Ilustrační foto - nejlepší aplikace

Ilustrační foto - nejlepší aplikace | foto: SXC.hu

Deset nejmilovanějších programů všech dob

  • 169
Bývaly doby, kdy dominovaly zcela jiné programy než dnes. Pojďte se podívat na žebříček nejoblíbenějších programů všech dob, jež dal dohromady TechRadar.com. Hlasujte pro ten svůj anebo seznam doplňte v diskuzi pod článkem vlastním tipem.

1. Napster

První verze služby Napster (sloužila pro sdílení hudebních souborů) se objevila v roce 1999. Fungovala na principu P2P (peer to peer). Uživatel sdílel data, tím je nabízel ke stažení ostatním a naopak za to mohl stahovat data od jiných uživatelů. V červenci 2001 byl však po soudním příkazu provoz této služby ukončen. Později vzniklo několik desítek podobných služeb, nejen pro sdílení hudby. Některé z nich fungují dodnes.

Napster

2. HyperCard

Mladším uživatelům počítačů HyperCard zřejmě nic neřekne. Ti starší však vědí, že šlo o jeden z nejproslulejších systémů, který kdy Apple vytvořil. První verze vyšla v roce 1987. Spojovala v sobě funkce databáze s graficky uživatelsky modifikovatelným prostředím. Tato kombinace vlastností umožňovala v systému snadné programování. Systém svoji životnost ukončil v roce 2004.

HyperCard

3. Malování

Dnes již legenda ve světě počítačů vybavených Windows. Program sloužil od začátku pro rychlé nakreslení obrázků. Pro řadu uživatelů znamenal první možnost, kdy na počítači mohli něco nakreslit. Dnešní verze se od té původní poněkud liší, ale i tak zůstává Malování jednoduchým grafickým editorem, ve kterém se i přesto dají vytvářet podivuhodná díla.

4. Netscape Navigator

Netscape Navigator byl webový prohlížeč, který se objevil v roce 1994. Šlo o vlajkový produkt společnosti Netscape Communications a o dominantní webový prohlížeč do té doby, než jej společnost Microsoft vytlačila integrací svého prohlížeče Internet Explorer do systému Windows. Za svůj úpadek si Netscape trochu mohl i sám, protože podobně jako následně v Internet Exploreru se v něm léta neobjevila žádná inovace. I dnes je však stále k dispozici.

Netscape Navigator

5. Firefox

Internetový prohlížeč, který se nejdříve jmenoval Phoenix, se poprvé objevil v roce 2002 jako konkurence Internet Exploreru. Jeho tvůrci si dali za cíl vytvořit uživatelsky přívětivý, rychlý a bezpečný prohlížeč. To se postupem času povedlo. Phoenix se však musel kvůli střetu jména s databázovým serverem Firebird přejmenovat na Firefox. Již první verze byla v češtině a zakrátko se stala jedním z nejpoužívanějších programů s otevřeným kódem. Jeho výhodou je i to, že je multiplatformní. V dnešní době patří mezi tři nejpoužívanější prohlížeče na trhu.

Firefox

6. Photoshop

Bitmapový grafický editor společnosti Adobe si získal své uživatele díky plug-inům, vrstvám, kreslicím nástrojům a dalším funkcím. Zrodil se v roce 1990 nejprve pouze pro Mac OS. Grafici díky tomu poprvé dostali do rukou nástroj, ve kterém mohli vytvářet realistická díla. Jeho vliv na okolní svět byl mimořádný a dodnes je silným kreativním nástrojem. Slovo Photoshop se dnes používá jako synonymum pro digitální úpravu obrázků.

Photoshop

7. WordPerfect

I zde se povedlo Microsoftu vytlačit z trhu dominantní aplikaci. WordPerfect je textový editor, který před vznikem Wordu z kancelářského balíku Microsoft Office byl koncem 80. let de facto standardem pro psaní textů na počítači. Nejvíce byl používán na platformách MS DOS a Windows, ale známý byl i jinde. V současné době je k dispozici pro Windows jako součást balíku WordPerfect Office od společnosti Corel.

WordPerfect

8. Lotus 1-2-3

Program v roce 1983 vyvinula společnost Lotus Software jako tabulkový procesor a již během svého prvního roku překonal v prodejích tehdy nejpopulárnější tabulkový procesor VisiCalc. Jeho název byl odvozen od jména společnosti a také od toho, že v sobě integroval tři věci: tabulky, grafy a základní databázové funkce. Podobně jako WordPerfect i Lotus 1-2-3 byl vytlačen konkurencí v podobě Excelu od Microsoftu. Program je nadále vyvíjen společností IBM jako součást balíku Lotus Smart Suite.

Lotus 1-2-3

9. Scrivener

Pro většinu z nás asi méně známý program. Slouží k tvorbě autorských děl, tudíž ho používají především spisovatelé. Je vhodný pro tvorbu knih, divadelních her, scénářů, diplomových prací apod. V podstatě jde o plnohodnotný textový editor s možností vkládat poznámky či metadata. I v dnešní době je to jeden z nejlepších programů pro spisovatele. Dostupný je pro Mac OS X a Windows.

Scrivener

10. Solitaire

Asi není zapotřebí nic dalšího psát. Jde o nejoblíbenější karetní a vlastně i elektronickou hru všech dob. Mnozí z nás ji hráli a vlastně dodnes hrají kdykoliv a kdokoliv, hlavně v práci. Jako součást Windows je stále po ruce a na zahnání nudy je to ideální společník. Ještě před dobou éry PC se poprvé objevila ve Francii v 17. století a dnes je dostupná i na tabletech, smartphonech a dalších zařízeních různých platforem. Mimochodem, odhaduje se, že v měsíci říjnu v roce 2001 bylo jen v USA odehráno přibližně milion člověkodní této hry. Pro srovnání, na postavení Empire State Building bylo potřeba jen milion člověkohodin. Více v našem předchozím článku Počítače nás zapřáhnou a předpoví budoucnost.

Solitaire

Závěrem

Dobrá polovina programů je dnes již méně známá, anebo téměř zapomenutá. I to dokládá, jaký se dřív dělal software. Seznam není úplný, jmenovat bychom mohli i další milované programy všech dob jako AutoRoute, ZIP, ARJ, ZoneAlarm, WinAmp, DBase, CorelDraw atd.

Který z programů byste vybrali za nejlepší všech dob?

celkem hlasů: 5287

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 9. září 2012. Anketa je uzavřena.

Firefox
Firefox 1708
Photoshop
Photoshop 1216
Solitaire
Solitaire 848
Jiný (napište do diskuze, který)
Jiný (napište do diskuze, který) 565
Malování
Malování 266
Napster
Napster 219
Netscape Navigator
Netscape Navigator 130
Lotus 1-2-3
Lotus 1-2-3 117
WordPerfect
WordPerfect 104
Scrivener
Scrivener 73
HyperCard
HyperCard 41