Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší programy pro váš notebook

aktualizováno 
Obliba přenosných počítačů roste raketovým tempem, uživatele počítačů nejspíš láká přenosnost a kompaktní rozměry před brutálním výkonem klasických stolních počítačů.

křeslo, odpočinek, podnožka, notebook | foto: Taurus

S rozšířením notebooků se rozrůstá i rodina programů, které jsou určeny přímo pro přenosné počítače, ve kterých rozšiřují nebo vylepšují jejich funkce, především v oblasti řízení spotřeby elektrické energie. Představme si ty nejlepší z nich.

Notebook Hardware Control

Pomocí nástroje Notebook Hardware Control můžete sledovat výkon a využití hardwaru přenosného počítače a řídit spotřebu energie při práci procesoru či pevného disku. Snížením výkonu energeticky náročných komponent můžete ušetřit cennou kapacitu baterie a prodloužit čas práce s počítačem mimo elektrickou síť. Notebook Hardware Control vás zároveň informuje o teplotě komponent a varuje před rizikem jejich poškození vlivem přehřátí. Program Notebook Hardware Control spolupracuje nelépe s notebooky s technologií Intel Centrino, je však možné jej použít i pro jakýkoliv jiný přenosný počítač. Aplikace vyžaduje instalaci NET Frameworku 2.0.

Notebook Hardware Control 2.0 Pre-Release stahujte ze Slunečnice zde. (2,2 MB, freeware)

Notebook Hardware Control 2.0

Vista Battery Saver

S pomocí nástroje Vista Battery Saver můžete do značné míry zkrotit nároky nového operačního systému Windows Vista na spotřebu elektrické energie. Vyšší spotřebu energie způsobuje totiž nové 3D grafické rozhraní Aero, které je náročnější na výkon grafické karty a tím i její spotřebu. Program Vista Battery Saver umí rozhraní Aero deaktivovat a tím prodloužit práci s notebookem na baterie až o desítky minut. Nástroj Vista Battery Saver je možné podrobně nastavit, například na vypnutí rozhraní Aero a Vista Sidebaru při určité zbývající úrovni nabití akumulátoru nebo jednoduše pokaždé, když počítač funguje na baterii. Jakmile je Aero jednou deaktivováno, je třeba pro jeho opětovnou aktivaci notebook připojit do sítě.

Vista Battery Saver Public Beta 2 r1 stahujte zde. (0,9 MB, freeware)

Vista Battery Saver Public Beta 2

MobileMeter

Aplikace MobileMeter monitoruje aktuální výkon procesoru přenosného počítače, jeho teplotu procesoru, stav akumulátoru a teplotu pevného disku. Naměřené hodnoty se zobrazují v plovoucím okně aplikace, společně s grafy popisujícími jejich průběh v čase. Velikost okna aplikace lze samozřejmě plynule nastavovat, stejně jako jeho umístění a průhlednost. Otevřením hlavního menu programu se dostaneme k podrobné diagnostice baterie přenosného počítače, včetně typu akumulátoru, jeho výrobce, nominální kapacity, aktuálního stavu nabití, maximální dosažitelné kapacity a stupně opotřebení. MobileMeter není třeba instalovat, stažený instalační balíček stačí jen rozbalit a spustit.

MobileMeter 0.3.1.0 stahujte zde. (0,04 MB, freeware)

MobileMeter 0.3.1.0

Notebook BatteryInfo

Program Notebook BatteryInfo zobrazuje v oznamovací oblasti vedle hodin podrobné informace o spotřebě přenosného počítače, stavu nabití jeho baterie a času zbývajícího pro práci bez použití nabíječky. Další funkcí aplikace je podrobný výpis informací o baterii použité v přenosném počítači, který obsahuje informace o výrobci, typu, použité technologii i stavu opotřebení akumulátoru. Notebook BatteryInfo pracuje pouze v operačních systémech Windows XP a 2000.

Notebook BatteryInfo 1.2.0.21 stahujte ze Slunečnice zde. (0,5 MB, freeware)

Notebook BatteryInfo 1.2.0.21

Tiny battery status

Open source nástroj Tiny battery status přehledně zobrazuje informace o stavu akumulátoru přenosného počítače v oznamovací oblasti vedle hodin. Program zobrazuje jak čas zbývající do úplného vybití baterie, tak dobu zbývající do plného nabití při připojení do elektrické sítě.

Tiny battery status 0.3.1 stahujte zde. (0,03 MB, open source)

Tiny battery status 0.3.1

BaStat

Stejně jako předchozí program zobrazuje i nástroj BaStat dobu zbývající práce přenosného počítače na baterii ve formě ikony v oznamovací oblasti pracovní plochy Windows. Zajímavostí je možnost nastavení upozornění na různé stavy nabití baterie ve formě barevné a textové signalizace.

BaStat 0.3 stahujte ze Slunečnice zde. (0,6 MB, freeware)

BaStat 0.3

DelgaBatt

Program DelgaBatt zobrazuje informace o stavu baterie notebooku na pracovní ploše Windows v malém okně s možností nastavení průhlednosti. V aplikaci nechybí možnost nastavení upozornění při poklesu kapacity baterie na zvolenou úroveň.

DelgaBatt 1.0.8 stahujte zde. (4,7 MB, freeware)

DelgaBatt 1.0.8

Network Switcher

Při používání notebooku je běžné, že přecházíte mezi různými sítěmi s různým způsobem připojení. K pohodlnému přepínání síťových profilů slouží aplikace Network Switcher. Funkce programu umožňují rozšířit plug-in moduly obsažené v instalačním balíčků, které nabízí například přepínání proxy serverů atd. Aplikace vyžaduje instalaci .NET Frameworku 2.0.

Network Switcher 1.0 stahujte zde. (0,2 MB, freeware)

Network Switcher 1.0

Switchboard

Podobně jako předchozí program slouží i Switchboard ke konfiguraci a přepínání profilů pro různé typy internetového připojení. Při práci s přenosným počítačem v různých sítích je možnost přepínání i zálohování profilů velmi užitečná.

Switchboard 2.13 stahujte ze Slunečnice zde. (1,1 MB, freeware)

WiFi SiStr

WiFi SiStr je nástroj na zobrazení dostupnosti a síly signálu bezdrátových sítí, který zobrazí informace o WiFi sítích v liště na pracovní ploše počítače. Program WiFi SiStr je dobrým pomocníkem při práci s přenosným počítačem v terénu, jeho ovládání je přehledné a velmi snadné.

WiFi SiStr 1.0.2442 stahujte ze Slunečnice zde. (4,7 MB, freeware)

WiFi SiStr 1.0.2442

TouchFreeze

Nástroj TouchFreeze slouží k automatické deaktivaci touchpadu přenosného počítače ve chvíli, kdy píšete na klávesnici. Nestane se vám tedy, že si nechtěně hýbete s kurzorem během psaní.

TouchFreeze 1.0.2 stahujte zde. (0,3 MB, open source)

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz