Toto byste neměli minout. „Neuvěřitelné“ články Technetu v roce 2017

Připravili jsme pro vás přehled toho nejlepšího, co se podle jednotlivých redaktorů Technetu na stránkách našeho magazínu objevilo. Berte to jako inspiraci, třeba spolu s námi objevíte něco, co jste přes rok minuli, a přitom to opravdu stojí za přečtení.
To nejlepší z produkce Technet.cz v roce 2017 ... podle názoru redaktorů.

To nejlepší z produkce Technet.cz v roce 2017 ... podle názoru redaktorů. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Jsou články, které jsou aktuální daný den nebo týden, za měsíc po nich ani pes neštěkne, nebo dokonce po pár měsících zní zoufale zastarale. To je povaha novinařiny. Na Technetu se ale snažíme vyhledávat i témata, jejichž zajímavost není limitována kalendářním rokem. Jde o články, které jsou obvykle něčím překvapivé, nabízejí pohled do zákulisí nebo si všímají širších souvislostí. Podívejte se na náš neseřazený výběr toho nejzajímavějšího, co jsme pro vás na Technetu napsali.

Chemický zločin povede k zákazu látky, která dělá oblečení nepromokavým

Ilustrační snímek

Chemie není pro většinu lidí synonymem napínavé četby, ale jak ukazuje tento článek Jana Havlíka, může to být celkem detektivka. V tomto případě navíc s důsledky, které možná pocítíme na vlastní kůži. Aneb proč si možná brzy nekoupíte nepromokavý Gore-tex. Tento článek patřil k čtenářsky vůbec nejoblíbenějším na Technet.cz v roce 2017.

Když i obyčejný brok způsobí poplach. Jak se vyrábí úplně jiné brambůrky

Strážnické brambůrky

Při reportáži se nám nemůže stát nic horšího, než když máme zakázáno fotografovat, část výroby je nepřístupná či zrovna mimo provoz a provádí nás někdo, kdo to od PR oddělení dostal za úkol.

Reportáž z výroby strážnických brambůrků byla přesným opakem. Mimo detailů jednoho stoje jsme mohli natáčet a fotografovat cokoli odkudkoli. Stejně tak jsme, vybaveni přilbou a bílým pláštěm, mohli vkročit kamkoli. A prováděli nás přímo bratři Hobžové, kteří nejen že vědí o výrobě brambůrků úplně vše, ale stojí za vývojem výrobní linky. To je pak radost a myslíme, že je to vidět i na výsledku - zejména na videu.

Nátěr vás ochrání před atomovkou, sliboval v roce 1953 experiment USA

Atomový hřib v dálce? Nevadí, stačí, když máte natřený dům, radil oficiální...

„Bojíte se atomovky? Máme pro vás řešení: natřete svůj dům kvalitním nátěrem a nic se vám nestane!“

Zní to naprosto šíleně, ale přesně takto lákala reklama - sponzorovaná americkým ministerstvem obrany - v padesátých letech. A dokonce nezůstalo jen u slibů. Hypotézu otestovali na třech domech. Jeden neudržovaný, jeden doslova v bídném stavu, no a pak dům uprostřed, který je natřen kvalitním nátěrem a je v něm uklizeno. Ten se atomové bomby bát nemusí... V článku se můžete podívat i na původní, přeložené video.

Náš sestřih původního „dokumentu“ o Domu uprostřed (1953):

Zmar digitálního světa: někdy je na tom nejhůř platící zákazník

Zmar

Ačkoli patříme mezi nadšené uživatele moderních digitálních služeb, musíme si připomínat i jejich odvrácenou stránku - zejména to, že jakmile přestaneme platit, nebudeme mít nic. Žádnou hudbu, žádné filmy a brzy možná i žádný software.

Končily na skládkách, zbylé promítnou Dunkirk v nejlepší možné kvalitě

Dunkirk

Stejně jako kdysi mnozí vyhodili porcelánové nádobí a kuchyně zaplnili moderní výlisky z plastu, stejně jako mnozí vyhodili sbírky vinylových desek a nakoupili digitální kompaktní disky, tak i mnohá kina vyhodila projektory na 70mm filmy.

