutnávku snímků nafocených přímo na místě:

SWPA - Vyhlaseni 6 SWPA - 11 SWPA - 12SWPA - 03 SWPA - 01 SWPA - 02SWPA - 04 SWPA - 05SWPA - 09
SWPA - 06 SWPA - 08 SWPA - 07

Během galavečera byli vyhlášeni vítězové všech profesionálních i amatérských kategorií. Přinášíme je v plném počtu. Autora snímku a soutěžní kategorii uvidíte po najetí myší nad obrázek, případně po jejím rozkliknutí do velkého formátu.

Vítězové profesionální kategorie

SPORT-Robin Utrecht-Soccer Team ADVERTISING - Fabrizio Cestari

ARCHITECTURAL - Livia Corona FASHION-Valeska Achenbach&Isabela Pacini

MUSIC/PERFORMANCE - Eduard Meltzer PHOTOJOURNALISM/DOCUMENT-Moises Saman

NUDE - Natalie Bothur SCIENCE - Thomas Deerinck

PORTRAITURE - Vanessa Winship ABSTRACT - Anita Cruz EberhardNATURE - Giacomo Brunelli

Vítězové amatérské fotografie

a-MUSIC/PERFORMANCE-Kerry Grainer a-SPORT-Nimai Chandra Ghosha-NATURE-Thorsten Schraden a-ARCHITECTURAL-Emilio Jose Mariel

a-ABSTRACT-Martin Kharumwa a-FASHION-Civette Sul Sofaa-SCIENCE-Ervin von Arx

Absolutním vítězem se stal snímek Vanessy Winship v profi kategorii Portraiture.

Více informací o projektu na webu Sony World Photography Awards zde.