Nejlepší bezplatné programy od Microsoftu

aktualizováno 
Microsoft není jen kapitalistický vykořisťovatel, který vyprazdňuje peněženky nebohých uživatelů. Vedle placených operačních systémů, kancelářských balíků a dalšího komerčního softwaru nabízí Microsoft i dlouhou řadu bezplatně dostupných programů.
Microsoft, Windows

Microsoft, Windows | foto: Profimedia.cz

Nedávno jsme si představili inovovanou sadu bezplatných programů Windows Live, tentokrát se podíváme na další, bezplatně použitelné aplikace od Microsoftu

Microsoft Research Image Composite Editor

Aplikace s předlouhým a překombinovaným názvem Microsoft Research Image Composite Editor má velmi jednoduchou funkci. Program slouží ke skládání panoramatických obrázků z jednotlivých fotografií. Aplikace pracuje zcela samostatně, stačí jen vložit jednotlivé fotky, nechat je poskládat do panoramatu, výsledný obrázek oříznout dle potřeby a uložit do některého z podporovaných formátů (TIFF, JPG, PNG aj). Velikost výsledných panoramat v podstatě není omezena. Specialitou je vytváření panoramat ve formátech HD View, který se hodí pro vystavování na webu, a Silverlight Deep Zoom (alternativa formátu Flash).

Microsoft Research Image Composite Editor 1.1r1 stahujte ze Slunečnice zde, (2,9 MB, freeware), verzi pro 64bitová Windows najdete zde. () (3,8 MB, freeware)

Microsoft Research Image Composite Editor  

Autoruns

Nástroj Autoruns poskytuje uživatelům perfektní přehled o programech, procesech a službách, spouštěných se startem Windows. Další funkce programu nabízejí ještě také přehled o modulech internetového prohlížeče Internet Explorer, dynamických knihovnách (DLL), naplánovaných úlohách, síťových službách i používaných ovladačích. U každého sledovaného záznamu nechybí stručný popis, zahrnující původ aplikace, umístění na disku nebo popis funkce procesu či služby. Běžící procesy, služby a další sledované komponenty můžete jednoduše deaktivovat nebo zcela smazat ze seznamu automatického spouštění. Autoruns není třeba instalovat, stačí rozbalit instalační balíček a spustit aplikaci.

Autoruns 9.35 stahujte ze Slunečnice zde. (0,3 MB, freeware)

Autoruns 

Sysinternals Suite

Sada užitečných nástrojů Sysinternals Suite je primárně určená pro administrátory, programátory a zkušenější uživatele Windows. Obsažené nástroje se ale mohou hodit skoro každému. Sysinternals Suite obsahuje desítky nástrojů, z nichž jmenujme například AutoLogon na automatické přihlašování k Windows, Autorun na správu aplikací a služeb spouštěných se startem operačního systému, Desktops na vytváření virtuálních pracovních ploch, Process Explorer pro sledování běžících procesů a služeb nebo DiskView na analýzu obsahu pevných disků. Výčet nezahrnuje ani zdaleka všechny nástroje obsažené v Sysinternals Suite, k vyzkoušení uvedených a mnoha dalších si stačí stáhnout instalační balíček.

Sysinternals Suite 2008 stahujte ze Slunečnice zde. (9 MB, freeware)

Sysinternals Suite 

Windows Defender

Microsoft vyvíjí také nástroje na zabezpečení počítače, konkrétně například Windows Defender na obranu před spywarem a dalším nebezpečným softwarem z internetu. Program funguje na pozadí operačního systému a nebezpečný software tak zastaví ještě před jeho průnikem do počítače. Samozřejmostí jsou pravidelné aktualizace databáze škodlivého softwaru.

Windows Defender 1593 stehujte ze Slunečnice zde. (4,9 MB, freeware)

Windows Defender 

Microsoft Private Folder

S programem Microsoft Private Folder si velmi jednoduše vytvoříte šifrovanou složku, chráněnou heslem, kam si můžete bezpečně ukládat dokumenty a různé další soukromé soubory. Bez znalosti hesla není možné se k souborům v šifrované složce dostat. Nástroj Microsoft Private Folder je určen pouze pro operační systém Windows XP SP2 a vyžaduje ověření pravosti kopie Windows. Ovládání programu je velmi snadné i pro začínající uživatele.

Microsoft Private Folder 1.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,5 MB, freeware)

Microsoft Private Folder

Microsoft Photo Story 3

Program Microsoft Photo Story 3 zvládne vytvořit z digitálních fotografií poutavé prezentace a exportovat je jako video ve formátu WMV. Prezentaci fotek je možné doplnit o přechodové efekty, hudební doprovod nebo namluvený komentář a titulky či popisky použitých snímků. Aplikace zvládne i základní úpravy jako ořezávání nebo otáčení fotek. K Microsoft Photo Story 3 existuje i placený doplněk, se kterým budete moci vytvářet z fotografií i filmová DVD pro přehrávání ve stolních DVD přehrávačích.

Microsoft Photo Story 3 stahujte ze Slunečnice zde. (4,9 MB, freeware)

Microsoft Photo Story 3

Microsoft Pro Photo Tools

 Aplikace Microsoft Pro Photo Tools slouží k přiřazení metadat k digitálním fotografiím, konkrétně především GPS informací o místě pořízení snímků. Potřebné informace získává aplikace buďto z připojeného GPS přijímače, nebo podle zadané adresy z internetu. Můžete upravovat také další údaje, jako například popisky, klíčová slova, hodnocení atd. Aplikace pracuje s běžnými formáty digitálních fotografií i různými typy formátu RAW.

Microsoft Pro Photo Tools 2 stahujte ze Slunečnice zde. (5 MB, freeware)

Microsoft Pro Photo Tools  

Víte o dalších zajímavých programech, které nabízí Microsoft k použití zdarma? Podělte se o svoje zkušenosti se čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Maskování videa jako nikdy dřív. Adobe slibuje revoluční jednoduchost

Maskování objektu ve videu pomocí Fast Mask

Na každoroční konferenci Adobe MAX bylo možné nahlédnout do dílen vývojářů. Nás zaujal především nástroj na rychlé...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...Najdete na iDNES.cz