V pražském kině Cinema City na Floře si takový projektor nechali a udržovali jej funkční až do dnešních dní, a proto letos mohli jako jedno ze 39 kin na celém světě promítat velkofilm Dunkirk v té nejvyšší kvalitě. O tom, co projekce takového filmu obnáší, je naše reportáž.

Láska v laboratoři: Vědci sestavili 36 otázek pro rychlé intimní sblížení

Zamilovaný pohled (ilustrační foto)

Na Valentýna jsme vám dali nakouknout do vědecké laboratoře - konkrétně do laboratoře psychologů, kteří potřebovali konzistentně napodobit „intimní vztah mezi testovanými subjekty“. Výsledkem je dotazník se 36 otázkami, které jsme pro vás přeložili a připravili ve valentýnském PDF balení. Výsledky zaručit nemůžeme, ale otázky jsou vtipné a možná překvapíte sami sebe.

Praha, jak ji neznáte a neuvidíte. Projeďte si místa, která už neexistují

Mazačka

Tramvaj s číslem 5572, takzvanou  „mazačku“ není třeba čtenářům představovat - maže koleje, zalévá travnaté pruhy a celý rok streamuje obraz a zvuk v rámci projektu Slow TV.

V březnu jsme ji však využili k něčemu jinému - komentované projížďce historií tramvajové dopravy v Praze. Jízdu komentoval Pavel Fojtík. Podívejte se na záznam projížďky a prohlédněte si bohatou fotogalerii se srovnáním dnešního stavu s historickými pohledy na stejná místa.

Vakcíny způsobí autismus, varovala studie. Je však plná falšovaných dat

Studie o škodlivosti hliníku bude stažena. Obsahovala totiž falešná data o...

Když píšeme o vědeckých studiích, snažíme se je prezentovat v kontextu a pokud možno se podívat vědcům pod pokličku. Právě vědecká metoda si obvykle zaslouží více pozornosti než dílčí výsledky studií.

Studie kanadských vědců, která údajně dokazovala souvislost mezi očkováním a autismem u myší, však pohled pod pokličku nepřečkala se ctí. Ukázalo se totiž, že data ve studii jsou prokazatelně falšovaná a retušovaná. Hlavní autor studie nám k tomu poskytl vyjádření, kde spekuluje o tom, kdo tato falešná data do studie propašoval. Vzhledem k tomu, že nejde o první pochybnosti kolem výzkumu tohoto týmu (jejichž výsledky přesto využívají antivax aktivisté po celém světě, včetně ČR), doporučujeme býti k podobným studiím velmi ostražití.

Náš souhrn celé kauzy a ukázka toho, jak lze manipulaci s daty rozpoznat:

Z nadšení vznikly famózní reprosoustavy. Z Rožnova míří do celého světa

RDacoustics

Skoro až pohádkový příběh o tom, jak dva kamarádi postavili reprosoustavy, poslechem nadchli kamarády a začali je vyrábět a prodávat po celém světě.

Jeden z těch dvou kamarádů nám navíc podrobně vysvětlil specifika zvoleného netradičního řešení: širokopásmového měniče v hornové ozvučnici. Celé setkání i dlouhé poslechy navíc proběhly na high-endové sestavě snů v ateliéru Františka Krauta, čímž byl recept na nezapomenutelný zážitek završen.

Google skokově vylepšil překlad. Umělá inteligence se zakousla do češtiny

Překlad pomocí neuronových sítí (ilustrační snímek)

Společnost Google představila novou generaci strojového překladu - překlad pomocí hlubokých neuronových sítí. Letos v dubnu tuto novinku aktivovala i pro český jazyk, což jste si na Technetu mohli přečíst exkluzivně. Mluvili jsme přímo s Barakem Turovskym, který vývoj Google Translate vede. Popsal nám, v čem je nová metoda inovativní a jak jeho samotného překvapilo, jak třeba vietnamský text může umělé inteligenci „záhadným způsobem“ pomoci překládat třeba z polštiny do angličtiny.

U rozhovoru samozřejmě nezůstalo. O tom, že Google aktivuje nový typ překladů pro češtinu, se spekulovalo dlouho. Už několik měsíců předem jsme si proto připravili data pro důkladné otestování překladu. Výsledky našeho testu jsou celkem jasné: došlo k výraznému zlepšení, ale pořád se má překladač co učit. Některé nové chyby jsou navíc nesmírně zajímavé a ukazují nepředvídatelnost neuronových sítí...

