Nejlepší produkt veletrhu Comdex: mininotebook Lifebook P Series. Jaký je?

  • 1
Nejlepším produktem letošního Comdexu byl odbornou porotou zvolen mininotebook Lifebook třídy P Series, jehož výrobcem je společnost Fujitsu. A přístroj je to opravdu k pohledání. Také jeho cena je zajímavá. Zajímá vás, jaký musí být notebook, aby mohl dostat nejprestižnější ocenění na Comdexu?

V každé kategorii byl během dnešního dne zvolen nejlepší produkt. Výpis všech vítězných je k nalezení v již vydaném článku. Kromě volby „The Best of Comdex“ produktů, byl zvolen Mininotebook Lifebook P Seriestaké produkt „The Best of Show“. A právě jím se stal mininotebook Fujitsu Lifebook. Pojďme si jej přiblížit trochu podrobněji…

Mininotebook je dodáván v této (základní) sestavě: Pohon tvoří 800 megahertzový Crusoe procesor. Ten notebooku jako nízkospotřebový, ušetří mnohem více proudu než procesory konkurenční. Nevýhoda Crusoea je jeho menší výkon, ve srovnání se stejně taktovaným bratříčkem v jiných noteboocích. Výkon je ovšem v tomto případě také daň za vyšší dobu provozu. Tu samozřejmě ovlivňuje do jisté míry baterie - standardně dodávaná je Lithium-ionová. Dle údajů výrobce „šlape“ 3,5 hodiny. Dokoupit lze také velkokapacitní „Li-ionku“, která udrží notebook v provozu hodin až sedm. To ovšem není vše – pokud se uživatel nespokojí ani se sedmihodinovým chodem notebooku, může jej osadit baterií druhou. Poté bude možný provoz přístroje až po deset hodin. Ani tím však možnosti nekončí – velkokapacitní baterie + druhá – modulární = výkon až 14,5 hodiny!
Standardně je dodávaných také 128 megabajtů paměti RAM. Možná trochu málo, pro předinstalovaný operační systém Windows XP Home Edition. Velikost notebooku je opravdu miniaturní
Pevný disk má velikost 20 GB, což je taková střední cesta a kapacitně by měl harddisk dostačovat. Pokud bude něco důvodem k jeho rozšíření, tak možná filmy, kterými uživatel disk zabere. K jejich sledování bude nejspíš hodně lákat širokoúhlý displej. Ten je sice velký jen 10,6 palce, přitahovat však bude i tak, a to svými kvalitami. Maximem pro zobrazení je rozlišení 1280x724, v 16 miliónech barvách. Grafiku má na starosti integrovaný, 4 megabajtový 3D akcelerátor. Zde mohl výrobce trochu přidat.
Bude-li někdo hledat na „těle“ notebooku disketovou mechaniku, tak marně. Ta je však dodávána jako externí modul. Hmotnost přístroje je tak bez mechaniky ještě o něco nižší. Váha „očesaného“ přístroje je necelých 1,5 kilogramu. Ve srovnání se standardně tři a více kilo vážícími notebooky je tento pírko.
Další dodávaná mechanika je typu combo. A to velmi povedené – Lifebook si poradí se čtením CD i DVD. A co víc – zvládá zapisování i přepis CD. A to osminásobnou rychlostí, tedy celkem obstojně. CD-ROMy jsou čteny rychlostí čtyřiadvacetinásobnou, DVD osminásobnou.
Ani po stránce zvukové si mininotebook nevede špatně. Zvuková karta dokáže emulovat prostorový zvuk.
Skvostu nechybí ani modem V.90 či 10/100 síť.
Kdo se již někdy s nějakým mininotebookem setkal, možná – zvyklý psát na klasické klávesnici – měl zpočátku větší či menší problémy se vůči psaní přizpůsobit. Nejinak tomu možná bude i u klávesnice Lifebooku. Počet kláves je 83. Plocha jejich rozložení je sice poměrně věrná klávesnici standardní, avšak na takový mezerník dlouhý jen několik málo centimetrů se netrefuje nejlépe. I zde ovšem uživatel platí daň za miniaturní rozměry a Mininotebook Lifebook P Serieshmotnost. A je pouze na něm, zda se právě pro tento přístroj rozhodne, či dá přednost robustnějšímu, avšak v mnoha případech „pohodlnějšímu“ notebooku.
Hříchem by bylo nezmínit cenu přístroje. Ta je totiž poměrně přívětivá. Lifebook série E v popsané konfiguraci je v prodeji za „pouhých“ 1499 dolarů. Možná moc, možná málo, avšak v porovnání s nejlevnějšími notebooky je cena lichotivá a mohla by zlákat nejednoho koupěchtivce.


Témata: Notebook