Neutrácejte zbytečně za kancelářské aplikace!

Neutrácejte zbytečně za kancelářské aplikace! | foto: Profimedia

Nejlepší kancelářské aplikace, které stáhnete zadarmo

  • 249
Krabice s balíkem kancelářských aplikací stojí i více než 2000 korun. Existují však alternativy, které jsou zdarma. Neumějí toho sice tolik, jako nejnovější Microsoft Office 2010, ale běžné kancelářské potřeby uspokojí.

Jednou z možností bezplatné tvorby dokumentů, tabulek či prezentací jsou internetové aplikace. Ty vyvíjí Google, Microsoft a řada jiných výrobců softwaru.

Google nabízí kancelářské aplikace Dokumenty Google, použitelné v prostředí internetového prohlížeče, již dlouhou dobu.

Microsoft naskočil do rozjetého vlaku webových služeb teprve letos a začal nabízet online programy na základní zpracování dokumentů, tabulek a prezentací pod názvem Office Web Apps.

Obě online kancelářské aplikace zmíněných výrobců komunikují v češtině a nabízejí dostatečnou funkční výbavu pro základní práci s dokumenty.

V důsledku samotné podstaty této služby jsou navíc dostupné prakticky z jakéhokoli počítače připojeného k internetu.

Podrobněji jsme se online kancelářským aplikacím věnovali v nedávném článku: Pracujte s dokumenty na internetu a dejte sbohem kanceláři v počítači

Kancelář na webu

Kancelář na webu

LibreOffice

Název LibreOffice je poměrně nový. Přesto není sada kancelářských aplikací, která se za ním skrývá, žádným nováčkem. LibreOffice totiž vychází z open source balíku aplikací OpenOffice.org.

Zmatky kolem OpenOffice

Vývojáři i firmy jako Google, Novell či Red Hat byli nespokojeni s přístupem k vývoji OpenOffice.org poté, co jej v důsldeku akvizice firmy Sun Microsystemsna získala společnost Oracle.

Tak vznikla organizace The Document Foundation, která stojí právě za LibreOffice

Nový kancelářský balík LibreOffice je aktuálně ve verzi předprodukční verze RC1.

Počítejte se stejnou výbavou jako v sadě OpenOffice.org. Nechybí textový editor, tabulkový kalkulátor, databázová aplikace, nástroj na tvorbu prezentací, editor vektorové grafiky a matematických vzorců či rovnic.

Funkce jsou, alespoň prozatím, téměř identické jako v aplikacích OpenOffice.org. LibreOffice je k dispozici i v češtině.

LibreOffice 3.3 RC1 stahujte ze Slunečnice zde (351 MB, open source)

LibreOffice

LibreOffice

IBM Lotus Symphony

Do vývoje vlastního klonu OpenOffice.org se před časem pustila i společnost IBM a začala zdarma nabízet IBM Lotus Symphony – soubor textového editoru, tabulkového kalkulátoru a aplikace na tvorbu prezentací.

Rozdíl oproti OpenOffice.org je viditelný hned na první pohled. IBM Lotus Symphony má totiž zcela zásadně přepracované uživatelské rozhraní kancelářských aplikací, které nabízí snadný přístup k nejdůležitějším funkcím.

Se všemi programy z balíku navíc můžete pracovat z jednoho společného okna se záložkami. Také aplikace IBM Lotus Symphony jsou k dispozici v češtině.

IBM Lotus Symphony 1.3 stahujte ze Slunečnice zde (202 MB, freeware)

IBM Lotus Symphony

IBM Lotus Symphony

OpenOffice.org

Pokračuje i vývoj OpenOffice.org.

Všechny obsažené programy jsou již tradičně plně lokalizovány do češtiny, včetně slovníku na kontrolu pravopisu, který je ovšem třeba doinstalovat zvlášť. Návod najdete na českých stránkách komunity OpenOffice.org.

Českou verzi OpenOffice.org 3.2.1 stahujte ze Slunečnice zde (117 MB, open source)

Přenosnou verzi pro USB klíčenky a paměťové karty stahujte zde (90 MB, open source)

OpenOffice.org

OpenOffice.org

AbiWord

Pokud si vystačíte pouze s psaním a editací textů, možná vám bude stačit aplikace AbiWord.

Jednoduchý textový editor můžete mít instalovaný v počítači nebo si jej nosit na USB klíčence či paměťové kartě.

Nečekejte žádné pokročilé funkce, prostě jen základní nástroje na vytváření a běžné formátování textů, vkládání obrázků či jednoduchých tabulek.

Uživatelské rozhraní programu je v angličtině, můžete si ovšem stáhnout a instalovat český slovník na kontrolu pravopisu.

AbiWord 2.8.6 stahujte ze Slunečnice zde (7,8 MB, freeware)
Jeho přenosnou variantu zde (6,2 MB, freeware)
Český slovník pro kontrolu pravopisu najdete zde

AbiWord

AbiWord

S jakými kancelářskými aplikacemi nejraději pracujete? Vystačíte si se zdarma dostupnými nástroji nebo raději investujete do Microsoft Office? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.