Největší problém umělé inteligence: nelze zjistit, „proč“ se tak rozhodla

Joseph Reger

Setkání s doktorem Josephem Regerem je vždy velký zážitek, ať hovoří na pódiu během konference, nebo u stolu během rozhovoru. O všem hovoří v širokých souvislostech a i u čistě technických témat nezapomíná na společenské souvislosti.

Tentokrát jsme s technologickým ředitelem společnosti Fujitsu hovořili o umělé inteligenci a systémech strojového učení.

Chytré telefony tu nebudou věčně, řekl nám prezident Sony, Kazuo Hirai

Kazuo Hirai

Rozhovory jsou vždy sázkou do loterie. Zejména v případě různých produktových manažerů či lokálních ředitelů totiž často hovoříte s člověkem, který neví, co může a co nemůže říci, případně prostě neví, co říci. Takový rozhovor je pak ztrátou času pro všechny, protože jej stejně nevydáme.

S jedním z nejvlivnějších mužů světa elektroniky, nejvyšším šéfem Sony Corporation, však byla radost hovořit. Kazuo Hirai odpověděl na všechno, věcně, podrobně, bez obecných frází a marketingových kudrlinek. Bavili jsme se o budoucnosti OLED televizorů, 4K a 8K obsahu a rozlišení, fyzických nosičích ve světě streamování, chytrých telefonech, nositelné elektronice, rozšířené realitě i umělé inteligenci, vývoji nových produktů ... a mnoha dalších tématech.

Sport budoucnosti, při kterém se ani nepohnete. Závody superrychlých dronů

Síla závodního dronu spočívá ve výkonném motoru a dobře zvolené vrtuli. Jan...

Tento rok byl pro naši redakci - nebo alespoň mladší část redakce - rokem dronů. Nejenže jsme udělali velký test malých levných dronů, ale také jsme si popovídali s Janem Mittnerem, dronovým závodníkem na světové úrovni. Je to rychlý, a rychle se rozvíjející, sport, kde rozhodují milisekundy a kde kdo nebourá, nevyhrává.

Jak jsme v redakci testovali malé levné drony:

Odtud k vám dostanou 300 Mbit/s internet i po stoletých kabelech

CETIN

Více než padesátka současných i historických fotografií z Ústřední telekomunikační budovy na pražském Žižkově, kde se doslova tvořily dějiny telekomunikace v České republice a kterou čeká za několik let demolice.

Dříve tu seděly tisíce spojovatelek zajišťující, aby se volající dovolal volanému. Dnes jsou tu serverovny a automatizované ústředny společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a spousta volného místa.  

Bez teček to neumíte? Tajný americký kód tisknou nevědomky i v Praze

Vzorek 2 - foto pod mikroskopem

Téma tajných služeb a propojení s naší konkrétní realitou bylo tématem dvojčlánku o žlutých tečkách. Ty jsou unikátním identifikačním znakem tiskárny a kopírovacího stroje, které je zanechávají na každém vytištěném listu papíru.

První článek přinesl informaci o tom, jak byla pomocí tohoto kódu odhalena jedna vynašečka informací z americké tajné služby NSA. Ve druhém pak Pavel ukázal, že jsou tyto tečky součástí našeho každodenního života. Ostatně vyzkoušet si to můžete i sami.

Proč Uber tak děsí taxikáře? Jak porušuje zákon, není jasné

Jaké je pozadí sporů o Uber jsme rozebrali v zářijovém článku.

Ukázku toho, jak vám Technet pomůže vyznat se v složitostech současného světa, můžete nalézt v článku, který podrobně rozebírá problematiku „taxislužby“ Uber. Díky pohledům různých stran i odborníků si čtenáři mohli udělat obrázek o problematice, která se zdá na první i druhý pohled nejasná. 

Hudba zcela bez kabelů. Otestovali jsme bezdrátová in-ear sluchátka

V testu bezdrátových sluchátek do uší jsme vyzkoušeli i jejich nejlevnější variantu.

Technet byl původně především server o počítačích a dalších technologiích s mnoha recenzemi produktů. S postupem doby jsme se spolu s vámi čtenáři pustili do dalších oblastí a tak se náš prvotní záběr zdá být poněkud upozaděný. 

