Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší elektronika dorazila do Prahy. Viděli jsme, slyšeli jsme...

aktualizováno 
Termínem "high end" označujeme audiovizuální přístroje, které splňují ty nejnáročnější požadavky na věrnou reprodukci hudby či filmů. Jednou ročně na celý víkend distributoři shromáždí to nejlepší v této kategorii a pak technické skvosty předvádějí veřejnosti v akci. Pojďte se s námi podívat, co bylo letos k vidění a slyšení.

Krásné stroje na HighEnd Praha 2007 | foto: Václav Nývlt

"High end" tvoří jakýsi protipól té části spotřební elektroniky, kterou lze nazvat „masovou“, tedy jde nejvíce na odbyt. U spotřební elektroniky tohoto typu je kladen důraz zejména na nízkou cenu a nabízené množství funkcí, které lze snadno inzerovat a nalákat tak zákazníka. Součástí je i působivý, líbivý, všeobecně přijatelný design. Pochopitelně i v rámci možností solidní reprodukce.

U "high endu" jsou priority jiné. Nejlepší obraz, nejlepší zvuk a špičkové parametry obecně. Tato technická nadřazenost zahrnuje zpravidla i exkluzivní, nadčasový a výjimečný design.

A tomu odpovídá i cena - hodnota jednoho přístroje se může pohybovat i v cenách vozu nižší střední, ale i luxusní třídy. Musíme si uvědomit, že od určité úrovně kvality zvuku i obrazu stojí každé vylepšení větší a větší námahu výrobce a tedy i proinvestované a následně požadované finance. Podobně jako jsou odlišné náklady na zdolání Sněžky a Everestu.

Zákazníkem prodejců high endové techniky jsou jak milovníci kvalitní reprodukce, kteří dokáží špičkový projev ocenit, i zámožní "snobové", kteří prostě chtějí mít doma drahou sestavu, luxusní hračky. Během výstavy tyto dvě skupiny lidí snadno oddělíte.

Někdo sedí před hrající aparaturou, má zavřené oči, blažený výraz a vychutnává každičký tón a detail reprodukované hudby. S vystavovatelem pohovoří o konstrukci reprosoustav, srovnání s jiným modelem, dá k dobru své zkušenosti či zážitky, pochlubí se, jakou novou nahrávku se mu podařilo sehnat a co může doporučit ... a hlavně poslouchá a zvažuje možnost vylepšení své domácí aparatury.

Jiní se však zajímají spíše o vzhled, exkluzivitu a cenu. Přestože to může působit absurdně, oba způsoby vedou k podobnému cíli: k uspokojení a k radosti.

Letos toho k radosti distributoři připravili poměrně mnoho - na následujících řádcích se podíváme na vybrané sestavy, které nás zaujaly. Výstava proběhla 17. a 18. března 2007 v hotelu Corinthia Towers.  

Marantz & Cabasse: dokonale se přizpůsobí každé místnosti

Na dřívějších výstavách poslechové elektroniky jsme byli zvyklí vídat především čistě puristická řešení. Ta se vyznačují co nejjednodušší konstrukcí, nejkratšími signálovými cestami, absencí jakýchkoli tónových korekcí či ekvalizací a striktním oddělením řídící mikroelektroniky od zvukové části.

Mezi letošními novinkami však bylo mnoho přístrojů, které se od této konstrukční filozofie odchýlily. Mikroelektronika již totiž dosáhla takových úrovní, že její použití v signálové cestě (i tam, kde to není nezbytně nutné) nemusí být na úkor kvality. Naopak - s její pomocí lze dosáhnout úžasných výsledků.

High End Praha - Cabasse _01 

Špičková sestava Marantz / Cabasse.  

High End Praha - Cabasse _04

Velkým překvapením byla sestava, kterou předvedla společnost Tatra Invest. Tu tvořily CD přehrávač a řídící zesilovač Marantz, aktivní softwarově řízená výhybka se signálovým procesorem, osm výkonových jednokanálových zesilovačů a reprosoustavy francouzského výrobce Cabasse.

Impozantní rozměry a netradiční konstrukci můžete vidět na obrázcích. V obrovské kulové ozvučnici se skrývá basový reproduktor s 55cm membránou. Jemu je předsazena část ozvučnice, ve které je zapuštěn koaxiální reproduktor. Ten je složen ze středobasového, středového a výškového elektroakustického měniče.

High End Praha - Cabasse _02 

Toto souosé (koaxiální) řešení má své nepopiratelné výhody a u společnosti Cabasse je tradicí. Stále častěji ji však volí i jiní výrobci.
Jednotlivé reproduktory v tomto uspořádání totiž hrají v podstatě z jednoho bodu a díky tomu působí reprodukce celistvěji. Při správném odsazení jednotlivých měničů lze i kompenzovat časové rozdíly, ve kterých jednotlivá pásma k uchu posluchače doletí.  

High End Praha - Cabasse _03


Každému, kdo si sestavu Cabasse koupí, ji přijedou nainstalovat firemní technici z Francie. Součástí reprosystému je aktivní, softwarem řízená výhybka se signálovým procesorem a osm výkonových monobloků. A právě řídící jednotka vyžaduje nastavení od odborníků.

Pomocí mikrofonů a počítače totiž změří akustické charakteristiky poslechové místnosti a přizpůsobí nastavení procesoru tak, aby bylo negativní působení místnosti co nejmenší. Podobnou funkci umí leckteré A/V receivery, avšak zde je měření diametrálně složitější a preciznější. Nutno podotkout, že predběžná cena této sestavy (jde o novinku, cena pro český trh ještě není stanovena) patří k těm nejvyšším - za cca 4 miliony korun lze pořídit i solidní domek.

High End Praha - Cabasse Marantz

High End Praha - Cabasse Marantz

Mirage: hra s odrazem

Když už jsme u zajímavých konstrukcí, nesmí naší pozornosti uniknout reprosoustavy společnosti Mirage. Jiným způsobem se snaží hrát jako koaxiálně uspořádané měniče.  

High End Praha - Mirage

High End Praha - Mirage _5


Reproduktory jsou umístěny na vrchní stěně, částečně naklopené směrem k posluchači. Nad oběma elektroakustickými měniči jsou umístěny odrazné plochy přesně vypočítaného oblého tvaru. Ty mají za úkol odrazit zvukové vlny, které vytváří reproduktor, směrem k posluchači. Výrobce tuto konstrukci označuje jako omnipolární.

Mimo do jisté míry koaxiálního chování se toto řešení vyznačuje i širším rozptylem zvukového vyzařování - díky tomu je mnohem snazší nalézt optimální poslechové místo (kde budete při poslechu sedět).

High End Praha - Mirage _6


Heil AMT: harmonika v reprosoustavě

Další unikátní konstrukci reproduktorů vymyslel pan Oscar Heil. Jde o speciální konstrukci středo-výškového reproduktoru. V něm není klasická kónická membrána, ani nevytváří známý pístový pohyb jako standardní reproduktory.

High End Praha - Heil

High End Praha - Pathos a Heil


Zde je mezi velmi silnými magnety, přichycenými k ozvučnici reprosoustavy, umístěna tenoučká fólie s jemnou hliníkovou cívkou. Tato fólie je pak složena do tvaru připomínajícím harmoniku. Po přivedení napětí (zvukového signálu) se tato harmonika začne v silném magnetickém poli smršťovat a roztahovat.

Reakce a tím rozpohybování vzduchu je až pětkrát účinnější než u konvenčních měničů. Díky tomu může reprodukovat nezvykle prokreslený, čistý a vzdušný zvuk.

High End Praha - Endorphin

Na prezentaci společnosti High End Audio Studio hrály s elektronikou Pathos.

Podobný princip používají i reprosoustavy Elac, o jejiž nové jubilejní řadě, která byla společností Panter na HighEnd Praha 2007 představena, brzy přineseme samostatný článek.

High End Praha - Heil

High End Praha - Pathos_2


Martin Logan: hra tisíce voltů

Již tradičně budí na výstavě pozornost elektrostatické reprosoustavy Martin Logan, které prezentuje poslechové studio Audio Studio Ego. Ty se skládají z pevné nízké ozvučnice, ve které pracuje basový reproduktor. Z ní vychází rám, ve kterém je mezi dvojicí jemných mřížek umístěna blána. A právě ta reprodukuje středy a výšky.

High End Praha - Martin Logan _1

Tato lehounká a supertenká blána je totiž napnuta mezi dvojicí mřížek, ve kterých je velmi vysoké napětí - v řádu tisíců voltů. V takto vzniklém elektrostatickém poli se po přivedení signálu rozkmitá celá plocha membrány.

Díky tomu elektrostatické reprosoustavy nabízí netradiční zvuk - nezvykle mohutný a transparentní.

High End Praha - Martin Logan _2

Posluchači se zde dělí na dvě skupiny. Jedněm se reprodukce elektrostatů bezvýhradně líbí, jiní dávají přednost tradičně koncipovaným reprosoustavám.

Na výstavě hrály soustavy s elektronikou Theta Digital.

High End Praha - Martin Logan _4

High End Praha - Martin Logan _3


Meridian: špičkové domácí kino propojené jedním kabelem

U společnosti Absolute Audio nás zaujala prezentace špičkového domácího kina Meridian. Skládá se z řídící jednotky s DVD přehrávačem a digitálních aktivních reprosoustav. Reprosoustavy s řídící jednotkou propojíte jedním multižilovým kabelem, který obsahuje kompletní digitální zvukový signál - ten putuje do všech reprosoustav stejný.

High End Praha - Meridian _1

Každá reprosoustava má vlastní řídící elektroniku, které při instalaci řeknete, jakou reprosoustavu vlastně představuje - zda přední levou, či pravou zadní ... elektronika signály dekóduje, zpracuje a zesílí ten kanál, který má hrát. Zajímavostí je, že každý reproduktor v reprosoustavě je poháněn vlastním digitálním zesilovačem. 

High End Praha - Meridian_5  

High End Praha - Meridian_4


Více vystavovaných přístrojů naleznete ve FOTOGALERII.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Pytláci jsou schopni rozsekat živou želvu kvůli vajíčkům, řekl v Rozstřelu lovec pašeráků

Zoolog a lovec pytláků Tomáš Ouhel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (19....

Tým zoologů z liberecké zoologické zahrady pod vedením koordinátora in-situ projektů (zkoumaných na místě) Tomáše...

U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

Když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, potkáte hrající hovínko

Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však...

Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však potkáte ve vyhlášeném newyorském obchodě s...

Najdete na iDNES.cz