Že jsme však na tuto oblast nezanevřeli, ukazuje například povedený test opravdu bezdrátových sluchátek, jejichž popularita prudce vyskočila s příchodem Apple Airpods. Náš specialista na audio Vašek jasně ukázal, že není všechno zlato, co se třpytí, a popsal i limity bezdrátového poslechu hudby.

Experimentoval s kódem, omylem tím nenávratně smazal miliardy korun

Zoufalý programátor omylem vymazal kryptoměnu v hodnotě stovek milionů dolarů

Kryptoměny se v roce 2017 dostaly do popředí většinové pozornosti. My jsme o bitcoinu psali už v roce 2014, letos jsme se zaměřili spíše na jednotlivé zajímavosti. Nejvíce ohlasů si získala lapálie programátora devops199, který omylem smazal (respektive nenávratně zamknul) ethery v hodnotě přes sedm miliard korun. „I accidentally killed it“ možná vejde do dějin kryptoměn jako nejvtipnější „loupež“.

Jmenoval se Vánoce. Příběh konstruktéra letadel, která zabíjela piloty

První prototyp Christmas Bullet

Hledáme-li toho nejhoršího z nejhorších leteckých konstruktérů, musíme se vypravit do Spojených států. Zde svého času působil jakýsi Dr. Christmas. Tento původně letecký průkopník, kterého málem unesl drak, se později s velkou vervou pustil do stavby letadel s „třepotavými“ křídly. Šílenému konstruktérovi padlo za oběť nejdříve několik ptáků a později dva piloti.

Heydrich mohl přežít. Lékař, který ho „nezachránil“, pak vraždil vězně

Je těžké vybrat ten nejzajímavější článek od Karla Pacnera. Jeho články patří na Technetu jednoznačně k nejdelším a také nejoblíbenějším. Vybírali jsme tedy tentokrát nikoliv podle našeho uvážení, ale podle celkové čtenosti. Nejvíce z vás si letos přečetlo příběh o neúspěšném pokusu lékařů zachránit jednoho z nejstrašnějších tyranů 20. století.

Sputnik 1 byl do vesmíru vynesen raketou R-7 Semyorka z vojenské oblasti Tyuratam (dnes Kosmodrom Bajkonur) 4. října 1957.

Když byl Sputnik „trik propagandy“. Utajený finiš závodu o vesmíru

Letos čtvrtého října uplynulo 60 let od chvíle, kdy se lidstvo poprvé vydalo do vesmíru. V roce 1957, vypustili Sověti první umělou družici Země - Sputnik. Tomuto kroku předcházelo úsilí odborníků mnoha zemí, které trvalo skoro dvě desetiletí. Karel Pacner připravil k výročí pro Technet rozsáhlý osmidílný seriál, který začíná v Peenemünde, kde von Braun a jeho spolupracovníci vyvinuli raketu V-2. 

Zabít je mohl každý krok. Měli se spojit s „mrtvou“ stanicí Saljut 7

Články Pavla Toufara většinou reagují na aktuální události nebo kulatá výročí v kosmonautice. Bez nadsázky hrdinský příběh dvou ruských kosmonautů, kteří dostali za úkol oživit mrtvou kosmickou stanici Saljut 7, sice není aktuální ani se k němu nevztahuje žádné výročí, ale ruský film o dramatických událostech, který letos vstoupil do kin, si rozsáhlou rekapitulaci skutečných událostí zasloužil.

Tyto dva tvary přece nemůžou být stejné! Uvidíte a stejně neuvěříte

Shepardovy stoly

Naše oblíbená optická iluze je tak jednoduchá, že si ji můžete okamžitě vyzkoušet sami. Přijdou vám desky těchto stolů stejně velké?

Nejenže jsou stejně velké, ale tvar, který reprezentuje desku stolu, je zcela totožný, jak ukazuje i následující GIF.

Oba stoly jsou na papíře znázorněné zcela identickým tvarem

Vysvětlení této kognitivní iluze najdete v našem článku. Ale ať na to budete koukat třeba tisíckrát, pořád se vám to bude zdát neuvěřitelné. A to je v pořádku. Svět je často neuvěřitelný, a proto nás tak baví o něm psát. Děkujeme za vaši přízeň v roce 2017 a těšíme se už teď na nové, ještě neuvěřitelnější věci, které společně v roce 2018 objevíme.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 51 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 51 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...